News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 46 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

cam asta se intampla cand vrei sa treci muntii: apar tot felul de probleme, de terenuri ce necesita lucrari complexe de terasare. la sit-uri arheologice necunoscute, si pana la animale salbatice care vor sa treaca autostrada.
este chiar o problema serioasa, deoarece char nu as vrea sa-mi apara un cerb sau un urs in fata cand merg cu 130km/h. nu-mi pun mare speranta in gardurile de protectie, pentru ca isi vor gasi cu siguranta loc la fier vechi sau in curtile localnicilor. cateva tuneluri de 2/2 pe sub autostrada nu cred ca ar fi chiar asa de scumpe, doar ca trebuie sa fie contruite de la inceput. probabil acum vor trebui sa faca inca un studiu costisitor si sa semneze cateva acte aditionale la preturi exorbitante.

PS. asa ne trebuie daca am ales varianta mai grea in loc sa facem autostrada pe traseul mai scurt, in lungul muresului, deva-arad.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist



alecu26

#7788
@boer_escu
da, cam asa ceva. De fapt eu auzisem ceva de genul...."e cam cel mai mic santier al nostru si cele mai multe probleme" dar asta inca de la inceput, cand erau prinsi in procedurile de autorizatie de constructie, arheologie, expropieri...etc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

Quote from: penad2007 on May 24, 2013, 06:27:23 PM
http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/economie/constructorii-autostrazii-lugoj-deva-alesi-prin-metoda-datului-in-bobi-302802.html

Deci pina la urma au fost 2 comisii care au atribuit loturile?

iar din comisia lotului 4 au fost tot schimbati membri pana ce au dat rezultatul bun.

E clar ca va iesi cu scanal mai ales lotul 4, si ca se vor implica si europenii.  Chiar nu-l inteleg pe UMB. Trebuia sa insiste pe gilau-nadasel (era de la buget si se puteau face mismas-uri) si sa traga in contionare de lotul 2 din Tm-Lugoj, unde are licitat 70% din buget, si nu 45%. Risca pe cele 3 loturi sa-si ingroape firma.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Time-and-Space

Quote from: alecu26 on May 25, 2013, 05:19:56 PM
  Chiar nu-l inteleg pe UMB. Trebuia sa insiste pe gilau-nadasel (era de la buget si se puteau face mismas-uri) si sa traga in contionare de lotul 2 din Tm-Lugoj, unde are licitat 70% din buget, si nu 45%. Risca pe cele 3 loturi sa-si ingroape firma.

mis-masuri? ce mis-masuri?  daca iti dai seama cum se masluiesc lucrurile, cu toate ca este felul in care se procedeaza in romania,  aceaste nu e o chestie de bine de rau mai bine informezi presa sau te implici pentru corectitudine. in felul asta fara etica  ne furam caciula si ne ingropam singuri constant pana la a n-a generatie daca nu avem principii ferme din start.

CornelB

Prieteni, s-a deschis sau nu circulatia pe Orastie-Simeria?
Azi ar fi trebuit sa se intample. Colegii din zona, aveti ceva noutati?

nenea_hartia

^ Eu am trecut ieri și mai era de lucru, așa că probabil săptămâna viitoare.

=======

Câteva poze de pe Orăștie-Sibiu Lot 4:

- lucrări la nodul Sibiu-Vest:




- VMS-ul care va semnaliza nodul:




- VMS-ul care va semnaliza tunelul de la Săcel:



- deja faimosul podeț din tablă ondulată care zace acolo de mai bine de un an:


nenea_hartia

- lucrări de stabilizare a dealului-problemă:





- lucrări la tunel:




rocklee

exceelente poze nenea hirtia ... :D

penad2007


rocklee

ceva noutati de la nodul lacram ...au darimat acele baraci sau ...sunt tot acolo... :)

mariansb

Is tot acolo baracile. Acum ma uit la finala,pozele le voi pune maine.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

boer_escu

@nenea_hartia - multumim de poze! :cheers: Vad ca la dealul cu probleme au inceput mai serios lucrarile, dar parca tot sunt cam timide.
@mariansb -  asteptam pozele de la nodul Lancram!

rocklee