News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 62 Guests are viewing this topic.

mishu77

Am trecut in seara asta pe la 19 pe la nodul Orastie. Nu cred ca se da maine drumul la circulatie pentru ca intrarile/iesirile nu sunt terminate. Cea de catre Sebes are borduri dar atat iar cea de catre Orastie nu are nici borduri puse,iar stratul de asfalt final nu este turnat. In Sebes pe intrarwa de catre Sibiu era coada continua de la drumul catre Alba pana la benzinaria Mol de la intrarea in  Sebes, deci ar fi nevoie de centrura ca de aer,insa se pare ca ne vom mai inghesui pri  Sebes o vara.... poze nu am insa nu am vazut sa se lucreze la ora aceea pe nici un lot.

penad2007

Baieti ara cineva in gind sa ne mai delecteze cu poze in weekend-ul asta?

rocklee

sarputea daca sunteti cuminti!! :) :D O:-)

rocklee

vreau si eu niste poze in weekendul acesta de la nodul lancram sebes... :-[

mariansb

O sa trec azi pe la Sebes si o sa fac poze.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Poze recente de pe A1 Arad-Timisoara. Se lucreaza.

Pe panoul electronic de pe Centura Arad, inainte de intrarea pe Arad-Timisoara, apare "drum in lucru":



Drumul se ingusteaza:





Aici a avut loc asfaltarea de care va ziceam zilele trecute (pasajul peste CF Arad-Timisoara langa nodul Arad-sud):



Utilajele:





Alta ingustare a autostrazii:







Viitorul spatiu de servicii (parcare):

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol



Idiotul din poza de mai jos nu a avut rabdare sa stea in spatele meu in zona cu circulatie doar pe o banda unde limita era de 60 km/h, iar eu circulam cam cu 75 km/h, asa ca s-a hotarat sa depasesca prin dreapta, pe unde era inchisa circulatia:









Nodul Ortisoara:



Pompa de beton:



Politia vegheaza respectarea limitei de viteza (60/80/100 km/h):





In poza de mai sus nu se prea vede, dar dupa 200 m apare o portiune pe care, pe aprox. 50 m, s-au instalat panourile anti-orbire (primele de pe Arad-Timisoara). Nu am fost pe faza sa fac o poza si acolo (pozele sunt facute din mers, cu telefonul, pe ploaie).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Mulţumiri de efort bogdymol!
Deci în curând vor preda în sfârşit lucrarea, la ritmul în care lucrează.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

@bogdymol: Doamne ajută!, poate se termină până la urmă. Oricum, FCC s-au făcut de rușine acolo.

========

Poze de pe Lugoj-Deva Lot 1, nodul de la Dumbrava. Apropo, știe cineva de ce îi spune așa? Nodul e practic la Traian Vuia.








Archi

Stiti cumva dece ii asa de larg terasamentul aici??



nenea_hartia

^ Exact în direcția pe care e făcută fotografia va fi mutat drumul național, care va supratraversa A1, iar pe lângă el vor fi bretele de urcare și coborâre pe autostradă. Autostrada vine din dreapta pozei (Lotul 1) și se va continua către stânga (Lotul 2), acolo unde se vede acum șoseaua.

Chagall

A aparut si prima contestatie pe Lugoj-Deva. Pentru detalii, click aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

StefanCelMare

Referitor la problema animalelor, eu consider ca este o problema reala.
Pana in prezent noi nu am avut in Romania infrastructura serioasa care sa reprezinte bariere in calea migratiei speciilor de animale.
Ar fi o greseala ca acest aspect sa nu fie cuprins in planificarea autostrazii.
Ne place sau nu, ca va costa mai mult, este o necesitate.
Totusi, nu cred ca se va ajunge la litigiu aici, probabil se vor gasi solutii.