News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

E mai confortabil noaptea de muncit (si randamentul e mai mare) decat ziua la 38 grade.
Ce fericiti sunt cei din tunelul de la Sacel pe vremea asta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

Quote from: Ionut on August 07, 2013, 05:57:45 AM
Nice shots! Daca tot te pasioneaza, mergi frumusel cu trepiedul mai aproape si baga un long exposure ca sa scoti niste light trails. Nu stiu daca am vazut o fotografie de noapte cu light trails la noi pe vreo autostrada. Ai ceva noise in imagine, poate reusesti un ISO mai mic (daca te tine acel D3100 sau cat ai). In fine, sunt sigur ca te pricepi.
La acest tip de foto de referi?

Quote from: Lvs_tm on February 24, 2013, 08:20:54 PM
A1 Giarmata - Izvin, in fundal Timisoara.



foto: X-Foto Timisoara
sursa: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=486809098033047&set=a.261704847210141.59617.261700813877211&type=1&relevant_count=1&ref=nf

tigrel58

#9587
@Ionut
Stau toata ziua calare pe SEAP. De-o saptamana  astept cu limba scoasa anunturile de atribuire pe loturile 2 si 3 Lugoj – Deva, basca Tm – Lugoj lot 2.
Degeaba ma pricep eu sau oricare dintre noi de-aici, daca la butoane sunt aia care sunt. Cu Nadlac – Arad lot 1 s-au publicat participantii la deschidere, dar mai departe pana la atribuire e cale lunga si netransparenta. Sa zicem ca azi au stabilit castigatorul, maine fac comunicarile, NUMAI catre ofertanti. Astia au 11 zile sa conteste.  Fac contestatiile catre CNSC, mai trec minim 10 -20 zile pana se da verdictul, care trebuie cautat "pe ghicite" pe site CNSC.
Revenind la celelalte loturi, e frustranta asteptarea, dead-line de la semnarea contractului si pana la publicarea anuntului de atribuire sunt 48 (!!!) de zile.
PS: despre subiectul cald cu Base, e o chestie "batem saua sa priceapa iapa", adica voturi. INSA, ce mare lucru sa faci o documentatie pentru lotul Alpine ? Sunt tone de devize de executie , facute lunar pentru decontare. Strabag / Straco de ce lucreaza noaptea si CNADNR nu ? O sapatamana, maxim doua de la reziliere si se dadea anuntul de participare.

sebba

Quote from: bogdymol on August 07, 2013, 02:13:15 PM
Vezi ionut de ce ziceam eu ca vreau buton de Like direct sub postare, sa se vada pentru ce e primit Like-ul? Asa trebuie sa scriu ca am dat Like la postarea asta... nu la o postare mai veche a lui marius_ar.

nu stie SMF-ul de asta, ar trebui trecut pe vBulletin sau altele care stiu
am cautat si eu mod ptr asa ceva dar nu am gasit
si cum ionut e cam anti-mods... nu cred ca se va agita prea tare
varianta "bravo/huoo" e cam nashpa dar cam atat poate SMF-ul pe moment
Sailing away! S/Y Haimana


marius_ar

QuoteLa aproape doi ani după ce a fost deschisă circulaţiei, autostrada Timişoara-Arad va fi inaugurata din nou. Joi se va face recepția lucrării, după ce oficialii companiei de autostrăzi au ajuns la concluzia că asfaltul respectă toate normele de calitate în vigoare. Șoseaua, care se doreşte a fi una rapidă, are alte surprize neplăcute pentru şoferi: de la bolovani în mijlocul drumului la benzi închise şi restricţii de viteză. Statul le trece însă pe toate cu vederea.
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/Autostrada+Timisoara-Arad+inaugurata+a+doua+oara

A mai fost cineva pe Tm-Ar? Au ridicat restrictiile?

grig73

Fotografie facuta azi ora 19 la nodul Ortisoara.Se lucra la stergerea sau dezlipirea benzilor provizorii.Pe toata lungimea era limita de 130 km/hmai putin in zonele de lucru.


Uploaded with ImageShack.us

anacronox

din surse foarte sigure. UMB a inceput de cateva zile sondarile pentru arheologie in diferite puncte de pe traseu.
un grup de proprietari din soimus vrea sa blocheze lucrarile nemultumiti ca au primit doar 1e/mp pentru terenul expropriat (pasuni sau boscheti)

Lupul81

Quote from: anacronox on August 07, 2013, 11:30:43 PM
din surse foarte sigure. UMB a inceput de cateva zile sondarile pentru arheologie in diferite puncte de pe traseu.
un grup de proprietari din soimus vrea sa blocheze lucrarile nemultumiti ca au primit doar 1e/mp pentru terenul expropriat (pasuni sau boscheti)

1 € / m nu e rau dar din cate am auzit pe la Branisca se dau 10 sau 20 de centi pe metru ! Mai bine il luau gratis ca poate nu se oftica nimeni ....Nu?
Life is a fight.....enjoy !

Ionut

Quote from: anacronox on August 07, 2013, 11:30:43 PM
un grup de proprietari din soimus vrea sa blocheze lucrarile nemultumiti ca au primit doar 1e/mp pentru terenul expropriat (pasuni sau boscheti)

Sansele pentru asta sunt zero. Nu vor putea bloca nicio lucrare pentru ca legea e modificata de ceva vreme. Lucrarile vor continua, iar proprietarii nemultumiti de pret vor putea da in judecata statul si, PRIN INSTANTA, isi pot lua mai multi bani (daca instanta decide asta). Insa lucrarile nu pot fi blocate, nu se va mai sta dupa casa/terenul lu' cutare si cutare. Evident, doar sa nu fie vorba de casa/terenul statului (vezi cladirea DSP de pe Arad bypass, prietenii stiu de ce).


iuli

Hai să nu comentăm nici ce zice Băsescu cum să nu comentăm nici ce zice Şova. Sunt din același aluat.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

marcelbanu

#9597
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

ciprebbe

2 imagini din elicopterul prezidential surprinse ieri pe A1 Nadlac - Pecica





Numai buna pt tractoare.
(sursa Facebook)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: marcelbanu on August 08, 2013, 10:43:17 AM
Aprilie 2014 finalizare A1 Orăștie - Sibiu, zice Șova...
Termen realist sau utopie ?

Utopie daca luam in considerare lotul Impregilo. Impregilo termina cel mai devreme in T3 2014, adica prin iulie 2014 (sa fim optimisti). Eu cred ca abia peste un an vom vedea acel lot gata.

Quote from: ciprebbe on August 08, 2013, 11:32:35 AM
2 imagini din elicopterul prezidential surprinse ieri pe A1 Nadlac - Pecica

Slabuta camera foto prezidentiala. Dar ne multumim si cu atat. Pozele probabil sunt de dincolo de Pecica, mai ales a doua.