News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

Cam așa ceva ar trebui și pe A1 Deva - Lugoj, nu ?
Pentru protejarea urșilor, rîșilor, cerbilor din zonă...

image hosting picasa
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

teocharis

tunel-viaduct-tune-viaduct

te duce  probabil la 50 mil/km, suntem prea saraci ptr asa ceva...

phb2

1) ce pagina din forum pot găsi planul de nodul Sebes Est? Merci.

2) Insolventa Alpine Bau. Lucrarea pare foarte avansat. Este posibil ca CNADNR a le termina cu contracte fără licitație, în cazul în care valoarea lucrărilor rămase de finalizat este sub limita maximă admisă?
(Marchés de gré à gré pour chaque type de travail si valeur de chacun <maximum autorisé par règlements UE et par la législation roumaine. )

3) De 20 de ani, România a înregistrat un număr semnificativ de miniștri responsabili pentru lucrări publice. Toate erau pline de bune intenții ... și fără bani pentru a realiza proiecte de autostrada. Exista foarte putine lucruri concrete, după 20 de ani. Majoritatea dintre toate aceste proiecte frumoase și merită exista ... pe hârtie. Cred că ar fi util pentru România ca toți clasei politice românești, la stânga + dreapta + centru, definesc ordinea de prioritate stabilită de comun acord ca miniștrii succesive ar trebui să respecte, și afectează, de următoarele posibilități resursele bugetare anuale a le pune în aplicare.Dacă obiectivele schimba cu fiecare ministru, nimic nu va mai fi realizat.

phb2

Addendum: Consider aici doar domeniile de construcția de autostrăzi

Archi

#8764
Quote from: marcelbanu on June 21, 2013, 04:05:04 PM
Cam așa ceva ar trebui și pe A1 Deva - Lugoj, nu ?
Pentru protejarea urșilor, rîșilor, cerbilor din zonă...

image hosting picasa

NU acolo sunt chiar tunele, la nou trebuie sa punem peste autostrada niste placi de beton dinalea circulare ca pe lot 3 Orastie-Sibiu unde trece autostrada peste CF si sa punem niste pamant peste unde plantam niste tufe.

PS: nu suntem la topicul chiceste drumul. Spune si unde este minunea!! :D

Ionut

#8765
@phb2

1. Nodul Sebes Est.


2. Nu, din cate stiu eu. Orice tip de lucrare din fonduri publice, indiferent cat de mica, trebuie acordata prin licitatie. A se vedea lotul Romstrade (faliment, acolo a fost frauda de fapt, proprietarul companiei e in puscarie) care a fost re-licitat. Daca Alpine decide sa plece (deocamdata doar s-au oprit lucrarile) pana la urma si se reziliaza contractul, lucrarile ramase vor fi scoase la licitatie. Asa s-a intamplat si pe Sibiu bypass (nu cu Alpine, cu altii care au dat faliment sau ceva de genul).

Una din putinele exceptii (daca nu singura) cand se pot da contracte de lucrari publice fara licitatie este in caz de urgenta imediata (s-a rupt un dig, de exemplu... sau orice alt caz de forta majora care presupune un pericol pentru populatie). Nu e cazul lotului Alpine.

3. Fara politica, te rog. No politics. Pas de politique! Merci.

Time-and-Space

sa vedem cum va fi. e pacat mare pentru ca alpine a lucrat atat de frumos, dar acum avand greutatile astea la nivel de companie e incertitudine.... oricum bucata ar-pecica trebuia sa fie gata in aprilie....ceva cu ce ei au fost de-acord cand au semnat contractul.... si care teoretic si legal ar trebui respectat.

oricum sigur sunt clare contractele.  mai sunt probabil chestiuni relvante nestiuite, dar cu cat e mai mult transparenta, cu atat mai bine.si aceste forumuri pot contribui la asta.  cel putin pentru cotribuabili si viitori ultilizatori si pentru un proces rapid si fair si un rezultat de calitate e benefic.

e frustrant sa vezi dita-mai bucata aproape gata stand asa, dar asa merg treburile in .ro.

