News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 36 Guests are viewing this topic.

mitsu

Quote from: alecu26 on April 05, 2013, 08:22:47 AM


Cine merge la Tgm sau Cluj....o poate lua clar pe valea Oltului. Cine merge la Bv....merge pe A3. S-ar gasi cu greu trafic pentru Bv-Tgm.

Chiar si pentru Bv-Sibiu.

Daca se face autostrada intre Bv si Sibiu si nu intre Pitesti si Sibiu, atunci ar fi trafic suficient ptr Bv- Sb :D. Eu votez "pentru"  :p

Clar, in aceste conditii (plus Sebes - Turda ori Campia Turzii), Bv - Tg.M chiar nu si-ar mai avea rostul.

Redox

Eu cred ca autostrada Sebes - Turda ar fi mult mai benefica decat un Sibiu - Medias - TgM.

1. Pe Sebes - Turda exista deja un SF (chiar si la nivel de drum expres), acesta trebuie doar revizuit.
2. Relieful mult mai accesibil pe Sebes - Turda (culoarul Muresului) pe cand intre SB - TGM este o zona de deal mult mai greu accesibila ce ar duce la un cost mai mare al autostrazi.
3. Zona de pe culoarul Sebes - Turda ar avea mai mare nevoie de o autostrada (este o zona in plina dezvoltare + un accesul mult mai usor din vestul tari catre nord).

Eu sunt pentru continuarea Camp. Turzi - TGM - Fagaras -Brasov si aceste doua drumuri de legatura Sebes - Turda si Sibiu - Fagaras.

ciprebbe

Quote1. Pe Sebes - Turda exista deja un SF (chiar si la nivel de drum expres), acesta trebuie doar revizuit.
Corect, si solutia ar fi sa o ia de la C-Turzii spre Hadareni, apoi dreapta pe Valea Muresului spre Aiud-Teius-Sebes. Pe aici e mai usor de construit(eviti dealurile), chiar daca e putin mai lung(in plus max 5 km) decat din Turda( de la nodul cu A3) direct spre Unirea.
Quote2. Relieful mult mai accesibil pe Sebes - Turda (culoarul Muresului) pe cand intre SB - TGM este o zona de deal mult mai greu accesibila ce ar duce la un cost mai mare al autostrazi.
Da mai accesibil pe unde am zis eu de la Campia Turzii(sa ajungi cat mai repede pe culoarul Muresului si pe langa calea ferata), iar pe Sb-TgM nu e vorba de nici o autostrada, alecu26 doar ne zicea de ce variante ar fi de legatura intre autostrazi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

Quote from: TraianDeleanu on April 04, 2013, 10:28:17 PM
Quote from: alecu26 on April 04, 2013, 10:23:55 PM
de ce doar luni?

Doar atunci devin oficiale? nu ne mai fierbe.

Doar luni apare ediția tipărită...
Pariez ca e legat de tunel(uri) ...

ciprebbe

pt necunoscatori, traseul verde e in SF ul cu drumul expres(cu o mica modificare a actualului nod de la Turda), traseul rosu e cel de care vb eu, se ocolesc dealurile, se continua dupa nodul C-Turzii (Bechtel a mai asfaltat 1 km de la nod pana in E60, deci aici nu mai trebuie modificat nimic doar continuat), si se merge "pe plat". E mai lung dar e mult mai usor de construit la nivel de autostrada.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mitsu

#6065
Pare a fi mai lung cu vreo 60%. Nu cumva ar ajunge cam la aceleasi costuri, daca nu cumva chiar mai scumpa? Ptr ca, in aceste conditii, prefer (si mi se pare mai logica) varianta verde. Sau una mai directa, la Campia Turzii, printre cele doua variante :D

panda80

Nu sunt aceleasi costuri, pentru ca segmentul CT-Luncani oricum trebuie construit, fiind parte din A3. De asemenea pentru unele trasee va fi varianta mai scurta (ex Tg. Mures-Timisoara).

mitsu

Quote from: panda80 on April 05, 2013, 02:12:03 PM
Nu sunt aceleasi costuri, pentru ca segmentul CT-Luncani oricum trebuie construit, fiind parte din A3. De asemenea pentru unele trasee va fi varianta mai scurta (ex Tg. Mures-Timisoara).

Asa da, scuze, n-am fost f atent, mersi ptr lamurire

ciprebbe

intre cele 2 variante ai aeroportul militar de la Luna...deci Exclus.
Chiar si cu 60 % in + nu sunt mai mult de 5 km si nu cred ca e mai scump decat pe verde. Zona o stiu bine . La vedere sau la suprafata stiu care e diferenta dintre ele, daca e sa vorbim geo...acolo nu stiu ce surprize ne rezerva terenul, insa dupa Turda mereu e drumul rupt si dealul aluneca pe actualul DN.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Redox

Quote from: ciprebbe on April 05, 2013, 12:46:39 PM
Quote2. Relieful mult mai accesibil pe Sebes - Turda (culoarul Muresului) pe cand intre SB - TGM este o zona de deal mult mai greu accesibila ce ar duce la un cost mai mare al autostrazi.
Da mai accesibil pe unde am zis eu de la Campia Turzii(sa ajungi cat mai repede pe culoarul Muresului si pe langa calea ferata), iar pe Sb-TgM nu e vorba de nici o autostrada, alecu26 doar ne zicea de ce variante ar fi de legatura intre autostrazi.

Ai dreptate cu nodul de la C. Turzii, pana la urma nu conteaza atat de mult din punct de vedere al distantei daca este la Turda sau la C.T.

radutm

2 idei:

1. ambele variante ar trebui construite cand reteaua va fi mai dezvoltata. Cea verde prima, pentru directia NV. Cea rosie (pana la A3), a doua, ca scurtatura pe directia NE, dar candva mai tarziu
2. poate ca subiectul ar merita un thread separat, acum ca autoritatile insista cu Sebes-Turda
cont inchis

ciprebbe

#6071
hai sa ne mutam aici cu discutia asta, eventual sa ne mutam fiecare posturile dincolo,   Ionut nu le poate muta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

culoarul muresului este deja ocupat de mures, CF, si DN. Nu va fi usor si ieftin de construit oricum.

Pe de alta parte dealurile de la Sibiu la tg mures nu sunt usoare...si probabil dispuse la alunecari. Trebuie traversate o gramada de bazine hidrografice. (ar fi cvasi varianta Bechtel...care merge pe la Fagaras-Sighisoara-Tg Mures, trecand pe undeva pe langa agnita.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

penad2007

Scuze de intrebare: In weekend-ul asta are cineva de gind sa mai pozeze ceva?

lautaxi

Quote from: penad2007 on April 05, 2013, 09:13:56 PM
Scuze de intrebare: In weekend-ul asta are cineva de gind sa mai pozeze ceva?
Dap....