News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 75 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

Quote from: Ionut on April 08, 2013, 04:32:22 PM
Multumim de poze, Alin! :cheers: Sa inteleg ca mai ai? :D
Daca spalau asfaltul... e clar ca se apropie de finalizare. Super, super!
Nu am alte poze dar in prima zi...acestea am facut urmeza spre orastie altele in alta zi. Daca mai sunt si alti amici care ar vrea sa mearga si sa ne intalnim...cu mare placere

teocharis

Quote from: lucianxx9o on April 08, 2013, 05:58:18 PM
Despre inaltimea pod aciliu.
Altitudinea de unde incepe este intre 480/485 m si unde se termina in deal ajunge la 520/525 m .
Am calculat cu google hearth.

cum adica ai calculalt cu google earth?

daca e corect calculul tau viaductul are 20-25m in minus fata de proiectul DIWI...

va fi interesant

lucianxx9o

#6167
Quote from: teocharis on April 08, 2013, 06:06:50 PM
cum adica ai calculalt cu google earth?

daca e corect calculul tau viaductul are 20-25m in minus fata de proiectul DIWI...

va fi interesant
Uitate la studiul diwi cu atentie, la viaduct unde se termina se vede ca este la cota 524.94 si apoi continua cu un debleu tot cu o inclinatie de 3% (Cota teren adica inaltimea a dealului este de 564.10 si cota proiect este de 527.94 adica un debleu de 36.16 metri!!).Foarte mare mai ales ca terenul este si instabil.
O sa fac u photoshop o redare mai buna pentru a semplifica.

penad2007

#6168




Pozele sunt de astazi luate pina in ora 9.00

bgd77

Quote from: lucianxx9o on April 08, 2013, 06:22:43 PM
Uitate la studiul diwi cu atentie, la viaduct unde se termina se vede ca este la cota 424.94 si apoi continua cu un debleu tot cu o inclinatie de 3%.

Aici cred ca e o greseala, viaductul se termina la cota 524.94 care corespunde cu ce a fost masurat pe Google Earth.

lucianxx9o

#6170
^^524.94 da asa este am gresit sa scriu.
Corespunde si pe google hearth, aproximativ pentru ca imaginea este veche si nu iti dai seama punctul fix.

                                                                                                                                                                                      Cota teren 564.10!!

Ionut

Bun, deci e bine facut viaductul sau nu? :)

bgd77

Quote from: AndrewD on April 08, 2013, 11:02:10 AM
Eu sunt vesnic nelamurit de solutiile alese...Lamuriti-ma si pe mine...de ce au cocotat autostrada pe dealurile alea unde-i nevoie de lucrari scumpe de tip viaducte si altele ? Cu ce-i incurca pe constructori daca faceau autostrada cu 100-300 de metri mai la vale unde, conform pozei,  e pamantul plat ca-n palma ?

Ce scrie in SF:



Si o imagine cu planul:



In concluzie, cred ca imaginea este inselatoare. Daca faceau mai la vale, pana la urma s-ar fi intersectat cu DN1/DN7. Asadar ar fi trebuit sa faca un pasaj si apoi sa ocoleasca dealul si probabil localitatea Sacel pe la sud. Apoi ar fi trebuit sa revina spre nord, iarasi cu pasaj peste DN1/7 si o cale ferata de 2 ori, plus probabil niste poduri si totul in asa fel incat sa respecte razele scrise in lege.


lucianxx9o

#6173
@Ionut Da e facut bine.

delacroix

Quote from: lucianxx9o on April 08, 2013, 05:58:18 PM
Despre inaltimea pod aciliu.
Altitudinea de unde incepe este intre 480/485 m si unde se termina in deal ajunge la 520/525 m .
Am calculat cu google hearth.
In studiul DIWI se vede ca viaductul pleaca de la cota 490.44 si ajunge in deal la 524.94.
Am calculat bine, numai ca eu am calculat mai in spate de unde incepe viaductul dar ajunge fix la 525 metri in deal.
Calculul tau are o mica hiba: DH=40m L~= 1000m, rezulta p=4%. Oricum  google are o eroare de 1% pentru altitudini. Adica daca "inima" iti spune 400m poti avea si 396 si 404m reali.

lucianxx9o

Eu pot sa bag mana in foc ca acel viaduct este facut bine si respecta cotele.
Daca cineva reuseste sa masoare cu un telefon prin gps altitudinea e foarte bine

Ionut

Quote from: lucianxx9o on April 08, 2013, 08:31:14 PM
Daca cineva reuseste sa masoare cu un telefon prin gps altitudinea e foarte bine

Ar trebui sa fii sus pe viaduct presupun... cam greu. Poate sursa secreta care a venit cu poze sa mai ajunga...

TRANSBALKAN461

poze 7 aprilie 2013 tronsonul Cunta_Cut_Orastie