Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Lupul81

Multumim de poze, sunt super, tineti-o tot asa !
Life is a fight.....enjoy !


Pellady

Super SB33UFO, sunt cele mai concludente poze de la dealul problema. Acum vedem cu adevarat ce lucrare fac baietii acolo si arata chiar foarte bine . Good job man! :D

alin_simeriaveche

#9783
Quote

Pentru ce sunt acele tije infipte in pamant? pentru a ancora dealul, pentru a tine acele benzi de protectie sau ambele?

udar

#9784
^^^
sunt pentru a ancora acea plasa care cred ca protejeaza la alunecarile de pamant vegetal sa nu alunece de la ploi pana se reface stratul vegetal...............sau se va betona!?


RaduC

#9785

Acele tije ancoreaza solul pentru a preveni alunecarea acestuia. Lungimea acestora depaseste planul de forfecare al terenului, impiedicand, teoretic, alunecarea versantului. Intre sol si tija se introduce un ciment care sudeaza cele două materiale.
Caută și "Ground anchors"

alin_simeriaveche

lamurit. am intrat pe youtube si am vazut cum se procedeaza. e nemaipomenit cum se lucreaza, sunt tot mai fascinat de ingineria constructiilor

Lupul81

E bine ca se lucreaza conform standardelor si nu ca la noi Romaneste !
Life is a fight.....enjoy !

vchira

tipul ala cu informatii confidentiale despre lotul 2 TM-Lugoj vad ca se trage pe cur si nu mai zice nimica...hmmm...oare facea glume cu noi? fara acel lot gata se poate folosi cat de cat Lugoj-Deva Lot 1? are rost sa intru pe el daca ma duc catre Deva de la TM?

dorum

...daca se face macar ceva provizoriu/improvizat la Sanovita, DAAAA...daca nu, nu cred...
...iar faza cu info TM-LUG lot 2, DA, e cam naspa...subscriu... :)

Lupul81

#9790
Daca descarcarea se face la Sanovita are rost pentru ca  ocolesti Lugojul cu 130km/h !
Life is a fight.....enjoy !

Kuniva

Quote from: vchira on August 18, 2013, 07:07:30 PM
tipul ala cu informatii confidentiale despre lotul 2 TM-Lugoj vad ca se trage pe cur si nu mai zice nimica...hmmm...oare facea glume cu noi? fara acel lot gata se poate folosi cat de cat Lugoj-Deva Lot 1? are rost sa intru pe el daca ma duc catre Deva de la TM?

Nu stiu ce faci tu in timpul liber, dar eu nici nu ma "trag pe cur" si nici nu stau non stop pe forum. Cat despre ce scriu, nu o sa dau mura n gura. Dar ca sa nu mai iasa discutii, nu o sa mai scriu deloc.

Seara buna

alin_simeriaveche

#9792
Kuniva, nu trebuie sa te super in acest fel. Doar ca ai lansat o idee ceea ce se astepta mai multe lamuriri. Trebuie sa intelegi ca ai nostri conducatori ne-au adus intr-o stare in care sa nu mai credem mare lucru in materie de infrastructura...si cunosti bine situatia cu acest lot, de cat timp se asteapta un raspuns. Asa ca ceea ce ai lansat a cam adus nerabdarea de a sti ceva cert. Sincer si eu abea asteptam sa aud ceva concret legat de ce ai spus acum cateva zile :)

Ionut

Nimeni nu e obligat sa ne dea informatii din interior, mai ales daca sunt sanse sa aiba probleme cu sefii. De aceea exista surse secrete. Si cand nu stii/nu poti sa vorbesti cu ele, nu te mai baga in seama. Si sincer le inteleg. Sper sa nu-mi stricati vacanta cu discutii cretine pentru ca pot da ban si de aici. Mai tarziu, dar pot. Sper ca toate-s bune in tara.

dorum

@ kuniva...nu mi se pare cel mai bun mod de abordardare a unei discutii pe forum...mii de scuze, dar mai bine taceai daca nu poti/nu vrei sa dai o informatie...