News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 26 Guests are viewing this topic.

cutter

Quote from: Shhhh on April 12, 2013, 11:08:27 AM
In al doilea rand, decizia CNSC a fost de re-evaluare a celor doua oferte mentionand la fel de negru pe alb ca nu exista motive pentru descalificarea ofertei UMB

De fapt, motivarea menționează negru pe alb că există motive de descalificare a ofertei UMB, la pag. 47:

Quote
În schimb, este certă neîndeplinirea de către ofertă [n.m. UMB] a cerinţei minime de calificare privind experţii Responsabil cu calitatea şi Şef
de şantier
, legat de lipsa experienţei profesionale generale de minim 5 ani.

user201

Lucrări la terasamente și un debleu înainte de Sebeș. În ultima imagine se vede deja ocolitoarea Sebeșului.







user201

Poze făcute pe ocolitoarea Sebeșului. După cum se vede în poza a patra, există o zonă unde chiar e liniște și pace.








user201

Poze făcute la întoarcere spre Sibiu, în jur de ora 18-19 și încă se mai lucra pe alocuri. Legat de nodul Sibiu Vest, dacă din sensul Sibiu-Sebeș Alba se vedea o grămadă mare de pământ, în sensul invers, după cum se vede și din ultima mea poză, nu sunt decât niște gropi și mușuroaie  făcute(verifică stabilitatea solului??).








user201

Apropo, pe sensul Sibiu-Sebeș se asfalta ieri, mă refer la ocolitoarea Sibiului care este deja dată în exploatare.
Scuze de calitatea pozelor din postările precedente, dar multe sunt făcute din mers.
Toate pozele au fost făcute ieri 11 Aprilie 2013. Ca o concluzie, exceptând segmentul Sebeș-Orăștie, putem zice că avem cât de cât o imagine a întregului șantier A1 la început de Aprilie.

ciprebbe

Quote from: cutter on April 12, 2013, 01:26:22 PM
Quote from: Shhhh on April 12, 2013, 11:08:27 AM
In al doilea rand, decizia CNSC a fost de re-evaluare a celor doua oferte mentionand la fel de negru pe alb ca nu exista motive pentru descalificarea ofertei UMB

De fapt, motivarea menționează negru pe alb că există motive de descalificare a ofertei UMB, la pag. 47:

Quote
În schimb, este certă neîndeplinirea de către ofertă [n.m. UMB] a cerinţei minime de calificare privind experţii Responsabil cu calitatea şi Şef
de şantier
, legat de lipsa experienţei profesionale generale de minim 5 ani.

E ceva de genul UMB descalificata, Selina castiga sau CNADNR reliciteaza.
Din partea mea sa o dea la Selina si sa ia 2 loturi UMB ul pe Lugoj-Deva numa sa dea solutia in 10 zile de la comunicare, si sa se anunte odata castigatorii de pe Lugoj-Deva. 
Labareala asta de acuma nu ajuta pe nimeni.

@user201 ms de poze  :cheers: :cheers:
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cezar-mario2012

Gropiile sunt pentru cercetariile arheologice.

Shhhh

Quote from: cutter on April 12, 2013, 11:45:30 AM

Citește motivarea, CNADNR și UMB au avut aceleași susțineri, au existat două dosare 1430/2/2013 și 1432/2/2013, unul inițiat de CNADNR și unul de UMB, au fost conexate, în cel inițiat de UMB (petent) și probabil nu au mai făcut actualizarea astfel că apare CNADNR ca petent în loc de intimat.

Mersi mult pentru link si rabdare.

Intr-adevar ai dreptate, CNSC a decis reluarea evaluarii ofertei UMB datorita faptului ca lor le pare ca inadmisibila. Ramane de vazut ce se intampla in continuare.

Ma astept ca, in termen de 10 zile, CNADNR sa re-evalueze cele 2 oferte, sa o descalifice pe cea a UMB si sa o aprobe pe cea a Selina. Dupa care urmeaza probabil alte contestatii... si o luam de unde am ramas...

Sa speram ca macar o da la Selina si se incepe lucrul, dupa cum zice si ciprebbe

iuli

Nu poate omu' lipsi de pe forum 2 zile si nu mai are timp apoi de vazut toate pozele. Multumiri baieti!
Dupa poze si dupa ce mi-am aruncat si eu o geana, comparand pe unde am mai fost pe santiere, termenul de 10 mai mi se pare cam nerealist. Dar na... sa vedem.
Iar legat de Selina  :nono: A tinut cu licitatii vreo 3 ani, dar o sa mai tina inca trei pe langa termenul de executie de 2 ani  :((
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

mitsu

Quote from: Shhhh on April 12, 2013, 03:53:41 PM

Ma astept ca, in termen de 10 zile, CNADNR sa re-evalueze cele 2 oferte, sa o descalifice pe cea a UMB si sa o aprobe pe cea a Selina. Dupa care urmeaza probabil alte contestatii... si o luam de unde am ramas...

Sa speram ca macar o da la Selina si se incepe lucrul, dupa cum zice si ciprebbe

Nu mai are cine sa conteste ceva. Cazul e deja judecat, iar ceilalti ofertanti nu mai pot contesta acum, daca n-au facut-o prima data.

Ionut

OMG, ce de poze. :o Muuuultumesc baieti!!! Se vede ca s-a incalzit un pic afara. :lol:

Abc

Exact!
Ce inseamna putin soare, apar poze cu absolut toate punctele nevralgice, in leg cu ziua de 10 mai...
Multumim baieti!
Nici eu nu cred ca va fi gata tronsonul, mai ales daca mai ploua, poate un 1 iunie e mai realist.

rocklee

abc ...eu cred ca pe 10 mai va fi gata tronsonul deva orastie....dupa cum se misca in santier si cum am vazut ...am speranta ca voi face o excursie pe ia dus intors ;).... multumesc la toti pentru poze ....felicitari la toti  :)

Ionut

Poate va fi "gata" pentru deschiderea traficului... insa e posibil sa se mai lucreze pe alocuri. Apararea aia acolo pe Mures e cam... uh. Mie imi pare ca acolo inca au ceva de munca.

iuli

Quote from: Ionut on April 12, 2013, 07:51:24 PM
Poate va fi "gata" pentru deschiderea traficului... insa e posibil sa se mai lucreze pe alocuri. Apararea aia acolo pe Mures e cam... uh. Mie imi pare ca acolo inca au ceva de munca.

Dupa experienta cu Arad - Timisoara e posibil termenul de o luna, dar realist nu prea. Daca sunteti curiosi incercati sa vedeti cum arata Timisoara - Izvin cu o luna inainte si vedeti ca erau cu muuult mai inainte mai ales pe partea de parte carosabila si la pasaje. In fine, sa vedem...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog