News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 56 Guests are viewing this topic.

Ionut


Ionut


Ionut

Si din nou autostrada A1 Timisoara-Arad, dar de data asta la calitate foarte buna:

http://www.youtube.com/v/43H1SxDx6Bw

http://www.youtube.com/v/Q2DU7jfQQXA

http://www.youtube.com/v/yS71jYQUSl0

Multumim, excelente clipurile la viteza foarte mica, se pot vedea detaliile autostrazii si imprejurimile.

:cheers:

Ionut

QuoteAsfalt contra agriculturii

După ce constructorii au intrat, în urmă cu aproximativ două luni, pe terenurile cultivate ale nădlăcanilor, acum cetăţenii oraşului de pe graniţă întâmpină o nouă problemă: autostrada pune piedică agriculturii din zonă. Iar situaţia ne-a fost relatată chiar de către primarul Nădlacului, Vasile Ciceac.

,,Într-adevăr, există din nou o problemă cu autostrada. Iar vinovaţii sunt cei care au realizat studiul de fezabilitate. Acum cinci sau şase ani, când acesta a fost întocmit, nu s-a ţinut cont de faptul că agricultorii nu vor avea acces la terenurile arabile. Am discutat cu cei aflaţi în această situaţie şi vom încerca să intervenim pe oriunde se poate pentru a rezolva problema. Cu toate acestea, s-ar putea să fie puţin prea târziu", ne-a explicat Ciceac. Din informaţiile primite de la nădlăcani, se pare că autostrada taie hotarul oraşului în două părţi: una spre Nădlac, iar cealaltă spre Arad. Pentru cei care au terenurile în partea dinspre Nădlac nu sunt probleme.

În schimb, cei care fac agricultură pe partea cealaltă a autostrăzii trebuie să ocolească mai multe de 12 kilometri pentru a avea acces la terenul arabil. Iar accesul este greoi, ţinând cont că utilajele agricole trebuie să circule pe DN 7, până la primul pod care asigură accesul spre terenuri. ,,Ar fi foarte greu pentru noi, cei care avem terenurile dincolo de autostradă, să trebuiască să ocolim atâta amar de drum până să ajungem la culturi. În plus, şi circulaţia pe DN 7 ar fi îngreunată de utilajele agricole care vor trebui să circule pe aici", spune unul dintre agricultorii afectaţi de autostradă.

sursa: Aradon

bogdymol

Cei din Nadlac nu pot sa foloseasca pasajul de la nodul de la Nadlac, iar de acolo sa mearga spre est prin partea de nord a autostrazii pentru a ajunge la terenurile agricole?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Quote from: bogdymol on January 04, 2012, 01:07:10 PM
Cei din Nadlac nu pot sa foloseasca pasajul de la nodul de la Nadlac, iar de acolo sa mearga spre est prin partea de nord a autostrazii pentru a ajunge la terenurile agricole?

Din ce imi dau seama cred ca e posibil ce zici tu. Cred ca locuitorii se si sperie inutil... ei vor sa ajunga direct in brazda, daca ocolesc zic ca le-au blocat accesul...

bogdymol

M-am uitat pe planul autostrazii Arad-Nadlac si zic ca nu e nici un motiv de ingrijorare. Locuitorii pot traversa autostrada in urmatoarele puncte: (km 0 e la granita si creste spre Arad)


  • km 1+000 - drumul de legatura care se va construi odata cu autostrada
  • km 4+448 - DJ709J
  • km 11+335 - DC103
  • km 14+620 - drum agricol (fara numar)
  • km 18+273 - DJ709J
  • km 22+218 - drum agricol (fara numar)
  • km 26+645 - DJ709J
  • km 28+500 - subraversare DN7 (la iesirea din Pecica spre Arad)
^^ Lista e doar intre iesirile de la Nadlac si Pecica.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

#457
Bogdy, n-ai inteles, probabil ei vor DIRECT in parcela lor.  :-[
Daca ar putea face un pasaj peste autostrada la fiecare parcela probabil atunci ar fi toti multumiti.

Mi se pare incredibil cum localnicii gasesc tot felul de probleme mai mult sau mai putin justificate pentru a pune bete-n roate. Este incredibila rezistenta la schimbare a romanului trecut de niste ani. Incredibila, INCREDIBILA!!!

davyl

Quote from: Ionut on January 04, 2012, 04:24:50 PM
Bogdy, n-ai inteles, probabil ei vor DIRECT in parcela lor.  :-[
Daca ar putea face un pasaj peste autostrada la fiecare parcela probabil atunci ar fi toti multumiti.

Mi se pare incredibil cum localnicii gasesc tot felul de probleme mai mult sau mai putin justificate pentru a pune bete-n roate. Este incredibila rezistenta la schimbare a romanului trecut de niste ani. Incredibila, INCREDIBILA!!!
Exact, ionut, incredibila!!!

Daca am putea sa ne dam jos din pat, direct in parcela de pamant, ar fi perfect!

@bogdymol, din lista ta, mi se pare ca au suficiente iesiri spre parcele si nu trebuie sa faca zeci de km pana la ele...distantele nu sunt mai mari de 2-4 km...

Vorba unui prieten: Este peremptoriu! Dar nimeni nu intelege ca asa este!  :lol:
(DEX: PEREMPTÓRIU, -IE, peremptorii, adj. (Livr.) Care nu poate fi tăgăduit, combătut cu nimic (atât este de evident); vădit, evident. – Din lat. peremptorius, fr. péremptoire. )

Ionut

E ceva putred aici... ori autostrada nu e sigura, ori astia nu stiu sa mearga pe autostrada!!!!!!!
Inca unul in sant.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Eu cred ca e mult mai mult din cel de-al doilea motiv.

Ionut

N-am putea sa facem o petitie/cerere sau sa dam o sugestie undeva la MT ca sa se faca o campanie de informare? Ca la prosti: cum se merge pe autostrada, distanta, viteza, cum te asiguri cand schimbi banda, evitarea oboselii si a rutinei care te adoarme (nu stiu cum se numeste in limbaj de "specialitate") etc etc etc.

Daca tot dam pe TV mesaje de interes public cu "pt sanatatea dvs evitati excesul de sare, zahar si grasimi", poate facem si niste mesaje de genul "pe autostrada se merge pe banda 1 si te asiguri cu atentie cand intri pe banda 2".  :o

Nu glumesc cu mesajele astea, o campanie de informare/educare ar fi utila, stiu ca in timp Politia a mai facut pentru siguranta rutiera.

iuli

Quote from: Ionut on January 03, 2012, 08:04:39 AM
Si din nou autostrada A1 Timisoara-Arad, dar de data asta la calitate foarte buna:


Multumim, excelente clipurile la viteza foarte mica, se pot vedea detaliile autostrazii si imprejurimile.

:cheers:

Fabuloase comentariile!  :lol:
Imi plac cum pe centura ei se plang ca nu exista spatii de servicii, nici macar in constructie... Dar au trecut pe langa 3 panouri mari cat casa!!!
Si apropo de accidente, l-ati vazut pe ala de la minutul 7 din primul filmulet?  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Quote from: iuli on January 05, 2012, 01:11:52 PM
Fabuloase comentariile!  :lol:
Imi plac cum pe centura ei se plang ca nu exista spatii de servicii, nici macar in constructie... Dar au trecut pe langa 3 panouri mari cat casa!!!

Nu am fost atent la comentarii, si nici nu stiu despre ce panouri vorbesti, dar pe centura (12,2 km) nu este prevazuta nici o parcare/spatiu de servicii/etc.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele