News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 33 Guests are viewing this topic.

alecu26

Deci se poate. Si nu cred ca se va trezi nimeni de la Curtea de conturi sau alti bau bau invocati de CNAIR sa investigheze asa ceva.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

myid

da, da -- se poate. NOT
Am mai vazut filmul asta cu 100 de metrii mai incolo prin 2015 . :( , Aceasta carpeala nu tine.

alecu26

Nu tine. Dar nu stam un secol cu restrictii de viteza.

Lucrari mai ample sunt in desfasurare.

Si mai e si licitatia aia pentru expertiza completa si probabil o licitatie mai mare pentru tot ce nu a facut, sau a facut foarte prost Imbecillio.

Apropo, la aia care mai e stadiul? NGC?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cuculean

#36708
Astazi pe la 10.00 la nodul de la Soimus - 8 bucati


gdaniel

Nu credeam ca mai ridica ceva pana nu se potoleste vantul asta..

PS. Ce mici sunt oamenii fata de inaltimea grinzii, pe sol nu aratau asa de inalte.

ciprinel

Pai daca au 2m inaltime ( grinzile ).

alecu26

prin eliminarea benzii de urgenta?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

myid


voicul

Ceea ce este o veste excelenta. Chiar ei eu vroiam sa propun asta.

Acum daca PMB ar rezolva si sectiunea asta de 200 de m pana in Strada Preciziei, am muta coloana 300 de m mai in oras  :D


NGC

Quote from: alecu26 on October 31, 2017, 12:13:12 PM
Si mai e si licitatia aia pentru expertiza completa si probabil o licitatie mai mare pentru tot ce nu a facut, sau a facut foarte prost Imbecillio.

Apropo, la aia care mai e stadiul? NGC?

^^^

Quote from: NGC on August 08, 2017, 08:28:19 AM
Astazi a fost in sfarsit lansata licitatia "Realizare Expertiza tehnica si revizuire Proiect Tehnic pentru finalizarea executiei Autostrazii Orastie - Sibiu, Lot 3".

Valoare estimata: 3,029,522.26 RON fara TVA

Termen pentru depunerea ofertelor: 26.09.2017
Durata contractului: 40 luni

Fonduri: POS Transport

QuoteObiectul contractului va consta în prestarea serviciilor necesare realizarii unei Expertize Tehnice si elaborarii Proiectului Tehnic pentru finalizarea Autostrazii Orastie-Sibiu, lot 3, respectiv:
a.realizarea unei Expertize Tehnice asupra tuturor lucrarilor executate pentru obiectivul autostrada Orastie - Sibiu, lot 3 cuprins între km 43+855 - km 65+965, în concordanta cu proiectul tehnic si cu normele tehnice în vigoare, referitoare la verificarea complexa si completa a conformitatii tuturor lucrarilor permanente, executate sau partial executate, evaluarea starii tehnice a acestora, verificarea documentelor care au stat la baza realizarii constructiei în fazele de proiectare si executie privind respectarea cerintelor prevazute de legislatia si normativele în vigoare la data elaborarii acestora, stabilirea unor masuri de interventie imediate necesare a fi intreprinse - daca este cazul, concluzii, recomandari si solutii;
b.realizarea unei monitorizari a zonelor cu instabilitate in concordanta cu normele tehnice si legislatia in vigoare la data elaborarii acestuia, functie de situatia actuala din Santier. Sistemul de monitorizare a zonelor cu instabilitate a terenului va avea in vedere monitorizarea starii de deformatii si eforturi in structura lucrarii de terasament si in versantul adiacent acesteia, precum si nivelul de apa pentru zona în analiza;
c.elaborarea Proiectului Tehnic revizuit, conform Ordinul 863 "INSTRUCTIUNI din 2 iulie 2008 de aplicare a unor prevederi din Hotarârea Guvernului nr. 28/2008", pentru lucrarile necesar a fi realizate pentru finalizarea Autostrazii Orastie - Sibiu, lot 3, in baza recomandarilor si solutiilor formulate in cadrul expertizei tehnice;
d.pregatirea documentatiei de atribuire a contractului de executie lucrari si acordarea asistentei necesara Beneficiarului pe durata desfasurarii procedurii de achizitie publica;
e.acordarea asistentei tehnice in conformitate cu prevederile Legii 10/1995 privind calitatea in constructii, cu modificarile si completarile ulterioare, pe perioada de executie a lucrarilor.

Termenul pentru depunerea ofertelor s-a amanat de 3 ori. Acum este 29.11.2017.

NGC

#36716
Quote from: NGC on October 23, 2017, 10:03:49 PM
Am uitat o informatie importanta ajunsa la centrul de comanda a vrabiutelor.

CNAIR vrea sa contracteze completarea SF pentru PiSi, in care sa se revizuiasca analiza cost-beneficiu.

Nu am alte informatii deocamdata, dar cred ca aflam ceva cat de curand.

Ramane cum am stabilit. :lol:

Astazi a fost lansata licitatia "Completarea studiului de fezabilitate pentru "Constructia Autostrazii Sibiu – Pitesti" prin revizuirea analizei cost – beneficiu si elaborarea documentatiei suport pentru Cererea de finantare".

Valoare estimata: 600,000.00 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 14.11.2017

P.S. Suma din primul paragraf al capitolului 8.2 e tare interesanta. ;)

TibiV

Interesanta, dar link nu ne dai...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC


dr4qul4

" depaseste 75 mil euro"

Mai important mi se pare ce scrie la 8.1,




Powered by API/PUM imgur uploader
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist