News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 73 Guests are viewing this topic.

Ionut


Ionut

Zona nodului Balint.






Iar niste cabluri electrice... :bash:


Dincolo de nod...

Ionut

Veste buna... practic la toate podetele s-a reasfaltat pentru ca asfaltul s-a afundat... :bash:


Ionut

Inainte de podul peste Bega.


Podul peste Bega.










Final... :) Acum chiar cred ca e final de update. Multumim sursei! :cheers:

Ionut

Foarte important si urgent:
va rog intrati pe acest thread si VOTATI ce doriti sa filmam in cadrul urmatorului zbor! Votati mai ales daca ati contribuit la bugetul filmarilor! Multumim.

Cozak

#7280
Quote from: Ionut on May 08, 2013, 10:53:33 AM
Un pod.
Unele firme subcontractante nu lucreaza azi. Boierie.


Este podul peste calea ferata.

CornelB

Ionut, multumiri surselor tale pentru fotografii! :cheers:

iuli

Mulţumiri de poze şi de update-uri!
Ziceai într-o poză de pod cale ferată, nu înţeleg, CF traversează ceva albie şi a intrat pe proiectul autostrazii sau e un pasaj al CF? Dacă e a doua variantă atunci CF sub sau supra-traversează autostrada?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

tonică

sunt mult in urma cu aceea legatura, cert e ca s-au apucat tarziu de ea. E aproape aceeasi idee precum si la Alpine, legat strict de prioritizarea lucrarilor. Cred ca mai important era sa termine aceea legatura si continuarea inspre timisoara decat cea in sens opus, inspre deva.
In momentul de fata nu e prea folosit segmentul deva-simeria carevorba aceea ar ajuta enorm atat fluentei traficului cat si orasului deva d'apai cat va fi folosita dupa finalizare aceasta portiune. Care pana una alta pare schioapa depinzand intr-u totul de loturile din stanga ori din dreapta ei.  In cazul de fata, la ce pretentii sa ai constructorului sa fie in termenii contractuali cand tu nu esti in stare sa faci macar o licitatie cum trebuie.

anacronox

am fost si ieri si azi pe Deva-Simeria, ca deh, sunt acasa saptamana asta. e foarte aglomerata bucata de autostrada acum dupa ce au trecut sarbatorile de Paste. ieri si azi am vazut vreo 10 camioane de la Dacia cu Sandero nou si Logan nou pe autostrada.
ieri pe podul de la Soimus era coada la tirurile care intrau pe autostrada pe la sensul giratoriu de la Soimus

alin_simeriaveche

#7285
Daca s-a mai postat odata imi cer scuze. Am gasit o stire interesanta despre Impregilio, din 24.04.2013

http://www.youtube.com/v/ZNJCrQ9CTRc

nenea_hartia

#7286
Quote from: mns on May 08, 2013, 10:44:34 AM
Aici ce vor face? Va fi tunel sau care sunt planurile, pentru ca zona nu pare foarte avansata, adica e la fel cu pozele de acum cateva luni.
Acolo e faimosul deal care întârzie Lotul 4. Practic va fi tăiat, dar e instabil, de aceea se fac consolidări. Se văd utilajele în dreapta, spre vârful dealului.

Quote from: iuli on May 08, 2013, 12:39:24 PM
Mulţumiri de poze şi de update-uri!
Ziceai într-o poză de pod cale ferată, nu înţeleg, CF traversează ceva albie şi a intrat pe proiectul autostrazii sau e un pasaj al CF? Dacă e a doua variantă atunci CF sub sau supra-traversează autostrada?
E vorba de pasajul pe CF Ilia-Lugoj de la km 3+257. Acolo autostrada va trece în debleu și mai adânc decât se vede în poze pe sub CF. Dacă te uiți atent, una din linii a fost deja întreruptă pentru montarea structurii metalice, iar în fața ei se văd pilele pasajului deja turnate în pământ. Se va decoperta apoi în jurul lor până la cota autostrăzii, care se observă în poza următoare.

Din câte țin minte, linia Ilia-Lugoj e simplă, nu dublă, ceea ce înseamnă că linia demontată e cea originală, iar cea care se vede în spatele ei este de fapt relocarea temporară făcută de Tirrena pentru a asigura traficul.

iuli

#7287
Quote from: nenea_hartia on May 08, 2013, 02:49:22 PM

E vorba de pasajul pe CF Ilia-Lugoj de la km 3+257.

Mulţumiri de explicaţii!
Într-adevăr, linia Lugoj - Ilia e simplă.
Super, prima oară la noi când calea ferată trece peste autostradă, sau mă înşel?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

#7288
Da, e prima data cand linia ferata supratraverseaza autostrada.

Quote from: tonică on May 08, 2013, 01:18:25 PM
sunt mult in urma cu aceea legatura, cert e ca s-au apucat tarziu de ea. E aproape aceeasi idee precum si la Alpine, legat strict de prioritizarea lucrarilor.

Nu stiu ce tot aveti cu bietii de la Alpine. :) Da, sunt in intarziere, insa ei vor termina in august (2013) cel mai probabil complet (nu stiu dar cred ca e posibil sa dea drumul la trafic inainte), ceea ce nu se poate spune despre Tirrena Scavi. E drept ca lucrarile sunt mai complexe pe lotul TS, insa ei vor avea intarzieri mari de tot, vedeti cat mai e de munca. In fine, s-a tot discutat despre Alpine, nu acolo e buba.

marcelbanu

anacronox, că veni vorba, de ce nu se duc TIR-iștii spre termocentrala Mintia pe DJ706A
evitînd în acest fel nebunia din semigiratoriile alea aiurea...

how to screenshot on windows 7
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !