Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 18 Guests are viewing this topic.

radutm

Excelente poze @SB33UFO! Multumesc!
cont inchis

alin_simeriaveche

multumesc, arata senzational si in acelasi timp,...parca ai fi intr-o mina de diamante :) se vede ca s-a mai progresat dar mai au mult. Ionut, sti tu ceva, ca va fi tunel? Ca eu inca nu am auzit minunata solutie. Unii spun ca ar fi un mega debleu consolidat cu ziduri.

Ionut

Alin, nu m-ai inteles. Ziceam ca dintr-o astfel de poza (ultima) poti intelege cat de mult costa un tunel pentru ca s-a ales sa se faca un debleu IMENS doar pentru a scuti niste costuri ale unui tunel care, in mod normal, se impunea acolo. Deci chiar daca se face un debleu imens mutand practic jumatate din acel deal, tot e mai ieftin decat sa faci un tunel cut & cover.

Redox

Va anunt ca s-a dat drumul la trafic pe pasajul de la nodul Sebes Vest (Vintisoara). Constructorul lucra la bretelele de acces pe partea unde a fost acel drum temporar si unde nu s-a putut lucra din cauza traficului deviat pe acolo. Era o ceata groasa in zona asa ca nu am putut sa fac poze.

bogdymol

#9874
Autostrada A1 (Centura Arad) noaptea:









Fotografiile le-am realizat pentru participarea la un concurs. Un vot ar fi apreciat. Mersi :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

rocklee

Quote from: Redox on August 26, 2013, 09:36:37 AM
Va anunt ca s-a dat drumul la trafic pe pasajul de la nodul Sebes Vest (Vintisoara). Constructorul lucra la bretelele de acces pe partea unde a fost acel drum temporar si unde nu s-a putut lucra din cauza traficului deviat pe acolo. Era o ceata groasa in zona asa ca nu am putut sa fac poze.

excelenta veste :D

SILVIUFG

Multumim pt poze!! Cele de la Aciliu sunt fantastice. La fel ca si alunecarile din capatul dinspre Sebes.....  >:(

Sfantu

sa inteleg ca inca nu exista o solutie clara ce se va intampla dupa viaduct .... (dar este inca posibil sa faca tunel?) 
ar fi spectaculos dar ma intreb cat va costa in plus
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

Ionut

#9878
Quote from: bogdymol on August 26, 2013, 10:29:59 AM
Autostrada A1 (Centura Arad) noaptea:

Light trails! :drool: Super reusite, sper sa castigi premiul de la UE. :)




Nod la Cugir. Si alte declaratii, luati cu rezerve.
http://www.youtube.com/v/a0DC2ppU9n0

dr4qul4

mie nu-mi plac pentru ca scrie from ssc.com.

si nu-mi place nici restrictia aia de 100  :).


revenind ontopic, nu cred ca vor face nici un tunel dupa ce au muncit atat la acel debleu in trepte.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

bogdymol

Quote from: dr4qul4 on August 26, 2013, 11:56:03 AM
mie nu-mi plac pentru ca scrie from ssc.com.

si nu-mi place nici restrictia aia de 100  :)

Am modificat si scrie forum.peundemerg.ro :)

Cu restrictia n-am ce face. Sorry :(

Quote from: Ionut on August 26, 2013, 11:40:10 AM
Quote from: bogdymol on August 26, 2013, 10:29:59 AM
Autostrada A1 (Centura Arad) noaptea:

Light trails! :drool: Super reusite, sper sa castigi premiul de la UE. :)

Si eu sper :D Se poate vota aici: http://goo.gl/FXup7w
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

phb2

Le drame des collines roumaines ( Aciliu, Sacel, Chistian )

Les films d'Eurocopter et les photos ne rendent pas parfaitement compte du drame des collines de Aciliu, Sacel, Christian. Pour en prendre parfaitement conscience, il faut le voir sur place, avec un certain recul.
Au mois août dernier, j'ai parcouru la DN7 de Nadlac à Sibiu Vestem.
Dans la zone de la colline de Aciliu, la DN7 surplombe la A1 ; on peut parfaitement voir la trouée béante qui est pratiquée dans la colline ; celle-ci est littéralement saignée à blanc ; ce beau paysage de collines il y a peu, couvertes de forêts verdoyantes, est totalement défiguré. Les deux dernières photos de SB33UFO laissent entrevoir l'étendue des dommages irréparables causés à ce paysage champêtre.
Il en est de même, même si, heureusement, à un degré moindre, à Sacel.
A Christian, le flanc colline est pelé ; il offre un spectacle lunaire, totalement dévasté.
D'aucun m'accusera de sentimentalisme romantique et, vu les enjeux économiques que représente la A1, il aura certainement raison. Mais enfin, il est regrettable que, suivant ce que j'ai lu, la nature du sous sol à ces endroits n'ait pas permis la construction de tunnels classiques tels que tous ceux que j'ai traversés pendant mon périple, en Suisse, Italie, Slovénie, Hongrie, Allemagne et Autriche. Dommage, dommage, 3 fois dommage.
J'espère très sincèrement que de Faget à Ilia, il est prévu de laisser les collines intactes, en passant en dessous sans les détruire.

dorum

Ai dreptate phb2...
Insa e pretul pe care se pare ca trebuie sa-l platim pt a avea si noi niste autostrazi...e pacat, dar acceptam...

teocharis

Quote from: Ionut on August 26, 2013, 07:44:44 AM
Alin, nu m-ai inteles. Ziceam ca dintr-o astfel de poza (ultima) poti intelege cat de mult costa un tunel pentru ca s-a ales sa se faca un debleu IMENS doar pentru a scuti niste costuri ale unui tunel care, in mod normal, se impunea acolo. Deci chiar daca se face un debleu imens mutand practic jumatate din acel deal, tot e mai ieftin decat sa faci un tunel cut & cover.

daca s-a ales deja solutia tehnica la Aciliu atunci aceasta este tinuta la secret

urmarind evolutia lucrarilor in situ tunel cut&cover inca este perfect posibil

phb2

Quote from: dorum on August 26, 2013, 01:58:57 PM
Ai dreptate phb2...
Insa e pretul pe care se pare ca trebuie sa-l platim pt a avea si noi niste autostrazi...e pacat, dar acceptam...
Entièrement d'accord avec vous ; c'est vrai, c'est malheureusement le prix à payer