News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 34 Guests are viewing this topic.


rocklee

larevedere si ca ne vedem cu bine  :D  :p

rocklee

atit pentru ziua de azi ...speram sa se tina de cuvint ....ca pe 10 mai sa facem o excursie pe ia de la soimus la geoagiu..... O:-) :D

mitsu

Bravo, baieti, meritati toate felicitarile!

davyl

Bravo! Bravo! Felicitari pentru minunatul reportaj, baieti! Ati dat din timpul si energia voastra pentru noi! :gj:

udar


lautaxi


Shhhh


Felicitari pentru reportaj baieti!!  :cheers:


Quote from: cutter on April 11, 2013, 06:26:34 PM

CNSC le-a dat dreptate parțial adică a admis că motivele de descalificare ale Selina nu sunt corecte și, în plus, că motivele invocate de Selina pentru descalificarea UMB par întemeiate. De fapt, la unul dintre ele se scrie negru pe alb că este întemeiat (e vorba de experiența unui inginer, care începe în 2004, dar a obținut diploma de inginer abia în 2008 - fără cei 4 ani, oferta UMB nu este conformă). Celelalte două motive care sunt cu semn de întrebare, unul este legat tot de un CV (de experiență) și celălalt de ceva documente financiare.


Imi poti spune te rog unde ai gasit motivarea deciziei CNSC?


Quote from: cutter on April 11, 2013, 06:26:34 PM
Atît CNADNR, cît și UMB, au contestat această decizie a CNSC în justiție, iar astăzi s-a dat verdictul: se resping aceste plîngeri și rămîne în picioare decizia CNSC.


Personal nu sunt convins ca este vorba de acelasi lucru. Dupa cum se vede la dosar, petentul este UMB iar cei acuzati sunt atat Selina cat si CNADNR (eu tineam minte ca UMB + CNADNR au facut plangere impotriva Selina).

In al doilea rand, decizia CNSC a fost de re-evaluare a celor doua oferte mentionand la fel de negru pe alb ca nu exista motive pentru descalificarea ofertei UMB
QuoteRespinge capetele de cerere privind stabilirea admisibilităţii ofertei contestatoarei şi desemnarea ei drept câştigătoare, precum şi declararea inadmisibilităţii ofertei intervenientei, ca nefondate

Poate ne ajuta vreun jurist sa intelegem si noi despre ce e vorba cu aceasta actiune.

PS: ar fi posibil ca CNADNR sa fi continuat procedura si sa o declare pe Selina castigatoare iar UMB sa le fi actionat pe ambele in instanta si sa piarda? Atunci treaba ar fi clara: Selina castigatoare de azi. Lipseste insa vreo decizie publica a CNADNR...

PS2: pe de alta parte doamna Vass se lauda inca de prin februarie ca a castigat pentru clientul ei Selina acest proces... (sursa)

cutter

Quote from: Shhhh on April 12, 2013, 11:08:27 AM
Imi poti spune te rog unde ai gasit motivarea deciziei CNSC?

Intri aici: http://www.e-licitatie.ro/Public/Common/Notice/CNotice/CNoticeList.aspx completezi cîmpul "Numar anunt de participare" cu "134467" ștergi data pre-completată în partea dreaptă, introduci codul CAPTCHA și apeși "Caută". Apeși pe lupa care apare lîngă intrarea privind licitația respectivă, pe pagina următoare, jos de tot, apeși pe "Documentatie, clarificari si decizii" si cauți "2013" în pagină, este un singur document, apeși pe lupă și în sfîrșit se descarcă PDF-ul.

Quote from: Shhhh on April 12, 2013, 11:08:27 AM
Quote from: cutter on April 11, 2013, 06:26:34 PM
Atît CNADNR, cît și UMB, au contestat această decizie a CNSC în justiție, iar astăzi s-a dat verdictul: se resping aceste plîngeri și rămîne în picioare decizia CNSC.

Personal nu sunt convins ca este vorba de acelasi lucru. Dupa cum se vede la dosar, petentul este UMB iar cei acuzati sunt atat Selina cat si CNADNR (eu tineam minte ca UMB + CNADNR au facut plangere impotriva Selina).

In al doilea rand, decizia CNSC a fost de re-evaluare a celor doua oferte mentionand la fel de negru pe alb ca nu exista motive pentru descalificarea ofertei UMB
Citește motivarea, CNADNR și UMB au avut aceleași susțineri, au existat două dosare 1430/2/2013 și 1432/2/2013, unul inițiat de CNADNR și unul de UMB, au fost conexate, în cel inițiat de UMB (petent) și probabil nu au mai făcut actualizarea astfel că apare CNADNR ca petent în loc de intimat.


Pellady

 :gj: Felicitari Alin si Rocklee, faina treaba. Ce as spune ca mi sa parut foarte interesant e ca la Turdas nu mai lucreaza forezele, deci au terminat treaba, si au aparut masinariile de pozat asfalt.  :D

Pellady

Quote from: rocklee on April 12, 2013, 07:51:41 AM
un omagiu ..celei ce ne
duce si ne aduce.....
:) Sa-ti traiasca fara reparatii!
In cladirea care se vede am lucrat 2 ani  ;)

user201

Felicitări rocklee și alin pentru poze. :gj:
Mai plasez niște poze făcute de la Săliște spre Aciul. Nu știu exact dacă podul din pozele 2 și 3 are o legătură directă cu autostrada sau s-a nimerit doar să fie contemporan cu ea. E o trecere peste CF vizavi de drumul spre Săliște.











user201

Viaductul din zona Acilu unde se turna beton, și terasamente înainte și după, evident exceptând zonele cu alunecări:











user201

Terasamente și lucrări între Miercurea Sibiului și Cut ( vizavi de drumul ce duce spre Câlnic ), în ultimele două poze apărând supra-traversarea de acolo.







user201

Mai departe, terasament între Cut și Sebeș. Se lucra pe tot tronsonul, nu cu foarte mulți oameni, dar se lucra la foc continuu.