Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

@udar felicitari pt poze.
Ai schimbat parbrizul "celebru" pana la urma? Sau masina? :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

BoGDaN

udar toata stima!! mai ales pentru exclusivitatea peundemerg.ro :)
Oare cat ar mai dura podul acela de pe Strei?

rasvan2006

Tocmai am vazut un elicopter negru care survola autostrada in zona cristian - sacel cu directia  sebes-orastie...o sa avem o noua filmare?....sau e alarma falsa.

alecu26

Quote from: BoGDaN on November 13, 2012, 01:27:28 PM
udar toata stima!! mai ales pentru exclusivitatea peundemerg.ro :)
Oare cat ar mai dura podul acela de pe Strei?

de ce va tot agitati cu podul Strei? acela nu e nevoie sa fie gata pentru a deschide Simeria-Deva. Probabil se va termina substantial undeva in Februarie 2013 (odata cu data de contract si agrementele cu Comisia Europeana) iar final, final prin 2013 in iulie-august, cand Deva-Orastie va fi gata 101%.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

mahora




Da faine pozele dlui. Ovidiu Sopa. Incepe sa se contureze ceva, dar cum ne arata Ionut pozele si cum vedem noi zi de zi este enorm de munca. Aici nu s-a schimbat nimic din vara, si cand te gandesti cat este de munca...numai umplutura cat le va lua....


Au lucrat cel putin o luna la stabilizarea celor 2 dealuri, de 200 sute de ani sasii nu au construit nimic pe coastele alea pentru ca stiau ca pamantul nu este stabil, astia au facut studiul la repezeala si acum se mira ca vine dealul la vale, nu inteleg de ce nu s-a optat pentru un tunel mai lung :o :o :o. La Aciliu aceeasi problema, vechiul drum mergea prin satele din marginimea Sibiului si cobora in podisul Secaselor prin Jina Dobarca, linia ferata la fel de la Aciliu se duce in dreapta pe sub munte. Se verifica zicala ca nu invatam nimic din istorie :lol: :lol: :lol:

BoGDaN

alecu26 hai domne' un pic mai devreme cu termenul de 101%. Undeva in Martie Aprilie m-as arunca cu parerea :)
mahora
Eu nu stiam ca dealul ala aluneca asa de usor, spre rusinea mea!

delacroix

Quote from: mahora on November 13, 2012, 02:43:49 PM
Au lucrat cel putin o luna la stabilizarea celor 2 dealuri, de 200 sute de ani sasii nu au construit nimic pe coastele alea pentru ca stiau ca pamantul nu este stabil, astia au facut studiul la repezeala si acum se mira ca vine dealul la vale, nu inteleg de ce nu s-a optat pentru un tunel mai lung :o :o :o.
Un tunel pe un deal care "aluneca" e mai periculos decat chestia din poza. O autostrada nu e drum comunal.

Ionut

Quote from: delacroix on November 13, 2012, 03:30:18 PM
Un tunel pe un deal care "aluneca" e mai periculos decat chestia din poza. O autostrada nu e drum comunal.

Cred ca e evident pentru toata lumea, inclusiv pentru colegul mahora, ca o autostrada nu e drum comunal. Nu inteleg de ce tot ai tendinta sa dai replici sarcastice... nu toti suntem de specialitate. De fapt cei mai multi de-aici nu sunt de specialitate.

Daca tot stii, spune-ne si noua de ce e mai periculos un tunel decat un viaduct-debleu acolo. Marturisesc ca, pentru mine cel putin, nu este deloc evident acest lucru. Daca se face un cut & cover nu se stabilizeaza acel deal mai bine? Nu stiu, intreb.

sebba

O tona de C4 bine plasat si se duce tot dealul.
si nu mai are ce sa alunece. :D
Sailing away! S/Y Haimana

savagedanyro

#4539
^

tot se vorbea de sarcasm :)
TIMISOARA 2021 !


BoGDaN

#4541
 :gj: Ionut
Dealul respectiv nu are constructii. Dar in ceea ce priveste DN7 nu au existat denivelari pronuntate pe panta aceea de la iesirea din Cristian spre Sebes pana in viaductul de la Sacel. Oricum daca dealul e cu probleme atunci trebuie tratata serios problema respectiva.
Exista pe DN7 pana in Dedulelesti Valcea, pe Dealul Negru- sensul Sibiu Bucuresti - o zona tot asa cu alunecari....poate o stiti In fiecare an se asfalteaza, dar asfaltul crapa, se lasa, "pleaca la vale". Zona este recunoscuta ca fiind cu alunecari.


Hmmm puteau si ziaristii lu' peste de Realitatea sa spuna ca sebba a filmat...macar asa din bun simt.

Klaudiu!!!


ciprebbe

Quote from: BoGDaN on November 13, 2012, 06:56:18 PM
Hmmm puteau si ziaristii lu' peste de Realitatea sa spuna ca sebba a filmat...macar asa din bun simt.
Tocmai ca nu sebba a filmat :D
El s-a ocupat de tot ceea ce a insemnat aceasta filmare incepand de la o idee si ajungand la filmarea in sine, cu ajutorul multor colaboratori , ocazie cu care le multumesc si eu tuturor.
Eu sper sa fie preluata filmarea si de alte publicatii sau televiziuni pt a se face cunoscuta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

BoGDaN

Totusi este sebba care s-a implicat! De obicei cand se specifica...userul "XYZ" de pe forumul peundemerg.ro a realizat o filmare....in fine.