News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 37 Guests are viewing this topic.

Ionut

Offtopic un pic: oameni buni, dar ce ziceti de centura-autostrada Bacau? Ati vazut asta+topic nou?

MHN


bogdymol

Sa incepem cu cateva poze... Traseul a fost DN7 - Centura Arad - Autostrada Arad-Timisoara - Giarmata si intoarcere pe acelasi traseu.

Inainte de intrarea pe Centura Arad, cum vi dinspre Nadlac, apare urmatorul semn :bash:


^^ Deci tirurile care merg la Timisoara sunt obligate peste 1500 m sa vireze la stanga :bash: Semnul e mai vechi si era bun inainte de deschiderea noii centuri. El dirijeaza camioanele pe acest traseu.

Sensul giratoriu de la inceputul centurii:



Singurul semn care arata ca pe acolo se merge spre Timisoara:



Pe bretea:



Intrarea pe Centura: ai impresia ca se face drum cu 2 benzi pe sens, dar nu e asa. Cel din fata mea s-a incadrat pe banda din dreapta in spatele unui camion care transporta ceva pentru muncitori si s-a cam fentat.



Dupa 20...30 m de 2 benzi se ingusteaza la o banda si se trece pe celalalt sens:





Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Zona nodului cu A1 spre Nadlac:



Alpine lucra chiar si cand am trecut eu pe acolo. O bretea de acces deja e decopertata:









In departare se vede pasajul de la nodul de la Aeroport:



Fotografie realizata exact pe locul fostei cladiri DSV :D



In departare e podul peste Mures:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Urcarea pe pod:



Rostul de dilatatie:



In departare e pasajul de la nodul spre Zadareni:







Intrarea pe full-profile inainte de nodul cu DN69:





Sfarsitul proictului Centurii Arad si inceputul lui Arad-Timisoara:



Din pacate soarele a batut din fata si asfaltul a reflectat foarte mult lumina. Ce am remarcat e ca marcajele de pe asfalt nu sunt foarte vizibile in conditiile astea.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Centura Arad:

http://www.youtube.com/v/FfIJ0SDxPLM

Va avea si sunet mai tarziu.

Am filmat si la dus si la intors, dar am pus pe net doar drumul de intoarcere din cauza ca se vede mai bine (batea lumina mai bine).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Poze de pe Autostrada Arad - Timisoara:







Aici drumul era putin cam murdar cu noroi. Ar trebui curatat pentru ca in cazul unei franari bruste nu stiu ce ar iesi...



Pozele facute in sens opus au iesit mult mai bine...



Asfaltul sclipea:





Presemnalizarea viitorului spatiu de servicii:





Ce nu mi-a placut: in zona pasajelor nu era montate parapete de siguranta pe langa pilele din zona mediana. Daca ar fi fost dupa mine aici ar fi trebuit sa se monteze prima data, deoarece prezinta un risc sporit de accident:







Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Nodul de la Orțișoara:







Alt pasaj nefinalizat:







Ne apropiem de nodul de la Giarmata...



Iarasi o mica greseala de semnalizare. Ii vedeti pe cei 3 din departare... toti 3 s-au inscris pe banda din dreapta pentru a iesi de pe autostrada, dar cand colo... iesirea e de pe banda din stanga:









Pozele de la intoarcere mai tarziu...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Priviti aceste indicatoare:





Mi-a picat fisa. Scrie Varsand acolo. Pai asta inseamna ca trebuie sa visam la o legatura Arad bypass-Oradea?!?! :D Sau ma entuziasmez degeaba? :)

Ionut

Inca doua filmulete cu A1 Arad-Timisoara:

http://www.youtube.com/v/pCJSieFQW-A

http://www.youtube.com/v/GAoaaDtpftM

Nu sunt puse elementele reflectorizante de pe parapetul din dreapta (exteriorul autostrazii)?! Uh oh.
Sau sunt zone intinse unde lipseste tot parapetul...

bogdymol

Sunt zone in care parapetul de protectie lipseste atat pe dreapta cat si pe zona mediana. Unde sunt pusi parapetele sunt si elemente reflectorizante. Am condus din nou aseara pe intuneric pe autostrada si arata destul de fain cu elementele reflectorizante (acolo unde erau montate).

PS: a fost destul de multa lume aseara pe autostrada, pe ambele sensuri. De la nodul de la Giarmata si pana la intrarea in Timisoara s-a circulat in coloana...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Quote from: Ionut on December 18, 2011, 06:42:58 PM

Mi-a picat fisa. Scrie Varsand acolo. Pai asta inseamna ca trebuie sa visam la o legatura Arad bypass-Oradea?!?! :D Sau ma entuziasmez degeaba? :)

La Varsand se ajunge de le DN7, putin dupa ce Arad bypass da in DN7. Deci e OK semnalizarea...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog