News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 79 Guests are viewing this topic.

Pellady

#6120
A fost Sova la DIGI24, intrebarea care i-a fost pusa din partea telespectatorilor a fost trimisa de mine :) si suna cam asa: Aş dori să ne spună d-l Şova dacă au fost desemnaţi câştigătorii la licitaţiile depuse pentru tronsoanele de pe autostrada A1, pe distanţa Deva - Timişoara. Vă mulţumesc! Raspunsul a fost jalnic, in primul rand a zis " ..ca nu e A1 ci Coridorul IV ca A1 este doar Bucuresti - Pitesti ..." si ca : ".. nu stie de ce nu se precizeaza castigatorii tronsoanelor, si ca din comisia aceea el nici macar nu stie cine face parte..." Chiar zicea ca este si al suparat pe cei din comisie ca nu fac desemnarile ;)

Time-and-Space

omul asta poate trebuie mai mult ignorat/privit cu scepticism pentru ca mai mult ne enervam interpretand si corectand ce credem ca vrea sa zica sau ce ar fi trebuit sa spuna.  ca de platit il platim oricum si are si mandat...

(daca e ot/ sau neadecvat ma conformez.)

penad2007

Bravo Pellady.
Deci e clar Sova nu stie nimic si vorbeste ..........

marcelbanu

#6123
Am făcut poze în zona termocentrala Mintia - Deva.
Locul este marcat cu bețe și fîșii din bandă din plastic pe unde va trece A1 Deva - Lugoj.
Pozele sînt de la barajul de la termocentrala Mintia pînă la intrarea
în localitatea Șoimuș...

windows 7 screen shot

Deschiderea între dealul din stînga pozei, noul depozit de cenușă
iar în dreapta lacul de la barajul de pe Mureș al termocentralei Mintia - Deva.

upload foto


upload foto

Sensul de curgere al Mureșului este spre Arad.
În stînga Mureșul, apoi șoseaua spre Brănișca (DJ706A)
iar în dreapta vechiul depozit de cenușă de la termocentrala Mintia - Deva.
Se observă un marcaj din bandă din plastic roșu...

upload foto

În față pod al fostei căi ferate 209 Deva - Brad, peste DN76 Deva - Oradea.
Sper să se vadă marcajele din plastic alb...

windows 7 screen shot


Ubuntu (Linux) screen shot

În plan apropiat două marcaje (unul pe bornă iar altul pe balustradă)
iar un al treilea, alb, se vede în plan îndepărtat, în dreapta căii ferate (209 Deva - Brad)


Jos DN76 Deva - Oradea și cele două marcaje...


Cam pe aici va trece A1 Deva - Lugoj.
Undeva în zare ar trebui să se vadă podul peste Mureș DN 76 Deva - Oradea...


Sensul de privit este spre Arad (Oradea).
După cum se vede locul este dificil: Mureș, DN76, deal...

windows 7 screen shot


upload foto

Marcaj...

Ubuntu (Linux) screen shot

Podul CFR (209 Deva - Brad) peste Mureș...

Ubuntu (Linux) screen shot
Am făcu aceste poze după ce în urmă cu aproape o lună,
am văzut ceva băieți ce marcau terenul pentru viitoarea A1 Deva -Lugoj.





Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

boer_escu

Intru lamurirea colegilor forumisti, cu privire la zona de pe lotul 4 Orastie-Sibiu, aflata intre tunelul de la Sacel si Cristian, am facut ieri o panorama, sper edificatoare, ce cuprinde intreaga zona neatacata (calitatea imaginii nu e grozava, imaginile sunt facute cu zoom mare si cu un aparat foto compact).



Uploaded with ImageShack.us

ciprebbe

#6125
Deci dealul e la locul lui, podetul casetat zici ca e aruncat acolo......offffff. In dreapta mai e un podet...tot asa aruncat.....(ma rog ele sunt pozitionate deja insa mai e mult pe langa ele de lucrat)
Ms mult de poza boer_escu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vancouver

Quote from: Pellady on April 07, 2013, 10:06:40 PM
A fost Sova la DIGI24, intrebarea care i-a fost pusa din partea telespectatorilor a fost trimisa de mine :) si suna cam asa: Aş dori să ne spună d-l Şova dacă au fost desemnaţi câştigătorii la licitaţiile depuse pentru tronsoanele de pe autostrada A1, pe distanţa Deva - Timişoara. Vă mulţumesc! Raspunsul a fost jalnic, in primul rand a zis " ..ca nu e A1 ci Coridorul IV ca A1 este doar Bucuresti - Pitesti ..." si ca : ".. nu stie de ce nu se precizeaza castigatorii tronsoanelor, si ca din comisia aceea el nici macar nu stie cine face parte..." Chiar zicea ca este si al suparat pe cei din comisie ca nu fac desemnarile ;)

Ca Sova e total paralel rezulta din n interventii de pâna acum. Da ca e chiar asa de varza nu mi-am putut imagina. Oare are IQ-ul scazut? Ca altfel nu-mi explic....
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

ciprebbe

#6127
Dupa panorama lui boer_escu am schitat cu o linie cam pe unde vine autostrada.
Vor mai trce luni bune pana va fi gata pe aici.

Comparatie

Voi vedeti utilaje pe undeva?

LE: Multumesc colegilor care au venit cu poze in ultimele 2 zile . Felicitari, la cat mai multe pe viitor.
Legat de Aciliu, nu era rezolvata problema daca faceau viaductul in panta(in urcare)  spre Sibiu si rezolvau problema tunelului?Chiar azi m-am uitat la solutia adoptata de Bechtel la Gilau, viaducte in panta in ambele capete ale dealului, + dembleu de 15-20m.
In partea dinspre Sebes nu ma pronunt insa alecu26 zicea ca e destul de grava situatia cu alunecarile si ar trebui continuat viaductul spre Sebes.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

boer_escu

#6128
@ciprebbe - cu placere!

Mai doresc sa adaug ca in stanga dreapta unde se termina imaginea incepe zona deja asfaltata. Iar linia trasata de ciprebbe mi se pare corecta. Sa asteptam momentul cand se vor apuca de lucru, ca pana acum zona a fost doar usor pieptanata. :(

ciprebbe

^^^ Dreapta ai vrut sa zici, in stanga e viaductul spre tunel. :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

boer_escu

Da, dreapta am vrut sa zic  :D ... corectez acum!
Multumesc de atentionare!  :cheers:

ciprebbe

Ce n-as fi vrut sa vad si in stanga asfalt, insa daca bine stiu acolo in stanga imaginii e ultima palma de asfalt de pe lotul asta.
Urmeaza viaduct, apoi terasament inainte de tunel,( full de noroi din ce am vazut din poze) apoi tunel inca din ce stim plin de pamant, (nu am auzit sa fie gata suprabetonarea si sa se apuce de excavat pamantul din galeriile create) apoi viaduct Sacel tot neasfaltat si li se termina lotul dupa coborare......deci asfaltul se termina acolo in dreapta.
As vrea sa nu am dreptate si sa imi zica altcineva ca este asfalt pe acest lot si in stanga imaginii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marcelbanu

#6132
Și, în timp ce făceam pozele de mai sus,
pe lîngă mine treceau camioanele STRACO și STRABAG mirosind a gudron, adică asfalt...

Stația de asfalt STRABAG din Mintia în funcție cu două malaxoare...
Și asta duminică 7 aprilie 2013...

upload foto

Ubuntu (Linux) screen shot

Ubuntu (Linux) screen shot

Ubuntu (Linux) screen shot

Ubuntu (Linux) screen shot

Ubuntu (Linux) screen shot
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

lucianxx9o

In emisiunea unde a fost Sova a spus:
-Momentan sunt foarte implicat in ministerul pe care il conduc...
Mda :lol:

boer_escu

Astazi am dat o fuga pana in zona viitorului nod Sibiu vest, sa vad si eu minunea inceperii lucrarilor.  Ceea ce am vazut, puteti vedea si voi mai jos: practic, ceea ce s-a inceput pana acum este foarte timid, iar la fata locului nu era niciun utilaj, nici macar parcat.





In schimb, la supratraversarea autostrazii de catre DJ143B (ceea ce colegul CornelB confunda cu nodul Sibiu vest) s-au mai facut ceva progrese, iar aici erau parcate si niste utilaje (nu se vad in poze).



Concluzia trista este ca anul asta voi mai avea suficiente santiere de fotografiat in zona Sibiu... si eu care speram ca din 2013 fotografiez doar autostrazi date in functiune!