News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 17 Guests are viewing this topic.

udar

Quote from: Inginerul on June 22, 2013, 11:01:45 AM
Referitor la situatia juridica a companiei Alpine, trebuie spus ca insolventa nu inseamna neaparat lichidare. Lucrarile vor continua. In acest moment se trece printr-o perioada de evaluare si negocieri la masa credala.
am si eu o intrebare legat de Alpine care are probleme mari ca firma in urma unor lucrari slabe si neplatite sau bune si neplate prin Europa sau care o fi fost buba.............
ce vreau eu sa stiu cum este in Romania daca statul il plateste la timp si ei isi pot duce la sfarsit tronsonul chiar daca in alte zone firma are probleme de ce nu ii vedem la treba..............
poate ca si statul acum cand Alpine este in situatia asta grea sa-i ajute cu patile la zi pe lucrarea din RO

ionutz08

salutare. e posibil anul asta sa circulam pe A1 de la deva la cunta macar? 8)

ionutz08


nu stiu daca Alpine merita ajutati.nici nu stiu daca statul poate face asa ceva.ma gandec eu ca au ajuns asa datorita preturilor sub cele reale cu care participau la licitatii.am citit undeva ca nici in serbia ,nici in bosnia lumea nu e multumita de ei datorita faptului ca nu sunt in stare sa respecte angajamentele.

sebba

cum adica preturi "sub cele reale"? ca nu-mi aduc aminte ca in Romania pretul per km de autostrada sa fie mai mic decat in alte tari (in conditii similare de teren)
ma insel eu?

pe de alta parte, si acum 2 saptamani si astazi, pe lotul 2 Arad-Pecica e aceeasi liniste si pace
nici paznicii nu ne-au mai bagat in seama, probabil mai vad si ei ceva lume pe acolo
in rest... nemiscat... nimic... acelasi excavator pierdut pe traseu...

posibil ca la nodul cu DN7 sa fie ceva activitate, acolo erau mai multe utilaje si tot ptr zona aia nu am cum sa compar ca data trecut nu am ajuns si acolo.

abia astept si eu sa vina Marius cu filmarile.
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

Vin filmarile... Marius zicea ca face una rapida si eu mai am acum un alt montaj de vreo 15min, ela cuptor deja... :)
Sailing away! S/Y Haimana

marius_ar

Dupa cum s-a aflat deja, impreuna cu Sebba am vizitat autostrada, de la Pecica la Arad.
Mai jos filmuletul:

http://www.youtube.com/v/xm9HKTdhc28

sebba

#8796
lol, nici daca ne-am fi vorbit nu le-am fi facut atat de asemanator :))

il urc si eu acum, aici:


http://www.youtube.com/v/duGXFACMZnk


Uploading your video. 6 minutes remaining. Your video will be live at:
vedeti ca n-am apucat sa pun sound, coloana sonora e "necenzurata"! inca! poate va mai trebui sa puneti voi cate un BEEP ;)
Sailing away! S/Y Haimana

radutm

^^
Multam fain pentru film! Arata bine, dar putea fi si mai bine!

In alta ordine de idei, putin mai incolo, la granita Romaniei cu Ungaria, ia uitati ce frumos se infiripa autostrada intre cele doua tari:


Imagine digitalglobe.com, 13 iunie 2013. Click pe ea pentru rezolutie mare
cont inchis

rocklee

bravo baieti :) ... sunteti super  8)...bun filmuletul ..si mai bun e cind se lucra in echipa ...tot banatui frcea ... :D

sebba

Tnx rocklee dar vezi ca banatu avuse ajutoare din oltenia! ;)
Pana la urma suntem toti in aceeasi barca, nu? :)
Sailing away! S/Y Haimana

rocklee

Quote from: sebba on June 23, 2013, 11:36:31 PM
Tnx rocklee dar vezi ca banatu avuse ajutoare din oltenia! ;)
Pana la urma suntem toti in aceeasi barca, nu? :)

da ..ori cum ar fi totul e ok ....cind acelsi lucru ne uneste .....mult succes :)

BoGDaN

Bai frate cum treci de podul de pe Pricaz directia Deva la 400 de metri pe mijlocul autostrazii intre parapeti ditamai cainele - probabil ciobanesc - mort. Cainele saracul mort, dar ma intreb ce nenorocit si-a distrus jumate din masina pe nou inaugurata autostrada?!!? RUSINEEE

sebba

#8802
io am totusi o nelamurire
in filmul lui Marius, in indicatorul de la minutul 4:59, vad iesire spre oradea spre stanga
cum va fi de fapt nodul de la Arad, care vor fi benzile/sensurile?
imi pare cam aiurea sa iesi prin stanga...


LE: asta ar fi configuratia?



LLE: da, am recitit postarile mai vechi si mi-am raspuns singur.
las totusi postarea ptr "refreshing"
Sailing away! S/Y Haimana

nedcatalin

Din pacate asa cum se observa si in captura de mai jos, se anunta gresit pe indicator doua benzi inainte si una la dreapta. In realitate avem una la stanga si doua inainte... Of, of, of, of!


Inginerul

http://www.wall-street.ro/articol/International/150410/austria-cheltuieli-5-miliarde-euro-insolventa-alpine-cea-mai-mare-insolventa-postbelica.html

"Alpine Bau a depus un plan de restructurare prin care diviziile viabile vor continua sa functioneze, urmand sa fie salvate 4.600 din 6.500 de locuri de munca, iar restul grupului va fi vandut sau inchis."