News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 28 Guests are viewing this topic.

Ionut

Multumesc nenea_hartia pentru poze! Ma bucur sa vad putina zapada si oameni la treaba! :D

iuli

Multumiri de poze... Se misca destul de bine. Comparand cu ce se facea pe Arad-Timisoara in aceasi perioada se pare ca sunt in grafic.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

mariansb

astazi de dimineata am facut un drum de la alba iulia la sibiu si am vazut ca se lucra din plin pe toate loturile;din pacate nu am reusit sa fac poze,sper ca data viitoare
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Ionut

Multumesc Marian pentru vesti!
Astept si poze cand mai ai drum, e bine ca se lucreaza! :)

iuli

Am fost duminica pe Arad - Timisoara. Se lucreaza pe bypass si la nodul spre Nadlac. La nodul de la Zadareni erau puse deja parapeturile noi si lucioase, cred ca in curand da drumul la circulatie pe el. Asfaltul a trecut cu brio iarna, nu era nicio crapatura, totul era fin si frumos. Marcajele lipseau in unele parti de pe asfalt dar nu deranjant. Am mai vazut unii parapeti care erau putin indoiti sau cu suruburile scoase si cazute. Cateva garduri de protectie erau daramate sau lipseau in foarte putine locuri plasa.

PS Cand am ajuns la Timisoara am vazut ceva ce ori era iluzie optica ori era sa asist live la o prabusire a unui A320 de la Wizz. Imediat dupa decolare am vazut ca a intrat in stall (calare) si de abia a redresat pilotul avionul. Ciudat...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Multumim iuli pentru update!!! Ajung si eu pe Arad-Timisoara si pe bypass in doua saptamani, abia astept! :lol:

PS: ciudat cu avionul :o vant puternic?! :dunno:

iuli

La sol nu am vazut sa fie vant puternic. Nu am vazut exact pe ce pista se faceau decolarile in acea perioada ca sa imi dau seama de unde batea vantul dar sunt mai multe cauze, una dintre ele fiind clar din cauza pilotilor care au ridicat flapsurile mult prea repede si de asta posibil sa fi pierdut din portanta. Sper totusi sa fi fost o iluzie optica desi si sotia a vazut acelasi lucru.
Noroc ca aveau ceva altitudine si redresarea nu a fost grea si mai ales bine ca pasagerii nu au vazut sau simtit nimic.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Ciudat, intr-adevar. Bine ca nu au fost urmari! :)

Chiar, se vede aeroportul din A1? Sau macar avioanele cum vin pe final approach sau decoleaza. In Bucuresti de pe DN1 se vede superb. Bine, la noi DN1 este lipit de pista.

bogdymol

Nu, nu se vede aeroportul de pe A1, dar in schimb se vad avioanele venind la aterizare dinspre vest de pe drumul de legatura cu Timisoara: http://g.co/maps/5f7fp
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Quote from: bogdymol on March 06, 2012, 03:28:19 PM
Nu, nu se vede aeroportul de pe A1, dar in schimb se vad avioanele venind la aterizare dinspre vest de pe drumul de legatura cu Timisoara: http://g.co/maps/5f7fp
Multumim bogdymol de info.

Vad pe harta ca este si o cale ferata pana la aeroport (spre rusinea mea, ca n-am stiut!). Acea cale ferata este folosita doar cu scop comercial sau exista si o cursa regulata pana la aeroport pe calea ferata?

bogdymol

Din cate stiu eu nu este nici o cursa regulata de pasageri cu trenul spre aeroport, ci doar cu autobusul. Oricum, poti observa ca calea ferata este prost realizata oferind conexiune doar spre Lugoj, nu si spre Timisoara.       
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Mda.

http://www.youtube.com/v/lp8bwouBzyY

Adevarul ca unii romani sunt lenesi de crapa. Mai usor e la birt. Salariu de 4000 lei? Un fleac.

:horse:

iuli

Am vazut si eu dimineata reportajul pe Digi24... Ce a zis ala ca e prea mult de munca e tipic majoritatii romanilor, oricati bani le-ai da dar ei se plang in continuare ca nu bani si sa ii ajute statul.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Lasa ca avem bancheri si consultanti optimisti:

Randy Tharp, Epstein: Dacă România învaţă din experienţa trecută, sunt şanse de 60-70% ca autostrada Sibiu-Piteşti să fie terminată în trei ani

Erste: Construcţia autostrăzii Sibiu-Piteşti din fonduri europene este cea mai rapidă soluţie

Popa, Vitalis Consulting: O autostradă de 100 km ce trece prin munţi poate fi construită din punct de vedere tehnic în trei ani, dar cu anumite condiţii

OK, eu sunt chiar unul dintre cei mai optimisti tipi de pe lume, insa Sibiu-Pitesti in 3 ani mi se pare si mie cam greu de realizat. Si apropo, nu fondurile UE sunt varianta cea mai rapida, ci PPP-ul pentru ca acolo daca ai intarziat pierzi direct bani... la fonduri UE daca intarzii nu-i bai.

Ionut

QuoteAutostrada umfla bugetul Primariei Arad

Prima rectificare bugetară în plus, la doar o lună de la votarea bugetului. Nici suma nu este de neglijat: 500.000 euro, bani care vor merge pe întreţinerea drumurilor din municipiu. Vestea a fost făcută publică de primarul Aradului, Gheorghe Falcă, ieri. Acesta a precizat că suma de bani inclusă în buget vine ca urmare a câştigării procesului pe care Municipalitatea l-a avut cu cei care revendicau teren pe autostrada Arad-Timişoara.

sursa: Aradon