News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 34 Guests are viewing this topic.

sublimu

Nu cred ca a intrat pe forum. A dat in goagal pe Imagini cautare dupa "nod Soimus". Asa i-a aparut prima imagine care e randarea facuta de delacroix.  Cum e facuta profesionist probabil s-a gandit ca e comunicare oficiala de la CNADNR.  :lol:

Asta e omu : http://www.romaniatv.net/un-primar-din-hunedoara--in-ipostaze-indecente-alaturi-de-dansatoare-sexy-foto_240476.html

:lol: :lol: :lol:

mishu77

Randarile sunt de aici http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg38502#msg38502 Cum de nu a publicat-o si ce cea cu viaductul din celalant unghi :lol: :lol:

dorum

...imi cer scuze, am crezut ca e o randare noua; my mistake, n-am fost atent...
...articolul e jenant, dar l-am postat ca sursa... my mistake again...
voi sterge postul...

dr4qul4

Daca ar fi fost munca mea as fi trimis o reclamatie catre toate ziarele care publica aceasta imagine fara sa indice sursa, in care sa le cer sa posteze erata cu indicarea sursei originale. Delacroix a muncit la acele randari si e inacceptabil ca un primar sa-si asume meritele.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionut

Va rog nu deviati de la subiect cu discutiile despre copyright. Multumesc!

istvan78

Ce vorbesc astia?

Quote from: economica.netAutostrada Sibiu - Piteşti ar putea fi gata în ultima parte a anului 2023, iar valoarea totală a investiţiei depăşeşte 1,67 miliarde euro, se arată într-un document al Ministerului Fondurilor Europene (MFE).
Aceasta urmează a fi finanţată din Programul Operaţional Infrastructură Mare (POIM), trimestrul al treilea din 2017 fiind data estimată pentru semnarea contractului de finanţare. Data planificată pentru începerea implementării este ultimul trimestru din 2017, iar în prima parte a anului 2018 este de aşteptat să fie semnate primele contracte de lucrări.

TibiV

Cred că este altă petardă jurnalistică...

Spun că "se arată într-un document", dar nu arată documentul şi nici nu îl citează clar.
Citează însă ce a spus ministrul acum o lună, la audierile din Parlament....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

icristian

#26662
Din pacate nu cred ca este doar o perla jurnalistica, si cei de la Digi au dat stirea.

QuoteRomânia va implementa în actuala perioadă de programare a UE, respectiv 2014-2020, proiecte rutiere in valoare de aproximativ 4,8 miliarde euro, arată o situație - "Portofoliu de proiecte Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM)", dată publicității zilele trecute de către Ministerul Fondurilor Europene (MFE)
...
Potrivit graficului MFE, primele contracte de lucrări pentru această autostradă vor fi semnate la începutul anului 2018. Proiectul va fi încheiat în 2023, deci va dura cinci ani. Nu este însă clar dacă perioada de cinci ani include sau nu perioada de notificare a defectelor (garanție). Ministerul Fondurilor Europene nu a putut face vineri precizările necesare. Dacă termenul include și notificarea defectelor, autostrada va fi dată în folosință probabil în jurul anului 2020. Sibiu Pitești este singurul proiect nou de autostradă cuprins in portofoliul POIM.


TibiV

Şi de când este Digi o sursă atât de credibilă ?!...

Aştept să văd pe HotNews, singurii care atunci când vorbesc despre un document îl şi pun în articol.
Nici Mediafax nu a dat nimic.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


horatiu.cosma

Dupa sursa asta, Timisoara-Lugoj lot 2 se va incheia in 2018  :lol:.

icristian

#26666
:) Da, don't blame the messenger. E pe site-ul de MFE, si a fost publicat pe 6 ianuarie. Oricum pana atunci se pot schimba multe.
Poate indica si perioada de garantie. Ar mai avea o logica

TibiV

Cool down, people !

Am verificat.
Este vorba de "worst case scenario" astfel ca totuşi să nu pierdem nici un Euro din POIM.
Adică data ultimă la care ar trebui să se întâmple nişte lucruri ca să putem consuma toţi banii pe POIM.
Dacă nu întâmplă "lucrul X" până la data T avem o problemă...

Aşa cum bine a observat Horaţiu, cel mai bun exemplu este TL2...

Cu alte cuvinte este o listă cu "etapa X nu poate începe mai târziu de momentul Y".
Adică este harta "drumului critic" pentru absorbție 10p% POIM...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mishu77

#26668


Quote from: dorum on January 08, 2016, 02:12:15 PM
...imi cer scuze, am crezut ca e o randare noua; my mistake, n-am fost atent...
...articolul e jenant, dar l-am postat ca sursa... my mistake again...
voi sterge postul...

Se pare ca articolul e din 05.08.2015 ....

Scris de Ciprian IANCU in 05-08-2015       


TibiV

... şi randarea lui delacroix este din februarie 2014 !...

Quote from: adrian rosca on January 08, 2016, 06:44:16 PM
Cand se termina POST-ul cu totul dpdv financiar, inclusiv rambursarea sumelor platite de catre UE? Parca la sfarsitul lui 2016.

Martie 2017 ....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)