News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 62 Guests are viewing this topic.

iuli

Merci de poze si de filmulete bogdymol  ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Vai ce rusinos... aveam pretentii de la capital. Pentru astia trebuie sa pui watermark pe toata poza, in centru. :bash:

Legat de Varsand - n-am zis ca e gresit, doar visam si eu ca e pus de dragul unei legaturi viitoare Arad-Oradea pe autostrada. :D

@bogdymol - merci pentru informatii, sa ne tii la curent cu lucrarile, sunt curios daca vor continua in acelasi ritm sau o lasa moale acum.

:cheers:

Ionut

:wtf:
Voi intelegeti ceva din asta?!

QuoteUn nou punct de coborâre de pe autostrada Timişoara-Arad la Sânandrei?

Există ca propunere coborârea de pe autostradă la intrarea în Sânandrei. Există propunerea care va trebui să o susţinem mai departe. Să facem acel lobby ca să avem încă o coborâre la intrarea de la Sânandrei", a spus preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc (PDL).

sursa: Ziua de Vest

Ori eu nu am gasit alt Sanandrei pe harta, ori astia sunt :doh:

savagedanyro

...live the moment...

bogdymol

#409
Quote from: Ionut on December 19, 2011, 03:30:36 PM
:wtf:
Voi intelegeti ceva din asta?!

QuoteUn nou punct de coborâre de pe autostrada Timişoara-Arad la Sânandrei?

Există ca propunere coborârea de pe autostradă la intrarea în Sânandrei. Există propunerea care va trebui să o susţinem mai departe. Să facem acel lobby ca să avem încă o coborâre la intrarea de la Sânandrei", a spus preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc (PDL).

sursa: Ziua de Vest

Ori eu nu am gasit alt Sanandrei pe harta, ori astia sunt :doh:

Ideea e buna daca e si aplicata cum trebuie. Eu ma gandesc ca vor sa faca un drum de legatura intre (curba de dinainte de nodul de la Giarmata - nu am stiut cum sa zic altfel) si DN69 in dreptul localitatii Sanandrei (da, e ala pe care l-ai gasit tu). Asa, s-ar putea face intrarea in Timisoara pe 4 benzi (de la intersectia DN69/DJ692 drumul e cu 4 benzi pana in centrul orasului).

Partea proasta e ca si daca baga viteza, mai devreme de 2 ani nu o sa-l vedem construit.

edit: oare asa ceva?

rosu - noua conexiune
albastru - drum cu 4 benzi
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Nelamurirea mea era legata de distanta dintre Sanandrei si autostrada. Pentru ca trebuie facut un drum de legatura lung. Finantarea ar fi locala, prin ceva gen Regio sau chiar 100% fonduri ale Timisoarei. Credeti voi ca este fezabil un proiect de genul asta? Si cat de util ar fi?

iuli

E discutabil cat de util ar fi luand in calcul doar harta. Utilitatea ar veni mai ales prin prisma infrastructurii deja existente, acea portiune de doua benzi pe sens plus evitarea oricaror blocaje din trafic din nordul orasului. In plus ar fi o legatura cu o zona pregatita pentru industrie in acea zona.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Am remarcat la filmuletele lui bogdymol ca se cam opreste pe banda de urgenta!  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Quote from: iuli on December 20, 2011, 11:48:29 AM
Am remarcat la filmuletele lui bogdymol ca se cam opreste pe banda de urgenta!  >:(

Da, si banda de urgenta e cam ingusta pentru camioane/tiruri. Mie nu-mi place deloc ca e foarte, foarte murdara autostrada... pe vremea asta murdaria aia poate provoca neplaceri mari. Sper sa mai fi curatat ploile astea cat de cat asfaltul.

savagedanyro

...o solutie de compromis pentru drum de legatura...stiu ca multi vor comenta ca nu e pe directia spre ARAD !!! dar autostrada nu a fost facuta sa mergi neaparat de la Arad spre TM sa u invers, ci de a merge repede din AR sau Tm spre Ungaria sau Constanta, astfel ca cei 10 km in plus care i-am face pe centura sunt insignifianti...

Plus ca nu toata populatia Timisoarei sta in Calea Aradului... de exemplu eu din Girocului as prefera sa merg pe 4 benzi pe Lugojului si apoi spre Arad pe autostrada...
...live the moment...

Ionut

Imi dau si eu cu parerea neavizata: nu mai bine se largeste DJ691 la 2x2 si eventual se face si un pasaj denivelat/nod serios cu CT? Din 2012-13 autostrada oricum "coboara" la Izvin si de acolo la fel, tot un 2x2 ar merge pentru ca drumul se largeste abia la intrarea in Timisoara.

Va spun din experienta din Bucuresti... noi aici avem probleme serioase nu ca nu sunt drumuri, ci pentru ca ele se intersecteaza.  :o Si se intersecteaza la nivel si e buba mare, de-asta "explozia" de pasaje.

Deci votul meu merge nu pentru drumuri noi in Timisoara, ci pentru largiri si noduri/sub/supratraversari. Mi se pare ca zona de nord si nord-est este acoperita bine... Daca ar fi sa ganditi drumuri noi faceti centura. :)

Parerea mea. :D

Ionut

Ce, doar nu credeati ca am scapat de meciurile astea, nu?  >:(

Expropriere cu japca în Susani şi Jupani, pe Autostrada Lugoj–Deva

E bine ca se expropriaza...

Ionut


iuli

Quote from: Ionut on December 20, 2011, 06:21:56 PM
Imi dau si eu cu parerea neavizata: nu mai bine se largeste DJ691 la 2x2 si eventual se face si un pasaj denivelat/nod serios cu CT? Din 2012-13 autostrada oricum "coboara" la Izvin si de acolo la fel, tot un 2x2 ar merge pentru ca drumul se largeste abia la intrarea in Timisoara.

Va spun din experienta din Bucuresti... noi aici avem probleme serioase nu ca nu sunt drumuri, ci pentru ca ele se intersecteaza.  :o Si se intersecteaza la nivel si e buba mare, de-asta "explozia" de pasaje.

Deci votul meu merge nu pentru drumuri noi in Timisoara, ci pentru largiri si noduri/sub/supratraversari. Mi se pare ca zona de nord si nord-est este acoperita bine... Daca ar fi sa ganditi drumuri noi faceti centura. :)

Parerea mea. :D

Perfect de acord!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

http://www.youtube.com/v/6ADNsG8g4vE

Si uite de ce cred ca o sa ma tem sa folosesc autostrada. Am sa fac dupa Craciun primul drum si apoi cred ca voi folosi ori DJ-urile ori DN69...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog