News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

#9600
Cred ca ambele sunt de dincolo de Pecica
Am mai gasit una unde am inpresia ca e CIC ul de la Pecica

Sursa
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

SILVIUFG


Pellady

Quote from: dojaalex;105980042Tunel CF


Aici trebuia pus la iesire pe indicator : Sebes Sibot. Credeam ca se pun primele localitati importante in ambele sensuri.

mishu77

Eu zic ca trebuia Sebes Vest, Vintu de Jos, eventual Pianu ca la Pianu parca e un teren mare de golf (primul din tara). Pana la Sibot sau Cugir mai e cale lunga de la iesirea aceea, mai repede ajungi de la nodul Orastie la Sibot sau Cugir (e adevarat ca te intorci vreo 4 km pana la Sibot si ceva mai multi pana la Cugir) dar cel putin mergi pe autostrada in conditii bune.

lautaxi

De Timisoara  - Lugoj lot 2 ce se mai aude ?Ca parca din 2011 nu se poate stabili un castigator,nu?

mishu77

Teoretic e cam in acelasi stadiu desi la un moment dat se zicea ca ar trebui dat la Salini dupa contestatii.

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

SILVIUFG

Quote from: mariansb on August 08, 2013, 03:41:26 PM
Nu la Salini , ci la Selina :)

La cum se misca treaba cred ca vor sa o dea la Salina. O pun la sare ,,la pastrat" :(

dr4qul4

Quote from: Pellady on August 08, 2013, 09:18:56 AM
Băsescu: Proasta guvernare şi neputinţa au oprit lucrările la autostrada Arad-Nădlac

Probabil a uitat cine l-a incoronat pe Nelu Iordache  rege al asfaltului.

1e/mp e chiar foarte mult pentru teren extravilan (sau intravilan cu destinatie arabila). inseamna 10000 euro/h, adica mai mult decat dublul pretului mediu pt teren arabil. 10 c e deja foarte putin.

in orice caz sper sa nu se inpotmoleasca cum au facut-o in Bucuresti la pasajul marasesti, unde, dupa ce s-a amenajat o bretea, instanta a decis retrocedarea in natura iar proprietarul a arat soseaua.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

penad2007

Mai intii rog ca ce postez eu in prezentul sa nu fie comentat politic.
Astazi am avut intilnire cu niste directori si sefi de serviciu din MT pe niste probleme care nu au legatura cu ceea ce ne dorim noi pe aceste forum-uri.
Cu privire la respectivele persoane, sunt dintre cele care se afla pe post /aduse de aceasta guvernare ( de aceea rog fara comentarii politice).
Printre altele am intrebat si ce ne intereseaza pe noi:
1. Partea Sibiu-Pitesti, nu prea doresc sa o faca, dar pe alocarea bugetara a UE 2014-2020 este deja prinsa si macar vreo 2 mld de euro o sa trebuiasca sa fie dati pt. acest lot.  ( se pare ca total fonduri vor fi vreo 4 mld euro).
2. Daca aduci vorba de Comarnic -Brasov sunt f. infocati dar ei zic ca va fi gata undeva in 2016-2018.
3. Podul de peste canalul D-Marea Neagra din Constanta( miine o sa pun niste poze) o sa fie gata undeva la anul "pe vremea asta"
4. Soseaua in portul constanta va fi largita la 2+2 benzi (proiect aprobat) dar bani ioc, cu alte cuvinte cind vor fi bani (aici nu pe  fonduri EU).
5. Pt. loturile 2-3 Lugoj-Deva se va semna luna asta (aici stiam) nu stiau prea bine ca nu se ocupa ei de lucrul asta.
In rest erau pe dinafara la capitolul autostrazi, iar la sfirsit cind am spus ca sunt fan autostrazi , Director-ul cel mare de la MT a zis ca el nu e.

BoGDaN

#9610
Sa imi fie cu iertare dar sa nu vrei sa faci Sibiu - Pitesti - care e vital pentru economie dar si pentru faptul ca legam capitala si Dacia de Occident......inseamna ca esti incompetent si rau voitor...chiar daca vorbim de costuri uriase.

Sibiul vrea A1 Bucuresti Nadlac.:)

Admin edit: inca una cu mitici si iei ban 7 zile.

Inginerul

sorry for this post! pure poison.... but that it's the reality

marcelbanu

#9612
În ideea că pînă la urmă se va întregi traseul Nădlac - Sibiu,
la Sibiu se va forma un dop la trecerea de pe A1 pe DN spre Rîmnicu Vîlcea...

Asta e incompetenţă, rea voinţă şi interse comisionare mai presus de orice...

Nu văd rostul Braşov - Comarnic atîta timp cît restul tronsonului pînă la Borş este reprezentat
de un ciot de 60 km, Cîmpia Turzii - Gilău şi nimic în fază de construcţie...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Ionut

Am inteles ca sursa spune ca Sibiu-Pitesti e in finantarea 2014-2020. Ce vreti mai mult?! Pe alocarea 2007-2013 deja nu mai sunt bani. Despre ce vorbim? Avem nevoie de multe autostrazi. Chill. Cand mai aud povestea ultra-discutata cu miticii bucuresteni care vor autostrada spre munte, userul/userii ia/iau ban. Toti stim ca DN1 e cel mai aglomerat drum din tara intre B si BV. Deal with it, get over it! Tehnic vorbind, e segmentul cel mai necesar a fi acoperit de autostrada, este locul unde mor cei mai multi romani. Mitici sau nu, sunt romani. Da? OK?

For the record: ban 7 zile pentru toti cei care reiau discutia asta cu miticii care vor autostrada la munte. Nu e un moft, da? Este cam SINGURUL segment din RO care poate fi facut pe concesiune/PPP fara a exista riscul de complicatii (bani nerecuperati din trafic etc). S-a tot discutat asta. Get over it. Ban 7 zile pentru fiecare user (indiferent de vechime sau grad) care va redeschide polemica asta.

Ban si pentru lamentari. 3 zile. Daca nu puteti comenta cum trebuie, bagati capul in frigider sau puneti gheata pentru calmare.