Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 38 Guests are viewing this topic.

florin74

Un comentariu interesant despre Impregilo si despre cat de "incremenit" ajunsese.

http://blogs.wsj.com/moneybeat/2013/06/25/salini-chief-italy-cant-be-a-nation-of-craftsmen-and-overlords/

Sper ca odata cu preluarea de catre Salini sa se imbunatateasca ceva in privinta managementului proiectelor.

mariansb

Poze de pe loturile 2 si 4 de azi , orele 17-18, iar ultimele 4 de la ora 20.30

[/URL]















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

NordKapp

merci pentru poze   :cheers:

eu nu am poze dar pot sa confirm ca duminica de Rusalii se lucra sustinut la drumul de legatura A1 cu Centura Lugoj si la podul de peste Canalul Timis-Bega

cosss

in sfarsit niste poze :D multumim mariansb :gj:
STRACO nu cred ca termina anul acesta..poate doar centura Sebesului daca se straduiesc la fel de mult :)


iuliu05

Quote from: NordKapp on June 25, 2013, 10:38:02 PM
merci pentru poze   :cheers:

eu nu am poze dar pot sa confirm ca duminica de Rusalii se lucra sustinut la drumul de legatura A1 cu Centura Lugoj si la podul de peste Canalul Timis-Bega

Sambata dimineata trageau foarte tare la pasajul de la Traian Vuia(plin de basculante pe DN). Luni seara rampa catre Traian Vuia era aproape la nivel.

rocklee

mariansb :)...exelente poze ...o intrebare  ???....in nodul lancram intre cele doua constructi leau luat curtea acelei firme de  :(....din poze se vede ca au trecut printre ele si nu leau deranjat ...... :o

panda05

dupa ce se anuntase ca Alpine are probleme mai vazusem la intersectia cu centura aradului ceva activitate in ultimele doua zile insa nu mai vad picior de om acolo ... pacat
IT Manager

tigrel58

Un nou episod din epopeea licitatiilor - decizia CNSC nr. 2091 din 17.06.2013, poate fi gasita cu dispozitivul pe site CNSC/decizii/decizii 2013. Este data pentru Lugoj - deva, loturile 2 si 3.
Nota bene: Nu se dispune anularea/refacerea raportului procedurii de atribuire.
Aproape sigur se va ataca la Curtea de Apel. Daca dureaza o luna - doua si nu se schimba verdictul, poate in septembrie "habemus papam" pe aceste doua loturi, adica se semneaza contractele. 6 luni de proiectare si in martie 2014 ar putea incepe lucrarile propriu-zise.

Ionut

Quote from: panda05 on June 26, 2013, 11:54:07 AM
dupa ce se anuntase ca Alpine are probleme mai vazusem la intersectia cu centura aradului ceva activitate in ultimele doua zile insa nu mai vad picior de om acolo ... pacat

Oameni buni, nu v-am zis ca s-au intrerupt lucrarile?! S-au intrerupt lucrarile, de-aia nu mai vedeti miscare pe santier. Subcontractorii sunt "garati".


RaduC

Normal, acum au scăpat toți,  poate data viitoare nu vor fi la fel de norocoși, dar lasă,  îi dăm înainte așa,  că merge și așa!  >:(
Nu am găsit norme metodologice noi privind protecția muncii în cazul lucrărilor la autostrăzi sub trafic..... așa că cel mai probabil constructorul folosește minimul necesar....insuficient însă

alecu26

#8832
schema aceea de lucru e aprobata in principiu de administrator si politie.

WOW>....cate camioane. In general se considera teoretic ca tirurile sunt mult mai putine procentual in trafic.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

#8833
Quote from: tigrel58 on June 26, 2013, 12:19:11 PM
Un nou episod din epopeea licitatiilor - decizia CNSC nr. 2091 din 17.06.2013, poate fi gasita cu dispozitivul pe site CNSC/decizii/decizii 2013.

nu gasesc justificarea.

care e linkul? sau unde o gasim?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ciprebbe

#8834
cred ca asta
http://www.cnsc.ro/images/stories/decizii2013/decizie_2091.pdf
Insa e cea stiuta si s-a continuat cu asta
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000305669&id_inst=2
Sunt info de acum 1 sapt....nimic nou sub soare....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe