News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 27 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: mishu77 on April 11, 2013, 10:40:26 AM
@nenea_hartia

Viaduct nou de 1,4 KM sau in total cu cel existent face 1,4KM? Daca viaduct nou de 1,4 KM parerea mea e ca vom mai circula mult si bine pe DN in aceea portiune a lotului 3.

eu zic ca si in 2015 sau 2016 avem sanse sa circulam tot pe DN.

Daca CE nu da nici un ban, totul trebuie sa fie de la buget, ca doar nu o sa bage Impregillo bani, indiferent ce scrie in contract. La cum e bugetul nostru.....:(( 2016 e o data optimista.

In plus...clar se depaseste 10% din valoare, deci totul va fi relicitat. Cumva explicabil. Impregillo nu a castigat de pe locul 1 licitatia, si oferta lor era oricum cea mai buna per ansamblu. Nu inseamna ca acel viaduct daca va fi facut de Impregillo, sau tunelul va fi cel mai ieftin. Dimpotriva. Aducand cateva firme specializate sigur iese mai ieftin.

De exemplu eu as da direct la Collini sau chiar la Maeg constructionii. Impregillo Romania (cum zicea Berceanu) sunt 4 baieti cu 3 laptopuri si 2 masini si 1 birou....(ca trebuie sa faca economii, oricum).
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

lucianxx9o

^^ La cum e bugetul nostru!!.Dar bani pentru asa zisa dezvoltare regionala de unde au. Aceasi ordonanta a fost facuta de fostul guvernl B. Si a fost criticata atunci de actuala guvernare.
Eu stiu ca dezvoltarea a unei zone se face in a construi infrastructura rutiera sau feroviara.
alba24.ro/guvernul-a-adoptat-o-ordonanta-prin-care-ministerul-dezvoltarii-va-arbitra-finantarea-investitiilor-pe-care-vor-sa-le-faca-primariile-181633.html :|

ciprebbe

#6287
Curtea de Apel Bucuresti:
Informaţii dosar: 1430/2/2013
Materie:   Contencios administrativ şi fiscal
Obiect:   litigiu privind achiziţiile publice DEC.CNSC 507/C3/129/08/02/2013

Părţi
Nume                                                                                                                             Calitate parte
ASOCIEREA SC SPEDITION UMB SRLSI SC TEHNOSTRADE                                                  Petent
ASOCIEREA FORMATA DIN SC SELINA SRL,DUPRASTAV AS SI SC SODI CONSTRUCTII SRL    Intimat
COMPANA NATIONALA DE AUTOSTRAZI SI DRUMURI NATIONALE DIN ROMANIA SA            Intimat
QuoteAnulează rezultatul procedurii, privitor la excluderea ofertei
contestatoarei şi la desemnarea ofertei câştigătoare, aşa cum
rezultă din raportul procedurii de atribuire nr. 18A/07/04.01.2013 şi
din adresele de comunicare a acestui rezultat.

Obligă autoritatea contractantă la continuarea procedurii, în
maxim 10 zile de la primirea prezentei, prin reevaluarea ofertei
contestatoarei şi a ofertei desemnate anterior câştigătoare

(aparţinând intervenientei), ţinând cont de cele precizate în
motivarea ce urmează.


11/04/2013
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 7 recurs
Tip solutie: Respinge cererea de recurs
Solutia pe scurt: Respinge plângerile ca nefondate. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 11.04.2013.
Document:     11/04/2013

LE: aici e vorba de lotul 2 de pe Tm-Lugoj castigat initial de UMB.

LE2:
Da de in 10 zile iasa iara UMB ul si se poate apuca de treaba.......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Archi

adica vrei sa spui ca vor incepe lucrarile la autostrada pe lot2 tim- lugoj??

cutter

Quote from: Archi on April 11, 2013, 06:01:39 PM
adica vrei sa spui ca vor incepe lucrarile la autostrada pe lot2 tim- lugoj??

Nu.

Pe 4 ianuarie, CNADNR a decis că UMB (locul 2) este cîștigător.

Locul 1, o firmă spaniolă, a fost descalificată precum și locul 3, Selina, o firmă din Oradea.

Selina a depus contestație la CNSC (Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor) în care a cerut:
- să se revină asupra descalificării sale
- să fie descalificată oferta UMB

CNSC le-a dat dreptate parțial adică a admis că motivele de descalificare ale Selina nu sunt corecte și, în plus, că motivele invocate de Selina pentru descalificarea UMB par întemeiate. De fapt, la unul dintre ele se scrie negru pe alb că este întemeiat (e vorba de experiența unui inginer, care începe în 2004, dar a obținut diploma de inginer abia în 2008 - fără cei 4 ani, oferta UMB nu este conformă). Celelalte două motive care sunt cu semn de întrebare, unul este legat tot de un CV (de experiență) și celălalt de ceva documente financiare.

Atît CNADNR, cît și UMB, au contestat această decizie a CNSC în justiție, iar astăzi s-a dat verdictul: se resping aceste plîngeri și rămîne în picioare decizia CNSC.

În această decizie, se menționează că în termen de 10 zile, CNADNR trebuie să continue procedura de desemnare.

Atenție:

i. Probabil acest termen curge de la data comunicării deciziei, deci nu de astăzi.
ii. Aceasta nu înseamnă că în 10 zile CNADNR va desemna alt cîștigător, ci doar că va relua procedura.
iii. Care procedura mai poate dura o lună, 7 luni, 10 ani sau chiar autoritatea contractantă se poate răzgîndi și să anuleze toată procedura de licitație (s-a mai întîmplat și legal nu există nimic să-i oprească).

Scenarii posibile:
1. Cîștigător UMB: aproape imposibil (citind motivarea deciziei CNSC, pare foarte improbabil ca UMB să mai fie desemnat cîștigător, avînd în vedere neconformitățile ofertei lor)
2. Cîștigător Selina (ăsta pare cursul logic)
3. Alt cîștigător (locul 4, dacă se găsesc motive de descalificare a Selina - ma îndoiesc pentru că cele deja invocate au fost respinse de CNSC)
4. Niciun cîștigător (dacă se anulează licitația)

ciprebbe

A explicat destul de bine cutter, deci nu ma repet.
Ce apare La curtea de Apel UMB ul e singurul contestatar, iar CNADNR ul e pus de aceeasi parte cu Selina.
Ce imi tot sta in cap e urmatoarea fraza:

"Obligă autoritatea contractantă la continuarea procedurii, în maxim 10 zile de la primirea prezentei, prin reevaluarea ofertei contestatoarei şi a ofertei desemnate anterior câştigătoare"

Aici pare ca se reevalueaza oferta UMB si oferta Selina........
Complicat lotul asta ... parca ar fi aur pe traseu....( lot 2 Tm-Lugoj de pe A1, pardon de pe coridorul 4)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Pellady


Ionut

Quote from: Pellady on April 11, 2013, 08:06:39 PM
Ca să stăm liniştiţi.

Uh, ce bine, m-am linistit. :|
Sunt FOARTE curios ce va gasi in teren noul constructor... Romstrade si-a batut joc.

Kuniva

Quote from: mitsu on April 11, 2013, 11:43:58 AM
Quote from: Kuniva on April 10, 2013, 08:20:23 PM
Nadlac - Arad Lotul 2, termene estimate:
de deschidere a traficului intre Centura Arad si nod Pecica: august
de finalizare: noiembrie

WHAT??? Cine a inaintat termenele astea? Cum adica in august pana la Pecica? E aproape gata acum. Si cum adica tocmai in noiembrie restul? Vor ca de-acum incolo sa lucreze doar la lopata? las-o naibii de treaba, e un lot foarte usor, e facut peste 80%, de ce asa intarziere??

Avand in vedere ca in ultimele 3 luni progresul este de aprox 5%....

@nenea_hartia multumesc!

alin_simeriaveche

azi am facut o sedinta foto suuuuuperba cu roocklee....se incarca pozele si in noaptea asta le pun si pe forum.

user201

Câteva poze de pe A1, de la Sibiu până la Săliște. Mâine sper să revin cu mai multe din mai multe locații.
Prima imagine e în partea dreaptă a autostrăzii cum mergi spre Sebeș Alba. Următoarele două surprind continuarea autostrăzii dincolo de sensul giratoriu, iar a patra e de la dealul care mai trebuie săpat pentru a ajunge la Cristian. Poza 5 e la începutul zonei dealului cu probleme:











user201

Am impresia că vor să îl teraseze, dacă acesta e termenul corect. Dinspre Sebeș spre Sibiu se vede mai bine, dar când să fac poze camera a făcut grevă.

Pozele 5 și 6 sunt din zona dintre viaducte, iar ultima surprinde capătul dinspre Sibiu al viaductului Săcel.














penad2007

 :cake:
O fi inceput sa lucreze la el? Oricum multumim de update.

rocklee

citeva poze facute inpreuna cu alin -simeria veche....el are un calup ....iar eu altul ...de inceput citeva poze de la pasajul peste calea ferata si dn7 de la geoagiu bai........