News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 28 Guests are viewing this topic.

boer_escu

#6735
Curios, eu am fost sambata la ora 17.00 acolo si am vazut miscare, asa cum s-a vazut si in pozele postate.

Oricum, parca vad ridicata instalatia de foraj pentru piloti in partea din dreapta sus a imaginii.

ciprebbe

#6736
Quote from: rasvan2006 on April 23, 2013, 08:36:18 AM
2. Astazi isi urcau cei de la Astaldi  utilajele pe dealul cu probleme...


Nici macar in ziua de azi nu  e atacat cum trebuie acest deal. Se pare ca ii doare-n 14.
Cu siguranta nu prindem deschis aici circulatia in 2013. Eu as cere sa plateasca penalizari mai mult de 0.1%/zi de intarziere.

Merci rasvan2006 de poza e cea mai edificatoare pt mine.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

Singurul motiv pentru care sunt optimist este amintirea cu excavarea  a dealului de la Cernavoda din spatele nodului deja existent in doar cateva zile,asta pentru ca s-au alocat bani suplimentari. Am trecut noaptea pe acolo  si am ramas uimit de ritmul in care se lucra,nu am mai vazut nici pe zi asemenea ritm nicaieri in Romania. Zeci de utilaje intr-un singur punct de lucru.Tot Astaldi in asociere daca nu ma insel. Deci se poate daca se vrea. Asa ca putin optimism pentru puterea de lucru,pesimismul sa fie datorat finantarii.

Sper sa fie asa cum visez si binenteles sa nu faca rabat de la calitate. O zi buna la toti.

ciprebbe

Nu compara dealul de acolo cu ce e aici,
uite-te cate de mic loganul care urca pe dreapta.
Iar aici trebuie consolidat si terasat.
Vreau sa fiu optimist, insa cand ai asa vreme buna afara sa stai si sa te uiti la el...e cam ciudat.
(iar legat de finantare se tot afirma ca sunt cu platile la zi)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: athosga on April 23, 2013, 12:54:59 AM
In ultima vreme am vazut multe poze de pe Arad-Pecica, dar numai portiunile "fara probleme", adica asfalt, asfalt. Adevarata evolutie se vede doar la nodul cu centura Arad, acolo arata bine treaba. Dar marea intrebare este: CUM STAU LUCRURUILE LA CELALALT CAPAT?!?!?

Poza de mai jos este facuta de pe pasajul peste CF, iar in departare se vede nodul cu DN7 si CIC.
Zona din poza e cea mai in urma cu lucrarile.


Se observa din poza cum se lucra. Poza este facuta acum cateva zile.

stangabriel

In general nu prea cred in confirmari publice de finantare,mai ales ca dintre executant si beneficiar trebuie sa fie o balanta in fata opiniei publice,iar cineva trebuie sa-si ia vina intarzierilor. poate e putin ciudat,dar eu vad declaratiile tot pe interes. Daca e firma de vina,poporul voteaza,daca e statul,nu.

Spun asta pentru ca am avut prieten care a lucrat pe proiecte de autostrada,pe A1 ,lotul alpine,facea rigole. El era al 4-lea subcontractor ca nivel ,si a renuntat pentru ca nu mai ajungeau banii oricum putini care veneau de sus. Deci eu cred ca firma e interesata sa lucreze,daca are banii, pentru a primii alti bani mai departe. A lucrat pe banii lui si la Net City Bucuresti si era al 7-lea subcontractor. Aici e problema.

In privinta dealului,e imens,si ma intreb daca cumva deja au turnat  perete de beton,ca altfel ii trebuie terasare serioasa in partea de N. Stie cineva ceva de asta?

sebba

dar ce au de gand sa faca la nodul de la sibiu-vest? lasa giro acolo?
Sailing away! S/Y Haimana

mishu77

Quote from: sebba on April 23, 2013, 01:50:53 PM
dar ce au de gand sa faca la nodul de la sibiu-vest? lasa giro acolo?

Bineintzeles ca nu lasa giratoriu acolo, ar fi culmea, sa mai discutat se face nod in partea dreapta de giratoriu actual (adica in dreapta pozei de mai jos) sub trafic.

Quote from: iachi_da on April 23, 2013, 12:36:40 PM
Cateva imagini de la nodul Sibiu vest

rasvan2006

@stangabriel

La cat incet se strapunge dealul din partea cealalta (in dreptul localitatii Cristian)...cam 2-3 luni o sa dureze aici.


ciprebbe

Quote from: stangabriel on April 23, 2013, 01:41:43 PM
In privinta dealului,e imens,si ma intreb daca cumva deja au turnat  perete de beton,ca altfel ii trebuie terasare serioasa in partea de N. Stie cineva ceva de asta?
Se foreaza, se armeaza, se  toarna, stabilizare, terasare apoi coboara mai jos un nivel si tot asa. Practic vor imbraca dealul ala cu piloni pe diferite nivele de terasamente.
Anul trecut se plangeau ca dureaza peste 6 luni terasarea acolo pt ca e locul mic si nu incap mai multe utilaje.
Acum constatam ca nu sunt utilaje, ca terasarea e in faza incipienta,si sa se munceste asa si asa .......poate sunt ceva mai avansati cu forarile.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

se fac multe comparatii cu Bechtel: sa fim corecti, Bechtel a construit in CAMPIA Transilvaniei pe cand A1 se face in PODISUL Secaselor chiar daca zona de tangenta cu depresiunea Sibiu-Muntii Cindrelului


ciprebbe

CAMPIA Transilvaniei  :lol: :lol: :lol:
Nu stiu sa existe asa ceva intre Turda si Cluj.
Daca era campie nu mai era nevoie de consolidarile alea masive din dreptul carieri de la Turda, de atatea viaducte imense, de excavat atata milioane de m3
Quote9 SEPTEMBRIE-8 OCTOMBRIE 2009

• 543.516 m3 excavare structurala si in masa si 531.795 m3 umplere structurala si in masa au fost realizate pe Sectiunea 2B;
• 555 ML de piloti instalati, 18.555 m3 de beton structural turnat, incluzand realizarea a 16 grinzi de tip U, 16 grinzi de tip T, instalarea a 36 de grinzi de tip T si 176 de grinzi de tip U

Si inca ceva...la nici un constructor de pe A1 nu am vazut o astfel de raportare lunara a lucrailor
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

#6747
in orice manual de geografie de clasa a iii-a vei gasi o harta cu campia Transilvaniei

late edit: aici gaseste harta.

Serban

Rapoarte de progres se fac obligatoriu lunar...numai ca nu sunt publice :)

dorinparau

Dealurile alea de la Sacel sunt "atacate" , chiar am mentionat in pozele facute de mine.. de saptamana trecuta , am vazut eu utilajele , dar intr-adevar ca destul de slabute rezultate....important e ceva se face...dar nu prea vedem niciunu ce :)) ....