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

phb2

Multumesc Ionut
---------------------
A . Nodul Sebes Est.
-------------------------
Cum de a ieși de la A1 -> DN1 / 7, dacă provin de la Sibiu? ( sortie de A1 vers A1/7 en venant de Sibiu ? )
Cum de a intra A1 în direcția de Deva? ( entrée sur A1 direction Deva ? )

B Vă rugăm să scuză-mă. Știu regulile de pe forum și să se întâlnească. Eu cu siguranță nu a vrut să vorbească politică, ci pur și simplu de planificare economică.
( Neutralité sur le forum
-------------------------------
Veuiller m'excuser. Je connais bien les règles du forum et tiens à bien les respecter. Je ne voulais certainement pas parler politique mais simplement planification économique. )

SILVIUFG

La Sibiu Est e doar un semi-nod nu? Cu intrare in directia Sibiu si iesire din directia Deva. Chiar am vrut sa intreb si eu pt ca spunea MarianSB ieri ca Straco trag tare sa termine Sebes Est-Lancram pana in sept. La ce ar folosi in cazul asta? Pentru cei ce vin de pe DN1 din directia Turda si merg spre Sibiu. Ca in rest.....

Archi

sebes orientale jonction a fait. Je ne pense pas que cela aurait eu de la place pour un noeud complet.

Archi

Quote from: SILVIUFG on June 21, 2013, 06:48:43 PM
La Sibiu Est e doar un semi-nod nu? Cu intrare in directia Sibiu si iesire din directia Deva. Chiar am vrut sa intreb si eu pt ca spunea MarianSB ieri ca Straco trag tare sa termine Sebes Est-Lancram pana in sept. La ce ar folosi in cazul asta? Pentru cei ce vin de pe DN1 din directia Turda si merg spre Sibiu. Ca in rest.....

Daca vor da drumul mai repede pe centura sebes probabil se va intra provizoriu peste autostrada.

Pellady

#8772
Quote from: SILVIUFG on June 21, 2013, 06:48:43 PM
La Sibiu Est e doar un semi-nod nu? Cu intrare in directia Sibiu si iesire din directia Deva. Chiar am vrut sa intreb si eu pt ca spunea MarianSB ieri ca Straco trag tare sa termine Sebes Est-Lancram pana in sept. La ce ar folosi in cazul asta? Pentru cei ce vin de pe DN1 din directia Turda si merg spre Sibiu. Ca in rest.....

Sper ca ai vrut sa zici Sebes Est.
Daca nu se va putea deschide de la Cunta ci doar de aici se va proceda astfel deoarece este inchisa mai departe nu va fi un deranj amenajarea unei treceri pe cealalta banda. :) Am intrebat si eu alta data asta, si mi s-a explicat.

Uploaded with ImageShack.us


Ionut

Dupa povestea cu Alpine, am ceva vesti bune, zic eu. Cea mai buna veste de fapt e ca avem o noua sursa secreta. In seara asta primul update de la aceasta sursa de pe Lugoj-Deva lot 1, lot ce tocmai a fost filmat de Eurocopter acum o saptamana. Bun, n-o mai lungim.

Avem 3 poze si vesti/informatii de pe A1 Lugoj-Deva lot 1. Sursa secreta.

Zona nodului A1-A6 (fancy name pentru drumul de legatura cu Lugoj bypass, pentru cei care nu stiu si pentru presa).


Alunecari de teren in zona nodului.


Zona in care nu s-au mutat inca stalpii de curent electric. Urmeaza sa se mute in curand.


Informatii:
1. Termen estimat pentru A1: august 2013.
2. Termen estimat pentru A6 (drumul de legatura A1-Lugoj bypass): inceputul 2014, se incearca decembrie 2013 (intarzierea este din cauza alunecarilor de teren care au avut loc dupa ploile torentiale din primavara).
3. Bretelele (din zona DC83) sunt doar pentru drumurile tehnologice, vor fi desfiintate.
4. NU se stie momentan cum se face accesul/descarcarea la Sanovita (capatul dinspre Timisoara).
5. Parapetele sunt puse pe intreaga lungime a autostrazii cu exceptia a cateva sute de metri!
6. Stratul 2 de asflat (binder) este pus pe intreaga autostrada, cu exceptia tot a cateva sute de metri.
7. De saptamana viitoare se incepe asternerea stratului de asfalt de uzura pe intreaga lungime!

Multumim mult sursei pentru detaliile foarte consistente si valoroase! :cheers:

dorinparau

Quote from: SILVIUFG on June 21, 2013, 06:48:43 PM
La Sibiu Est e doar un semi-nod nu? Cu intrare in directia Sibiu si iesire din directia Deva. Chiar am vrut sa intreb si eu pt ca spunea MarianSB ieri ca Straco trag tare sa termine Sebes Est-Lancram pana in sept. La ce ar folosi in cazul asta? Pentru cei ce vin de pe DN1 din directia Turda si merg spre Sibiu. Ca in rest.....

Corectare: este vorba despre Sibiu Vest, deoarece SIbiu Est este undeva la mijlocul centurii Sibiului cu intrare in unul din cartierele orasului.