News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 70 Guests are viewing this topic.

mishu77

Quote from: sublimu on April 19, 2013, 04:25:49 PM
A trecut iarna , sunt convins ca cnadnr-ul, consultantul si constructorii au un plan de lucrari actualizat. Asta ar fi interesant sa-l vedem. Pe vremea PDL-ului cand mai mergea d-na Boagiu in controale pe santiere se prezenta planul asta. Daca va amintiti la A4 scria clar : breteaua 1 pana la 1 SEP, breteaua 2 pana in 1 OCT (ceva de genu).

Pai asa ceva probabil ca nu exista si daca exista nu se dau publicitatii caci transparenta este 0. Ministrii nu isi misca scheletul pe santiere e mai bine in fotoliu si sa debiteze prostii pe sticla ....

P.S. Tare sunt curios ce mare proiect o sa demareze sova asta .....

sebba

pai da, trebuie sa-i intelegem, a fost vremea nasoala
ca doar contractual, in Romania, vremea e mereu ca in laborator si ei habar nu aveau ca mai si ploua
hai sa le mai dam niste bani, cade bine la INVESTITII, daca tot avem si export... ;)
si sa-i mai lasam inca 25 de ani, ca doar asa e la noi, ne-am invatat, ce dracu!

si mai luam ceva de la mmm...  hmmm... UiE... ca nu mai stiam cum ii zice
si-i (banii) mai zapacim prin institutii gen CeNeAR-DeE... zilnic la aceeasi ora! puah! ca deja imi e scarba!
Sailing away! S/Y Haimana

dorum

Salutare
Am venit si eu aici, la voi, de dincolo...  :)
Sper sa nu fie suparat Ionut pe mine de dincolo, he know why... :)
Bine v-am gasit, cu toate ca v-am gasit de mai demult :)
Voi incerca sa vin cu comentarii pertinente, poze, video din masina & alte cele :)

CornelB

Multumiri tuturor celor care au contribuit financiar, cat si lui eurocopter pentru filmarile excelente. :cheers:

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Pellady

#6560
Uzina Daimler se va construi la Cugir, deci la Şibot sunt obligatorii intrările pe autostradă.
Au prezentat în seara asta un reportaj pe PRO TV , când o să am linkul o să-l postez.
http://www.stcu.ro/

alecu26

Quote from: Pellady on April 19, 2013, 07:50:51 PM
Uzina Daimler se va construi la Cugir, deci la Şibot sunt obligatorii intrările pe autostradă.
Au prezentat în seara asta un reportaj pe PRO TV , când o să am linkul o să-l postez.

Ok...no problem. Am zis-o de multe ori...Ai un pasaj superior sau inferior...e rezolvat nodul. Niste bretele sunt supersimple de facut.

Acolo exista pasajul lui DN 7 peste exista deja.

Ok...va fi un pic complicat cu demolarile, dar se rezolva si aia. Dar din nou...de ce nod acolo? De acolo pana la nodul orastie se vor face exact 2-3 minute. Drumul va fi super liber, nu ai localitati, doar linie dreapta. Mult mai util ar fi alte noduri in alte parti din tara.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Pellady

Probabil că da, nemţii nu au făcut investiţia fără să studieze condiţiile, şi sigur l-e convine şi aşa .

iotu

Deocamdata nu e nicio noua investitie la STCU/Daimler la Cugir. Acea investitie e acolo din anul 2001, si inca merge chiar bine productia de roti dintate. De anul trecut, STCU a inceput investitia de vreo 200mE intr-o linie noua de productie la Sebes - asa ca am destul de mari dubii ca ar mai extinde sau ar deschide ceva nou la Cugir - pe de-oparte pentru ca "au treaba" la Sebes, si pe de alta parte pentru ca in Cugir nu mai prea e forta de munca, virgula, calificata.

/Sorry pentru offtopic (cred ca ar trebui sa discutam chestiile astea la topicul cu Industria Auto)

teocharis

Quote from: iotu on April 19, 2013, 08:40:01 PM
- asa ca am destul de mari dubii ca ar mai extinde sau ar deschide ceva nou la Cugir - pe de-oparte pentru ca "au treaba" la Sebes, si pe de alta parte pentru ca in Cugir nu mai prea e forta de munca, virgula, calificata.



cum adica nu mai e forta calificata la Cugir, au plecat la capshuni?

Ionut

Guys, discutiile despre investitii pe piata auto aici. :) E pacat de acel topic, sta degeaba.

Ionut

Sursa secreta ne aduce vesti bune (in contextul vestii cu crapaturile) de pe A1 Arad-Timisoara... de azi.

Se lucra la toate pasajele.








Pasajul Sagu - cel cu probleme






Oh mama.

ciprebbe

#6567
Sincer nu pricep cum poate sa se intample asa ceva mai ales la un pasaj nou.
Nu verifica nimeni calitatea lucrarilor? pt ca aici pare problema de tasare ....
Hai ca ne-am invatat cu trambulinele de la capetele de poduri (nu le stiu face si gata) dar aici chiar asa?....
In loc sa il faci din start bine, te zgarcesti la lucrare si apoi platesti pe garantie...... problema e ca si garantia asta se va duce iar problema poate sa ramana si dupa......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

imi place tentativa de lipire cu smoala, in ultima poza :D
superglue, nu alta! aici tot vremea e de vina?
Sailing away! S/Y Haimana

mitsu

Quote from: sebba on April 19, 2013, 11:23:02 PM
imi place tentativa de lipire cu smoala, in ultima poza :D
superglue, nu alta! aici tot vremea e de vina?

:lol: