News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 22 Guests are viewing this topic.

davyl

Doamne, credeam ca am vazut multe nume si prenume haioase la viata mea (spre exemplu Curiman Jaqueline, Mamaliga Aristotel), dar Zeus Sovaielnicu, inca n-am auzit.

Sa speram ca va fi o dezbatere cu multe informatii pretioase si nu ceva total neinteresant. :)

ciprebbe

^^^ +1 
Iara o sa scoata fata aia a lui de Homos Plictisus, si iara o sa clacheze cand o sa i se puna aceleasi intrebari la care nu mai stie cum sa minta.
As propune sa i se puna aceeasi intrebare de 2 ori. Odata pt A1 si odata pt Coridorul Patru.

Multumesc de update-uri si de info tuturor celor care au " muncit" in weekend pe santierele patriei.(am ceva de recuperat si citit)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

ba io i-as chema pe toti, nu numai pe sovaielnicu asta (+100 ptr titulatura)
pe toti ministrii si prim ministrii si ce draci baltati mai sunt
ca de autostrazile din tara depind multe: industrie, agricultura, turism, siguranta... nu vreau sa incep eu sa le enumar...
dar n-are cine sa-i ia la bete!

nu o sa ma uit ca o sa ma enervez si fac riduri
le urez doar un sincer "sa-i ia dracu!"
Sailing away! S/Y Haimana

neaguionutu

#6663
Quote from: Goldmund on April 21, 2013, 08:12:41 PM

am facut Pitesti-Rm. Valcea de multe ori si de fiecare data m-am intrebat cand vom  scapa de calvarul serpentinelor din zona si de  'Dealul Negru'(nu trebuie sa scriu de ce poarta denumirea de trista amintire..) Ai mare dreptate in ultima ta interventie.

Buna ziua !

Ieri am avut un drum pana aproape de Sibiu si tot aseara m-am intors in Bucuresti.
Aceiasi intrebare mi-am pus-o si eu . Cand se va face portiunea de autostrada de la Pitesti la Sibiu ?
Cand vom puteam merge pe autostrada pe acesta portiunea ?
Sa scapam  de calvarul serpentinelor , de Dealul Negru si de defileul Vaii Oltului ?
Sa scurtam timpul de parcus pe acesta portiune ?
Pe autostrada pana la Pitesti conduceam lejer. L-a terminarea autostrazii la Pitesti m-am bosumblat.
Zic : "Iar calvarul serpentinelor si al Dealului Negru ".
La intorcere cand am intrat din nou pe autostrada am mers din nou lejer si cu 130 km /h pana la intersectia de la Ciseru - Topoloveni
De acolo s-a pus pe o ploaie torentiala , de nu vedeai la 10 m in fata. Aveam stergatoarele date la viteza cea mai mare si nu faceau fata.
Am mers cu avariile aprinse si am mers cu 80 km /h.
Pana la intersectia cu Bolintin  Vale a turnat cu galeata.
Cand am ajuns la intersectia cu Bolintin Deal ploaia s-a oprit si era un soare puternic.
De la Bolintin Deal si pana la intrare in Bucuresti am mers cu 130 km/h.

Toate cele bune !

sebba

ba da' prea multe vreti si voi, ce parascovenia masii.... auzi tu, tupeu, autostrada pe pitesti-valcea...  :D
daca-i [une intrebarea asta lui Sova-ielnicu, face ala atac de cord, vreti sa moara omu'?
sper sa traiesc sa apuc Arad-Constanta full autostrada... dar n-am curaj sa pariez! :))
Sailing away! S/Y Haimana

teocharis

autostrada Pitesti-Sibiu va inghiti toata alocatia POS-T 2014-2020 pe autostrazi, adica aprox. 3 mld EUR

lucrarile vor incepe undeva la orizontul lui 2015 si vor dura in jur de 3 ani

deci Arad-Constanta in 2018....


Ionut

Quote from: teocharis on April 22, 2013, 04:18:46 PM
lucrarile vor incepe undeva la orizontul lui 2015 si vor dura in jur de 3 ani

Asta te gandesti tu asa sau stii ceva ce nu stim noi? :)

mns

Quote from: teocharis on April 22, 2013, 04:18:46 PM
autostrada Pitesti-Sibiu va inghiti toata alocatia POS-T 2014-2020 pe autostrazi, adica aprox. 3 mld EUR

lucrarile vor incepe undeva la orizontul lui 2015 si vor dura in jur de 3 ani

deci Arad-Constanta in 2018....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nadlac Sibiu poate va fi gata pana in 2018. Sibiu - Pitesti poate nici nu se va mai face, gasesc ei o metoda sa o strecoare pe altundeva, altfel, probabil A1 mai devreme de 10 nu cred ca va fi gata.

alin_simeriaveche

Quote from: teocharis on April 22, 2013, 04:18:46 PM
autostrada Pitesti-Sibiu va inghiti toata alocatia POS-T 2014-2020 pe autostrazi, adica aprox. 3 mld EUR
Doar atat sunt alocati pt autostrazile tarii noastre. Pai sa spunem ca se deschide santierul pt sibiu-pitesti, noi alte autostrazi nu sa mai putem finanta cu buget UE de 85%

sebba

sa lase pitesti-valcea dar sa faca restul tarii! aia ar fi ultima problema a noastra, ca nu e pitesti-valcea facut! dar restul? trambulinele? loturile "lipsa"? halatul?
Sailing away! S/Y Haimana

mariansb

De pe digul pe care am venit cu bicicletele, spre autostrada

[/URL]









"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

teocharis

proiectul Pitesti Sibiu este in analiza la Jaspers(unitatea UE de analiza tehnica a proiectelor) si va intra cu siguranta in bugetul 2014-2020

da, practic toata alocatia de 3 mld va fi ingropata in muntii dintre Curtea de Arges si Sibiu, deci slabe sanse sa vedem si alte proiecte finantate 85% din granturi EU in 2014-2020

ghrt

Este totuşi şi o parte pozitivă, financiar vorbind, la Piteşti-Sibiu. Terenurile de pe traseu ar trebui să fie majoritar ale statului, astfel încât nu vor fi probleme legate de lipsa finanţării pentru exproprieri. Impozitele plătite de constructori pentru partea finanţată de UE, de 85%, ar trebui să aducă nişte venituri consistente la buget.
Cont (aproape) inactiv.

penad2007

mariansb,mai ai poze? Oricum multumim