News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 46 Guests are viewing this topic.

perfidus

Quote from: pasadia on March 06, 2018, 04:25:14 PM

Asa insa, sa ii lauzi pentru ca au ales calea usoara. Neh.

Interesant ce zici, dar de ce nu as aprecia o soluție simpla? De ce oare un proiectant trebuie sa găsească neapărat o soluție complicată/elaborată dacă se poate simplu? Nu am vorbit nimic de costuri, ridicarea DN-ului deasupra autostrazii crezi ca ar fi fost mai eleganta/mai ieftina? In plus traseul actual al DN trebuia închis sau deviat o perioada foarte lunga de timp.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

delacroix


horatiu.cosma

Jos palaria, sunt extraordinare randarile! Mai vrem  :p.

Bulwyn

Superbe randari. Eventual in format video cum le faceai mai demult se poate? :)
Felicitari rocklee pt update :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


TibiV

Quote from: horatiu.cosma on March 07, 2018, 12:05:31 AM
Jos palaria, sunt extraordinare randarile! Mai vrem  :p.
Poate si un video "ca pe vremuri", cand ai timp....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprinel

Felicitari tuturor. Legat de lotul UMB, tind sa-i dau dreptate lui Cipri. Greu cu ajuns la 100%. Probabil vor trebui sa lucreze non-stop sa finalizeze. Si cand mai imi aduc aminte si de valoarea cu care s-a castigat licitatia, ma apuca tremuratul. Traim si vedem. Multa sanatate tuturor si hai cu incalzirea vremii.

Ionut

#38616
Quote from: delacroix on March 06, 2018, 10:49:09 PM
Am sa mai fac cateva "poze" saptamana asta de pe Pisi 5.

Ai de unde alege. Eu unul as vrea sa vad zona podurilor de aici:



Este interesant ce vor face acolo peste canal. O randare 3D cu zoom ar clarifica foarte bine. Nu stiu daca poti sa faci... si cred ca este extrem de migalos.

O alta optiune este nodul Pitesti/Bascov, cu acel giratoriu suspendat peste autostrada. O premiera in Romania... Ar fi cu adevarat spectaculos sa vedem in 3D asa ceva. Stiu, este enorm de mult de lucru... Din plansa nu prea iti dai seama ce se intampla in teren, mai ales daca nu te pricepi. :) Va fi un giratoriu-mamut, cu bretele pe doua benzi care il incarca/descarca...

Ups, corectie, autostrada este peste giratoriu. :)


flashu74

In viata virtuala avem autostrazi superbe. Pacat ca in viata reala nu exista. Intrebare referitoare la tronsonul cu descarcare la Curtea de Arges. Traficul auto de tranzit pe unde o ia dupa coborârea de pa A? (asta in ideea ca celelate tronsoane nu sunt gata)

dr4qul4

Eu o sa fiu carcotas.. randarea nu e completa deoarece da impresia ca intra in tunet de acolo, insa in realitate va traversa pe un viaduct DN73C si abia poi va intra in tunel.

Si mai e ceva, de data asta fata de proiect....de ce avem nevoie de acel drum de legatura, care supratraverseaza un parau, o strada si un DJ? De ce nu s-a facut legatura directa cu DJ704H (si modernizarea acestuia)?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionut

#38619
Quote from: flashu74 on March 07, 2018, 09:47:50 AM
Intrebare referitoare la tronsonul cu descarcare la Curtea de Arges. Traficul auto de tranzit pe unde o ia dupa coborârea de pa A? (asta in ideea ca celelate tronsoane nu sunt gata)

Pai s-a tot discutat. Pe DN73C Curtea de Arges-Ramnicu Valcea, drum care este, de fapt, "Sectiunea 6" din proiectul Sibiu-Pitesti. Va fi reabilitat/consolidat. Fara aceasta reabilitare/consolidare, PiSi5 nu o sa poata prelua traficul greu de tranzit de Valea Oltului... Chiar multi soferi de autoturisme se vor gandi de doua ori daca merita ocolul... In km nu este o distanta mult mai mare prin Curtea de Arges, insa acum DN73C este VARZA. Fara reabiltare, s-ar circula incet si foarte incet si multi soferi nu vor risca sa-si faca praf masinile.

Daca se va reabilita inainte de finalizarea S5, atunci ar fi foarte bine. Daca.

horatiu.cosma

Secțiunea 6 Curtea de Argeș-Rm. Vâlcea a rămas în aer de mult timp. Tehnic-Spea nu au făcut absolut nimic aici, CNAIR nici atât.

kumar

Autostrada Lugoj - Deva: peste 600 de muncitori au fost mobilizaţi pe Lotul IV, pentru a grăbi lucrările

Drumarii susţin că în ultimele zile au mobilizat peste 600 de oameni şi aproape 180 de utilaje pe şantierul Lotului IV al viitoarei Autostrăzi Lugoj - Deva, un tronson de circa 22 de kilometri, aflat în şantier de la începutul anului 2014.

,,După zilele geroase, antreprenorul a reînceput activitatea pe şantierul Lotului 4 A1 Lugoj – Deva. Peste 600 de oameni şi circa 180 de utilaje lucrează pe mai multe fronturi: la fundaţia viitorului Centru de Întreţinere Şoimuş (clădire operaţională, atelier mecanic şi depozit de materiale antiderapante) şi la excavaţiile în versantul Şoimuş, la infrastructura şi suprastructura pasajelor, relocarea utilităţilor, amenajare de albii, scurgerea apelor, protecţii taluz etc. În zona pasajului de la km 90 a început relocarea liniei de înaltă tensiune de 400 kV. Vor fi relocate două reţele din zona satului Brănişca", a informat Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara.

http://adevarul.ro/locale/hunedoara/video-autostrada-lugoj-deva-600-muncitori-fost-mobilizati-lotul-iv-grabi-lucrarile-1_5a9f9ef7df52022f754c5e60/index.html

TibiV

http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-sedintei-guvernului-romaniei-din-7-martie-2018

Quote
II. PROIECTE DE HOTĂRÂRI

(...)
3. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Autostrada Lugoj-Deva", aflate pe raza localităţii Şoimuş din judeţul Hunedoara

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

^
Casa aia oropsită, prinsă într-o menghină între DN și autostradă, înspre Șoimuș.

esendy

despre calitatea DJ 703G si DJ 703H ce stiti? nu s-ar putea folosi macar de autoturisme pe ruta curtea de arges-calimanesti?

dn7D observ pe "harta calitatii drumurilor..." ca e extrem de rau!