Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 22 Guests are viewing this topic.

tigrel58

 :lol:
Esti on-topic !
Acel cuvant se scrie cu U, nu cu A.

dr4qul4

mie unul mi se pare absolut normal sa se faca intai Comarnic-BV si abia cand aceasta este intr-un stadiu avansat sa se inceapa pitesti-sibiu.

pt sibiu pitesti, cel putin pe portiunea defileului vor trebui sa impuna restrictii de circulatie si pe DN7. si imaginati-va ce inseamna autostrada Nadlac-Sibiu si doar o banda pe valea oltului sau chiar oprit traficul complet pentru cine stie ce detonari/stanci cazute/transporturi agabaritice.

asta ca sa nu mai spun ca toate acele camioane care vor lucra la autostrada vor trebui sa circule pe undeva.

si tare bine ar fi sa existe o autostrada pe brasov, pentru ca altfel DN1 actual e oricum un mare ambuteiaj in fiecare weekend si chiar nu vreau sa ocolesc sibiu-brasov-rucar bran-pitesti (drum care oricum nu cred ca va rezista la tiruri).
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

marcelbanu

Şi DN1A ?
Am fost pe acolo...
Pentru cei ce doresc să meargă
de la Bucureşti sau Slobozia direct la Braşov e perfect...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

alecu26

faza cu Sibiu Pitesti a fost dedusa de noi demult. Prin accelerarea Sebes Turda dar si prin altele.

E clar ca guvernul are nevoie sa atraga trafic spre Comarnic-Bv ca sa fie o concesiune cat de cat reusita.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Lupul81

#9619
Quote from: BoGDaN on August 08, 2013, 09:06:23 PM
Sa imi fie cu iertare dar sa nu vrei sa faci Sibiu - Pitesti - care e vital pentru economie dar si pentru faptul ca legam capitala si Dacia de Occident......inseamna ca esti incompetent si rau voitor...chiar daca vorbim de costuri uriase.

Sibiul vrea A1 Bucuresti Nadlac.:)


Oare nu asa au fost cam toti pana acum, pe toti ii intereseaza interesul propriu nu cel national, iar A1 cred ca se face pentru ca asa a zis CE nu pentru ca vreau institutiile statului !!!    :headbash:
Life is a fight.....enjoy !

tonică

Mie unuia imi pare total fireasca reticenta celor de la guvernare pt sibiu-pitesti. Ei vor autostrada pe valea prahovei. Punct. Nu discutam de ce si ce castiga cu asta. Este la fel de clar ca e necesara aceasta autostrada. Pe de alta parte cum v-ati putea justifica voi in fata unui viitor constructor care mai vine si cu bani de-acasa intr-u construirea acestui tronson el fiind strict interesat de trafic si astfel de amortizarea costurilor si bineinteles de profit , cand va va intreba de ce vrei sa-i pui bete in roate construind paralel o alta autostrada care sa-i 'fure' traficul si indirect profitul. Teoretic sibiu-pitesti fiind cu finantare ue ar trebui sa fie fara taxe. Deci tot ce e legat de tranzit va alege aceasta ruta, orice transportator ori sofer ce-si doreste sa ajunga la nadlac neavand de ce sa aleaga intre cele doua trasee un altul decat valea oltului. Asta e zic eu si motivul pt care sibiu-pitesti sta cam in coastele unora si se va intarzia mult cu ea.

Lupul81

totusi eu nu inteleg ce are A1 cu A3, ca doar Comarnic -Bv e pe PPP si e in  interesul celor care merg la munte, iar A1 e in interesul tranzitului, ma indoiesc ca cei care fac tranzit o sa merga pe Bv sa mai si plateasca autostrada si sa faca si Km in plus  :shootme:
Life is a fight.....enjoy !

Grizzly76

Frati  Romani ,dau o tura de slana cu branza cu rosii  si ceapa la toti.Autostrazi vrem si drumuri bune,asta vrem si pe urma sa bem si bere. :D
Felicitari voua

ghrt

De 2 mld euro cam ce se poate face din Sibiu Piteşti? Sibiu - Talmaciu - Cîineni, sau Piteşti - Curtea de Arges - Câineni? Măcar dacă s-ar scăpa de Dealul Negru şi zona aia de localităţi de pe lângă Rm Vâlcea, şi tot ar fi ceva.
Exista probabil si varianta sa vedem doar Sibiu - Talmaciu (bun) impreuna cu Pitesti - Curtea de Arges (necesar, dar inutil fara continuare) dar nu ar fi cam scump la 2 mld de euro?
Cont (aproape) inactiv.

BoGDaN

ghrt nu faci nimic cu cioturi intre SB si Pitesti.  Acele comune din jurul Rm Valcea gen Budesti, Bujoreni, Bogdanesti sunt extrem de enervante.
Oricum A1 SB-Pitesti e un "must be done" urgent. Fara discutii. Fara vorbe in plus.

iuli

Doamne!!! Ce v-ati mai inflamat ca un Pepsi...

Eu unul am inteles una  clara, A1 va fi continuata dupa 2014 pe Valea Oltului, punct!

A3 pe Comarnic - Brasov in PPP nu vad de ce nu se poate construi atata timp cat se face si A1, nu vad de ce una exclude pe alta. Ma poate cineva lamuri ca eu unul sunt mai adormit la ora asta?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

 :lol: Iuli citeste postarea lui alecu
Pentru prima data pe acest forum pot spune ca nu sunt de acord cu el..

E clar ca guvernul are nevoie sa atraga trafic spre Comarnic-Bv ca sa fie o concesiune cat de cat reusita.

Nu sunt eu expert, dar da-mi voie sa te contrazic. Traficul greu PL-BG-TR-CZ si cam ce mai tranziteaza pe la noi va prefera in continuare DN7. Acum, eu nu contrazic pe nimeni cand spun ca aceasta autostrada Comarnic - BV este singura viabila in PPP. Dar nu cred ca vor atrage trafic greu daca amana ei SB-Pit. Asa ca ciolaniul de Boita si micii de Dedulesti sa isi concesioneze spatii bistro bufet restaurant take-away sau cum naibii se numesc... pe A1 cat mai repede  :lol: Sa avem si noi ca ungurii :)

iuli

Asta e teoria conspiratiei dusa la absurd, sa crezi ca daca faci A1 nu o sa ai trafic pentru PPP pe A3.
Asta nu o mai cred, si daca unii dintre guvernanti vor marsa pe prostia asta sa dea teapa vietii lor, va fi teapa tepelor celor care vor lua concesiunea. TIR-urile vor merge pe A1 in continuare pentru ca daca merg pana la Brasov pe A3 de acolo cum vor mai ajunge pe A1? Nu tot printr-un DN? Traficl constant de DN1 pana pe Valea Prahovei va fi jumi juma, pentru ca o sa fie destui care vor prefera DN-ul decat sa scoata bani pentru autostrada, bani din care mai pot sa bea cateva beri.

Eu sunt optimist incurabil si nu pot sa cred ca se renunta la Valea Oltului pentru a aduce ceva bani promisi iluzorii unei concesiuni pe A3.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

frunzaverde

#9628
Quote
Discutie A1/A3

Discutia e destul de inutila, pentru ca nu e cum vrea vreun director(as) din MT sau altul. E in lucru (si va fi finalizat in  un master-plan in transporturi, care la cererea Comisiei Europene, va fi binding pentru Romania in 2014-2020. Tocmai ca sa evite "Bechtel-2003", discutia VO-VP si alte tampenii asemenea.

De asta si incearca sa impinga PPP-urile si concesiunile astea cat mai rapid - dupa adoptarea master-planului vor fi dificultati mai mari (mai ales ca probabil master-planul de transport va fi lege organica, trecuta prin parlament, tot la cererea CE).
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Ionut

#9629
Quote from: Lupul81 on August 08, 2013, 11:59:26 PM
totusi eu nu inteleg ce are A1 cu A3, ca doar Comarnic -Bv e pe PPP si e in  interesul celor care merg la munte, iar A1 e in interesul tranzitului, ma indoiesc ca cei care fac tranzit o sa merga pe Bv sa mai si plateasca autostrada si sa faca si Km in plus  :shootme:

Exact aici esti muuult in ofsaid (sau offside). Cei care fac Bucuresti-Brasov NU MERG DOAR LA MUNTE!!! Voi chiar nu ati condus vreodata pe-acolo sau nu ganditi un pic??!! Drumul ala e plin mereu (si in weekend mai mereu blocat pentru ca se aduna cei cu muntele) pentru ca leaga trei orase MAJORE din RO (capitala de Brasov si Ploiesti de Brasov). Ba mai mult, eu cand am fost la Cluj (de fapt la Oradea, dar nu asta e relevant) am fost la dus pe Sibiu/DN7 (clasic) si la intoarcere am fost pe Brasov pentru ca pe Valea Oltului e crima si pedeapsa cu Sebes-Alba (am prins Sebes coada cat planeta ca de obicei). DE-AIA SE INCEARCA SEBES-ALBA! Sa mai degreveze DN1.

Va rog, de la voi de pe forum am pretentii sa treceti dincolo de stirile de la TV cu DN1 blocat de cei care merg la munte. :| Drumul este MEREU aglomerat. Of, mama ei de MZA si de gandire fara gandire. Aceleasi discutii reluate la infinit. Nu mai schimbam si noi?