News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 16 Guests are viewing this topic.

bogdix

^
Cred ca ai confundat Autorizatia de Construire (AC) cu Acordul de Mediu (AM).
AM a iesit in 09.12.2016 pe toata autostrada Lugoj-Deva.
AC iese separat pe fiecare contract (lot 2 / lot 3 / lot 4) sau pe o bucata din resoectivul lot (una sau mai multe sectiuni) sau chiar pe un obiect anume (un pasaj, un ecoduct, un nod etc.).
AC se elibereaza in baza unei DTAC (documentatie tehnica pentru autorizatia de construire) care se elaboreaza in baza Legii 50 de catre un Proiectant. Proiectantii nu sunt aceiasi pe loturile LD, deci nici DTAC-urile nu pot fi emise decat de fiecare in parte. Deci - AC pe lotul 4, pe 2 sectiuni (C si D) fara zona de lilieci.

Germany

Ok, mulțumesc frumos!

Deci practic a ieșit acum doar pentru lotul 4! Pentru restul din lotul 2, momentan, nu cred că este prea relevant, nu ajută prea mult atâta timp cât nu avem nimic pentru tunele. Iar pentru lotul 3....? Mai trebuie să mai iasă vreun AC ceva?

NGC

#33122
Quote from: NGC20 on March 09, 2017, 10:05:35 PM
Quote from: TibiV on March 09, 2017, 08:48:09 PM
Doua vesti extraordinare intr-o saptamana...
O sa ne invatam cu narav !...

Si saptamana inca nu e gata! :p
Stay tuned! ;)

Quote from: Beowulf on March 09, 2017, 10:23:24 PM
Probabil ceva legat de Holdea...

Quote from: dr4qul4 on March 09, 2017, 11:17:51 PM
eu sper sa fie de tunele

Nu ati ghicit! :p

Vedeti in topicul de A3.

Si ar mai fi ceva, dar mai asteptam putin.

RODO

Quote from: Ionut on March 10, 2017, 08:25:10 AM
Ar fi bine daca am face inventarul problemelor de pe LD4 pentru ca sunt MULTE. Avem cam asa: cariera Branisca, halda steril, vreo 3 locuri cu stalpi in mijlocul autostrazii, pescaria, o alunecare (sau doua?) si lilieci. Mi-a scapat ceva? Sigur rocklee isi poate da doctoratul in LD4. Si nu numai el.


a mai fost ceva: 'un cimitir ilegal construit pe traseul autostrăzii'

teocharis



de fapt lucrurile stau exact invers: autostrada va fi construita pe teritoriul acelui cimitir!

epuru


ashbird

#33126
Google maps ruteaza pe autostrada si castigul este de  8  minute (conform GM)  doar pentru lotul de 15 km.
Adica exact traversarea Faget si Dumbrava.

dupa calculul meu cu toata Autostrada se castiga peste 35 de minute pe Margina-Timisoara.


iar ca comparatie = acum e mai rapid pe Sacamas- ARAD pe  DN68A plus  Autostrada decat pe E68

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

Quest

Horatiu Simion (dir DRDP TM) @ Vocile Banatului pe Digi24 TM.
http://www.digi24.ro/emisiuni-regionale/vocile-banatului-drumurile-vestului-multe-promisiuni-putini-kilometri-noi-cnair-schimba-planul-cu-centura-timisoarei-683746

(Si) despre LD2-3-4. UMB zice c-ar fi adus deja pe lot aproape 500 de oameni (@ 07:23).
Salini intr-adevar a acceptat dublarea garantiei pe lotul Dumbrava-Margina, de la 4 la 8 ani, pe 10 km din cei 15, aceia pe care soseaua e pe rambleu (nu debleu).
Common sense will get you far !

Dominik

Da si mai spunea acolo Horatiu Simion ca din cei 13 km ramasi de construit din lotul 2 Lugoj - Deva  (28 km in total).....5 km vor fi gata pana la sfarsitul anului, de la Nod Margina pana dupa Zorani, restul de 8 km sunt portiunea cu tuneluri si nu sunt licitate, din pacate pe cei 5 km nu se va putea circula ca nu e descarcare, aceasta portiune o sa se adauge cu cea de pe lotul 4 si iar o sa avem ceva km de muzeu
You're in Steelers Country

bogdix

Lotul 4 nu va fi muzeu niciodata. Daca se finalizeaza, are 2 noduri in capete.

carutasul

#33130
Cred că se referă la faptul că jumatate din el   e cam gata si asteaptă lucrările care de abia acum incep.

Dominik

#33131
Quote from: bogdix on March 10, 2017, 06:42:58 PM
Lotul 4 nu va fi muzeu niciodata. Daca se finalizeaza, are 2 noduri in capete.

Din data de cand se va deschide lotul 3 Holdea - Ilia si pana se leaga cu Deva va fi muzeu o mare parte din el...
You're in Steelers Country

AlexIP

Au început să circule vestitorii primăverii, camioanele portocalii de la UMB prin Deva. Sunt curios în cât timp se trezesc cei de la CJ / CL să le pună o taxă specială. :D

Problema principală pe LD4 e bucata dintre viaductul mare 1 (peste DN706, CF și DN76) și viaductul mare 2 (peste DN76 care e deja pe pod peste Mureș). Știu că apăruseră acum câțiva ani niște schițe, conform planurilor urmează să vedem ziduri de sprijin de 20 m și alte dubioșenii pe la suirea autostrăzii prin deal.

bogdix

@Dominik
Eu cred ca LD3 si LD4 se deschid concomitent in a doua parte a lui 2018. Daca LD3 se deschide inainte, ma voi bucura, dar am rezerve. Am de asemenea rezerve ca LD4 se deschide anul acesta.

GDPR

^Pai cred ca toata lumea de aici e de acord ca LD4 nu se poate deschide anul asta.