News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 38 Guests are viewing this topic.

Ionut

Am mai incercat sa atragem presa pentru contributii la filmari, fara succes. :)

fly

Ceva trebuie k se mishk: Google a mai pus cativa km p harta d la Simeria spre Orastie. 8)

rocklee

ionut  :)...asa saraci or fi cei din presa de nu pun nimic :o

Ionut

Mda, misto...

Autostrada Deva-Orăştie, gata pe 10 iunie

Prefectul Sorin Vasilescu a declarat că, de comun de acord cu beneficiarul, constructorii au mai primit o păsuire de 30 de zile, pentru finalizarea lucrărilor. ,,Calea de rulare este gata în proporţie de 95 la sută, iar parapeţii, în proporţie de 90 la sută. S-a făcut o nouă evaluare a zilelor ploioase şi s-a considerat că se mai poate acorda un termen de o lună", a afirmat prefectul judeţului.

sursa: Mesagerul Hunedorean

rocklee

asta da stire  :D...made in romania  :bash:

alin_simeriaveche

#7325
Aha....deci am crezut ca imi dau demisia de la facut poze. Pe 24, 25, 26 mai voi fi acasa (Sper, asta daca nu intervine ceva). Inseamna ca voi mai face o tura de poze :D Cred ca tot asa, 6 dimineata, duminica :) sau poate cu roocklee si lautaxi daca nu sunt ocupati

boer_escu

Astazi am facut Deva-Sibiu. Ce am vazut:
- autostrada Deva-Simeria este ok, cu exceptia unei saritori la 'Valea fara nume' (sper ca am retinut corect denumirea). Parca si podul peste Mures mi s-a parut usor valurit. In schimb, am remarcat ca lipsesc panourile anti-orbire. Oare cand vor fi instalate?
- Simeria-Orastie se mai lucra inca, insa pareau ultimele retusuri. Am vazut camioane cu asfalt ale Straco care veneau de la Mintia, deci banuiesc ca in zona Turdas inca se mai asfalteaza
- Orastie-Sebes: Strabag lucra din greu la nodul de la Orastie (printre altele se asfaltau rampele catre podul peste DN) si in toata zona pana la intersectia din DN spre Cugir era mare forfota. De la Cugir spre Sebes lucrul nu parea atat de intens, deci as crede ca intentioneaza sa deschida de la Cugir atunci cand o vor face
- Sebes-Cunta: Straco facea ceva asfaltari dupa Sebes dar nu lucra la podul peste calea ferata de pe centura Sebes. Sper ca aveau un motiv sa nu o faca caci altfel mi se pare criminal ca nu se concentreze sa termine centura Sebes.
-Cunta-Saliste: Impregilo lucrau si ei, inclusiv la viaductul de la Aciliu, dar nu parea nicaieri o mobilizare foarte mare
- Saliste-Sibiu: Astald lucra serios la tunelul de la Sacel, iar la dealul dinspre Cristian era pozitionata instalatia de forat plus o pompa de beton, deci ceva-ceva se misca acolo, dar nu asa cum ne-am dori

Cam astea am vazut din DN. Din pacate, n-am nicio poza, ca veneam din concediu si prioritatea era sa ajungem cat mai repede acasa  :)

P.S. La intrarea din Sebes dinspre Sibiu era un TIR defect si la aproximativ un km un autoturism, tot defect, ambele pe carosabil: rezultatul, vreo 3 km de coada!!!

marcelbanu

Quote from: anacronox on May 08, 2013, 04:01:07 PM
@marcelbanu

drumul peste baraj pana la intersectia cu DN-ul spre Oradea este foarte prost (a se citi e plin de cratere), mai ai trecerea la nivel cu calea ferate de la termocentrala Mintia, iar pe M200 sunt ceva trenuri
in ultimul rand nu cred ca barajul poate sustine un trafic greu pentru o perioada lunga de timp.
Aduc argumente foto...
Vedere spre DJ706A Băiţa - Ilia din intersecţia cu DN76 Deva - Oardea

how to screenshot on windows 7
Privire spre intersecţia DN76 - DJ706A

direct upload
Privire spre DJ706A direcţia spre termocentrala Mintia - Deva

bild upload
DJ706A în apropiere de baraj

bilder kostenlos
Barajul peste Mureş de la termocentrala Mintia - Deva construit în 1968

image upload no ads
Camion ce se întoarce la baza STRABAG peste baraj

photo storage
Rezistă oare barajul ?

picture hosting
Se pare că a rezistat...

photo host

free picture upload
Indicatoare turistice pentru cei interesaţi...

how to use print screen
Vedere spre baraj...

imagen
Vedere spre termocentrală, trecerea la nivel cu calea ferată apoi intersecţia cu DN7 Deva - Arad

free screenshot software
De la fotografia cu acel camion şi pînă la cea cu intersecţia cu DN7
sînt vreo 4-500 metri pistă betonată, restul este asfalt...
Concluzia: se poate veni sau merge spre A1 Deva - Simeria (viitor Orăştie) pe această ocolire,
evitîndu-se acel semigiratoriu din apropierea municipiului Deva.
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

alin_simeriaveche

scz k intreb, da ce cauta camioane de Strabag pe acolo daca tot e finalizata portiune de autostrada?

marcelbanu

#7329
Deocamdată în curte la STRABAG la staţia de asfalt e linişte,
dar zilele trecute "aranjau" agregatele (pietrişul)...
Praf să-l tai...

Oricum sînt cu ochii pe ei, că-s peste drum de unde lucrez...

Şi tare cred că vor cîştiga ceva loturi Deva - Lugoj,
că prea au stiva mare de agregat pentru asfalt...

Dacă e necesar, revin cu fotografii...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

iuli

Quote from: Ionut on May 09, 2013, 05:38:30 PM
Autostrada Deva-Orăştie, gata pe 10 iunie

Am zis eu...  :(( Optimismul vostru cu data de 10 mai nu era prea realist din păcate.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cozak

Pe portiunea de la Mintia catre Soimus merg lunar catre Brad si drumul este bun,putin valurit, mai putin portiunea de la baraj cand treci Muresul.Si cand am urcat pe autostrada tot pe acolo am trecut.Se poate merge foarte bine pe acolo.

neaguionutu

@alin_simeriaveche,multumim pentru poze si bafta in continuare !

rocklee

marcelbanu :)...esti un bun promotor al drumurilor patriei ....dar eu nu as merge pe acolo .....am fost o data si imi ajunge  ???...iar pentru un flucx  mai mare de masini e cam incomod ...acea curba la 90% la in trare pe baraj apoi imediat trecere la nivel peste calea ferata  .....iar drumul care merge spre soimus ...cam denivelat ...dar  si gropi cade nu se vad in poze ....acum poate au fost reparate ....eu am folosit acel drum acum o luna dar nu muia placut ....deloc >:(

marcelbanu

#7334
roklee, ai dreptate, acel drum s-a peticit cam cu o lună în urmă...
Dar cum am spus, eu cel puțin, dacă aș fi șofer pe TIR,
nu aș risca să răstorn remorca la podul peste Mureș.
E drept, au aruncat ceva pămînt sau ceva în acel șanț, dar parcă...

Poate cînd voi avea timp, o să stau la ,,pîndă" să fotografiez un TIR
cum intră de pe pod pe DN7 să vedeți ce buclă mare trebuie să facă
pentru a evita răsturnarea remorcii...

În rest, să ne plimbăm sănătoși pe A1 de la Deva la Orăștie cît mai curînd...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !