News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 42 Guests are viewing this topic.

Ionut

Multumesc bogdymol! Foarte bine venite, este penurie de poze & stiri in ultima perioada... :)
Vad ca pe voi zapada v-a scutit in mare parte, aici zici ca e Siberia.

Ma bucur sa-i vad pe cei de la Alpine lucrand. De cei de la Romstrade (pe Nadlac-Pecica) stii ceva? Lucreaza?

bogdymol

Habar n-am cum stau cei de pe Arad-Nadlac. Banuiesc ca au lasat-o un pic mai moale acum, iarna, dar totusi am inteles ca Alpine trage tare. Asteptam cu interes urmatorul filmulet din avion.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Ma gandesc ca baietii de la Romstrade ar trebui sa ia aminte si sa lucreze si ei, nu?!  >:( Ce scuze au, lenea?!? Cum Alpine lucreaza, asa pot lucra si ei. FCC a lucrat pe rupte anul trecut in iarna pe A4. Am inteles ca se lucreaza si pe Giarmata-Izvin. Deci ar face bine sa lucreze.

La ultimul filmulet erau foarte in urma, chiar in comparatie cu Alpine (ca sa nu compar cu UMB pe Giarmata-Izvin).


Ionut

QuotePeste două luni, asfalt pe autostradă

"Acum, la minus zece grade Celsius ar fi inuman să cerem munctorilor să lucreze. Până acum, în principiu am făcut decopertările, iar în ceea ce privește elementele de rezistență, cum sunt poduile, acestea au fost atacate în proporție de 80%. Nu există întârzieri", spune Sorin Scarlat, directorul adjunct de proiect din partea asocierii Astaldi – Euroconstruct Trading – Astalrom.

Potrivit lui, primele asfaltări au fost deja programate. "Undeva în aprilie, în funcție de condițiile meteo, vom turna patru sau cinci km de asfalt. Zona, mai precis, estea cea din dreptul Cristianului și până la intersecția cu drumul Rusciorului", adaugă Scarlat.

La fel ca și în cazul Strabag, contractul pentru autostradă presupune și întocmirea proiectului tehnic, pentru care au fost prevăzute patru luni. Restul de 18 sunt destinat efectiv execuției.

Și pe celălalt tronson al autostrăzii – lotul III în lungime de 22 de km, atribuit italienilor de la Impregilio – lucrările au început de anul trecut. În cazul celor două tronsoane, termenul de finalizare a lucrărilor este aprilie 2013.

sursa: Turnul Sfatului

Plus Noi exproprieri pentru autostrada Deva-Orăştie

davyl

Quote from: bogdymol on January 30, 2012, 01:04:36 PM
Habar n-am cum stau cei de pe Arad-Nadlac. Banuiesc ca au lasat-o un pic mai moale acum, iarna, dar totusi am inteles ca Alpine trage tare. Asteptam cu interes urmatorul filmulet din avion.
Si eu multumesc pt contributii bogdymol si astept si eu cu nerabdare filmele viitoare... Dar cu iarna asta grea din Romania, nu va fi prea curand...

Ionut

QuoteAutostrada Arad-Timişoara a fost curăţată în timp record: 24 de ore! FOTO

Cei care au drum pe autostrada Arad-Timişoara pot alege liniştiţi drumul rapid, inaugurat cu fast la sfârşitul anului trecut. Dacă duminică se circula cu mare dificultate, iar luni încă era zăpadă pe multe porţiuni de drum, astăzi drumul era curăţat ca în palmă. Încă de dimineaţă au lucrat autospecialele de deszăpezire, iar acum nu mai sunt deloc probleme. Urme de zăpadă mai sunt doar pe banda de urgenţă, dar circulaţia autoturismelor şi a TIR-urilor nu este deloc afectată.

În cele patru zile cât a nins, nu a avut loc niciun accident pe autostradă. "S-a acţionat non stop pe autostradă cu autospeciale care au aruncat material antiderapant şi cu lamele. S-a circulat până acum în condiţii de iarnă, dar acum e curat şi nu mai sunt probleme. Avem echipaje care stau în alertă, iar dacă va fi din nou cazul vor intra pe autostradă", a declarat Cosmin Ţântă, purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Drumuri şi Poduri Timişoara.





sursa: Adevarul

Deci se poate.

bogdymol

Hai sa vedem cateva poze facute in Septembrie 2011 pe A1 Bucuresti - Pitesti.

Iesirea din Bucuresti pe A1:



Intersectia groaznica de la inceputul autostrazii:



Pe autostrada. Intrarea in Judetul Ilfov:





Cam mic semnul asta cu distantele...





Gard lipsa:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Pe A1 Bucuresti - Pitesti sunt o gramada de "avariati" pe banda de urgenta:





Un pasaj in reabilitare:



Panou cu mesaje variabile. Nu era nimic deosebit, asa ca arata doar temperatura (asemanatoare cu cea din zilele astea, doar ca e cu + :D):



Alt "avariat":



Judetul Arges:



La autostop:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Semnul asta cu distantele mi se pare prost amplasat. E o banda de accelerare acolo, iar cei care atunci intra pe autostrada n-au timp sa citeasca semnul ci trebuie sa fie atenti la incadrarea pe banda 1 de pe autostrada. Ar trebui mutat cu 500 m mai in fata, cam asa cum e in tarile mai civilizate:



Iesirea spre varianta sudica spre vestul tarii:





Centura Pitesti arata bine :)



Sfarsitul autostrazii :(



Curba de final, cu toate ca e destul de bine semnalizata, e destul de periculoasa:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Si filmuletul:

http://www.youtube.com/v/VGRsMtLIxac
*nu am condus eu
** cam complicat de atasat filmulete aici :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Multumesc mult bogdymol pentru update! Mi s-a facut dor de vara! :D

(Da, cam complicat cu filmuletele, dar te-ai descurcat!)

Ionut


bogdymol

Mi-am adus aminte ca mai am niste poze facute in timpul vizitei pe autostrada A1 Arad-Timisoara, a doua zi dupa deschidere, dar de data aceasta pozele sunt facute in sens invers (directia Timisoara-Arad, la fel ca filmuletele).

Intrarea pe autostrada la nodul provizoriu de la Giarmata:



Pe autostrada, imediat dupa nod. Nu prea inteleg de ce au pus aici limita de 80, iar dupa 200 m o schimba la 100:



Pasajul peste CF Timisoara-Lipova:



Stanga: parapet siguranta lipsa. Dreapta: gard de protectie partial montat. Banda de urgenta destul de murdara...





Zona numai buna pentru amatorii de liniute:



Ne apropiem de nodul de la Ortisoara:





Nodul e tot nefunctional. Inca nu e finalizata breteaua de iesire:



As fi pus Oradea in loc de Varsand pe semn...



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Intrarea in judetul Arad:



Poza cu zoom:



Ni se reaminteste limita de viteza provizorie:



Un elicopter survola autostrada:



Urmeaza parcarea care e inca in constructie:





Ne apropiem de iesirea Arad-sud. In departare se vede Aradul...



Pasajul peste CF Arad-Timisoara:





Iesirea Arad-sud:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele