News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 48 Guests are viewing this topic.

mishu77

Ieri era liniste si la nodul Grind si la Margina. Au progresat putin la Margina la sensul giratoriu dinspre Margina, dar mai este de munca. Ieri a fost un trafic foarte mare si am cronometrat in aceste conditii cat timp se face intre Holdea si Margina si am facut cam 16-17 minute in conditii de trafic intens si fara depasiri.

Ionut

Intre Holdea si Margina? Pai o sa aiba sens discutia asta cand vorbim de Holdea-Ilia, nu de Margina-Dumbrava.

mishu77

Probabil :) dar nu vad nici o problema in ce am spus eu ... Vroiam sa vad in conditii de trafic intens cat timp se face pe DN cand va fi gata autostrada fara portiunea lipsa care va veni peste x ani. Daca am gresit cu ceva poti linistit sa stergi.

Ionut

Nu am zis ca e vreo problema sau ca e ceva gresit. Am spus doar ca nu este relevant cat faci pe Holdea-Ilia in contextul deschiderii Dumbrava/Traian Vuia-Margina peste cateva saptamani. Discutia Margina-Holdea este mult mai relevanta. Speram sa putem convinge autoritatile ca este nevoie de semnalizare foarte buna pe Margina-Holdea mai ales dupa ce Holdea-Ilia se da in circulatie.

mishu77

Da eu nu am amintit nimic de Ilia ... btw nu e nimic important. Important este sa se deschida Dumbrava - Margina ca mai castigam in acest context cam 5-7 minute si mai scapam de un sat si un orasel de pe traseu.

Germany

Quote from: mishu77 on December 05, 2016, 10:47:03 AM
Ieri era liniste si la nodul Grind si la Margina. Au progresat putin la Margina la sensul giratoriu dinspre Margina, dar mai este de munca. Ieri a fost un trafic foarte mare si am cronometrat in aceste conditii cat timp se face intre Holdea si Margina si am facut cam 16-17 minute in conditii de trafic intens si fara depasiri.


Potopul o sä înceapä acolo cu data de 23 Decembrie :) pânä pe 6-7 Ianuarie.

În caz cä vor da în folosintzä cei 15 km pânä pe 23 Decembrie, vor salva Fägetul de sugrumarea în trafic, iar cei ce vin în tzarä îsi vor îmbrätzisa cu 10 minute mai devreme pe cei dragi :)

Sä speräm cä vremea va fi bunä si vor reusi.

mishu77

^^ Si miercuri cand am mers spre Sibiu si ieri cand m-am intors in Timisoara am vazut un trafic foarte mare pe DN68A cu ocazia minivacantei de 1 decembrie. Cred ca mult mai mare decat am vazut ieri nu prea poate fi, eventual vare iulie - august si cand se termina LD3 si LD4 probabil cu mai multe TIR-uri decat sunt acum. Dar sper ca lumea se va calma si pentru 2-3 minute in plus nu o sa mai vad viteji care depasesc in orice conditii si pot provoca accidente care duc la blocaje ale traficului.

esendy

nu inteleg cum ar putea fi dat in folosinta dumbrava - margina atata vreme cat spatiile de sericii nu au nici o sansa sa fie gata, cat si portiunea de dupa nod. Se poate face partial receptia la terminarea lucrarilor?

GDPR

Mai nou da. Dar si pe legislatia veche se putea, in conditiile emiterii de autorizatii de construire pe bucati.

ovicor

    Sunt nedumerit, poate ma lamureste @bogdix. La min. 7:40, pe lot 2, filmarea lui Cipri, este spatiu de servicii. Nu am identificat benzi de accelerare - decelerare aferente.
    Facand un remember al evenimentului de la Cunta, cred ca se impune, pana la terminarea tunelelor, o semnalizare corepunzatoare ( O PRE PRESEMNALIZARE ) corespunzatoare "Sfarsit de autostrada" , " Coloana in asteptare" , reducerea treptata a vitezei, etc, mai ales daca iesirea de pe autostrada se va face prin giratoriul din vest, unde inscrierea pe bretea  de pe autostrada se va face la viteza <<<.

bogdix

@ovicor,

Legat de Spatiul de Servicii, nu prea sunt multe de zis fiindca nu s-au facut lucrarile la cele 2 spatii (de pe stanga si de pe dreapta autostrazii), cu exceptia sapaturii si a santului perimetral din beton.
In proiect sunt prevazute evident benzi de accelerare/decelerare.

Pe partea cu nodul Margina, daca se va deschide circulatia, mai mult ca sigur acolo se va instala o semnalizare temporara despre care tu amintesti (ceva similar cu ce e acum la nodul Traian Vuia).

ddfab

Quote from: ovicor on December 05, 2016, 12:40:27 PM
    Sunt nedumerit, poate ma lamureste @bogdix. La min. 7:40, pe lot 2, filmarea lui Cipri, este spatiu de servicii. Nu am identificat benzi de accelerare - decelerare aferente.
   


se foloseste o portiune din banda de urgenta, prin marcare corespunzatoare, inainte si dupa spatiul respectiv.

Quest

In filmuletul lui Ciprebbe (multumiri, multumiri !) de la 20:24 si pina la 20:40 se poate constata faptul ca pe axul median al A nu vor fi 2 rinduri de parapeti, ci doar unul singur, probabil o zona de trecut de pe un sens pe celalalt, in caz de lucrari sau accidente. Cum se aleg astfel de zone, frecventa lor ?
Common sense will get you far !

bogdix

@quest

In Romania, din 5 in 5 km sunt zone cu parapet demontabil (indiferent de cum e sistemul constructiv: pe 1 rand, pe doua randuri, metalic sau din beton).

Dominik

Faina filmare Ciprebbe !!! ....mai au de lucru mult la rigole....dar filmarea e de acum 10 zile....sper sa se fi mai avansat ceva...
You're in Steelers Country