News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 53 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

#5985
Quote from: bogdymol on April 01, 2013, 09:28:26 PM
Aceleasi poze de la sursa secreta, dar "cosmetizate" putin:

Spre vest, în dreapta, se vede prin ceaţă, Măgura Uroiului, Simeria.
Poza este de pe tronsonul în construcţie, încă,
Orăştie - Simeria de pe A1 Bucureşti - Nădlac.
Evident, spre est, fotograful are vederea spre Orăştie...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Pellady

+1 Corect! Este intre Turdas si podul peste Strei, undeva in dreptul localitatii Spini.

lautaxi

Nu cred,mai degraba e intre Gelmar si Turdas ,poza facuta inspre Turdas,adica de la est la vest.( eu vb de prima poza,in care se vede magura)

Pellady

Am primit de la un prieten cateva poze de pe Simeria- Sibiu. Dupa cum se vede se lucreaza.















lautaxi

Ce se mai aude de prelungirea centurii Sibiu pana la Cristian ? Parca asa voia Astaldi ,chiar daca au probleme la viaduct sa prelungeasca centura cu cativa km spre Sebes in vara asta.

Ionut

Oricum, e vorba despre Orastie-Simeria. :)

user201

Pellady  :gj:

Ce nu înțeleg este de ce anume spuneți că la lotul 4, cel de lângă Sibiu sunt probleme? Tunelul se pare că e aproape gata, viaductele cele mici de la Săliște la fel, iar la dealul acela cu probleme, sigur nu trebuie de fapt doar înălțat terasamentul, că parcă în ultima poză plasată de Pellady, apare și canalizarea aceea ce zăcea pe traseu?
Știu că mai e de făcut nodul Sibiu-Vest și supra-traversarea aceea, dar ce alte probleme mai sunt în afara de un Alpine II( apropo s-a mai mișcat ceva pe acolo)?

ciprebbe

#5992
Eu cred ca in ultima poza acel tub e dupa deal (uitandu-ne dinspre Sibiu) adica intre deal si primul viaduct, iar excavatia ce apare partial in poza nu e de la dealul incrimitat(dealul fiind mai in dreapta).

LE;
pare a fi la min 5.33 din filmarea lui eurocopter(http://www.youtube.com/watch?v=Bi5QrRZAYxY).....deci nu avem poze cu dealul :(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Înțeleg, dar oricum atâta timp ar trebui să le ia din cauza acelui deal încât să nu gate în 2013, că mie îmi pare că nu prea ar trebui excavat mult acolo? Și în afară de acel deal ar mai fi ceva pe lotul respectiv?

Păcat ca nu se poate filma, că ne mai lămuream cum stau în realitate lucrurile.

udar

^^^^
aici este buba cu acest deal ........!?


ciprebbe

Da asta e dealul incriminat si se vede din poza asta( din toamna parca e) de unde au inceput sa consolideze si sa teraseze dealul.
In mod normal trebuie sa ajunga cu terasamentul si consolidarea la nivelul autostrazii, si se plangeau ca e locul stramt si nu pot pune la munca mai multe utilaje de forat.
A mai fost si ceva comisie de la UE acolo din ce imi aduc aminte sa verifice solutia adoptata si sa prelungeasca termenul de finalizare.
Din pacate de atunci nu mai stim nimica despre deal, si se pare ca nu se prea munceste acolo.
S-a mai incalzit vremea la Cluj, si poate eurocopter va reusi sa faca revizia la avion si sa zboare in curand sa vedem cum se vede de sus.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Poate reușesc eu să ajung prin zonă cândva săptămâna viitoare și să și fac niște poze, cel puțin din mers, dacă nu ajunge altcineva mai devreme.

ciprebbe

Eu as recomanda daca poti sa te opresti 1 min pe la sensul ala giratoriu , provizoriu, si sa faci niste poze spre deal sa vedem cum e pe acolo acuma.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

Superbe foto si multumiri tuturora pt info si foto! Vesti bune: se lucreaza! Si conditiile meteo in curand par sa fie OK. Spun in curand, pt ca saptamana asta e cam ploioasa...

alecu26

Quote from: user201 on April 02, 2013, 01:21:09 PM
Înțeleg, dar oricum atâta timp ar trebui să le ia din cauza acelui deal încât să nu gate în 2013, că mie îmi pare că nu prea ar trebui excavat mult acolo? Și în afară de acel deal ar mai fi ceva pe lotul respectiv?

Păcat ca nu se poate filma, că ne mai lămuream cum stau în realitate lucrurile.

pai se vor bani in plus pentu stabilizarea acelui deal. E clar ca se pot imedia executa lucrarile, dar acolo clar e cazul...cat vor tine daca nu se iau masuri de siguranta mai mari?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).