Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 27 Guests are viewing this topic.

Ionut

#62445
OMG. Ăla NU e tunel la Brănișca... este un pod cu acoperiș, o boltă... se cheamă ecoduct.

Este un singur tunel pe rețeaua de A/DX din România. Tunelul Săcel pe A1 și NU ESTE FORAT, ci cut&cover.

Și e făcut de Astaldi, azi WeBuild.

OMG...

@Tavi
Am făcut regulă nouă, se primește ban definitiv pentru dezinformare/ fake news și aberații... poate nu ai văzut-o...

Tavi

OMG... nu am dezinformat. Nu am asfel de intenții.
Scuze de deranj și rămâneți sanatosi.

Ionut

Nu poți să spui cu seninătate că UMB a făcut un tunel pe A1 la Brănișca. Nu e tunel ăla, n-are nicio legătură!!! Nu se poate așa ceva, e fake ce ai zis, pur si simplu.

Se mai uită presa aici. Sunt sute, mii de oameni chiar care citesc pe aici. Nu putem chiar să lăsăm nivelul atât de jos.

Îmi pare rău, chiar nu am nimic cu tine, nici nu țin minte să fi derapat așa vreodată. E un avertisment, la următorul iei ban.

V-ați pierdut rațiunea unii dintre voi.

ijwtsh

#62448
Ca sa invat si eu ceva: care este diferenta dintre un ecoduct si un tunel? Lungimea? Inteleg ca ecoductul are un scop (de a facilita trecerea animalelor), insa partea de sub de ce nu se poate numi tunel?

LE: Acum ca m-am uitat cum arata, sa inteleg ca diferenta e ca ecoductul e construit din nimic, in timp ce tunelul e forat/cut & cover dintr-un deal, deci nu construit de la 0. Si deci total diferita metoda de executie, iar sa fii maestru pe ecoducte nu te face maestru pe forat tuneluri. Am dedus bine?

Ionut

Fraților, la fel cum nu orice zboară se mănâncă, nici toate structurile care seamănă cu tuneluri sunt tuneluri. Oameni buni, vorbim de inginerie totuși, nu de poezie și metafore. Hai să păstrăm un nivel minimal al dezbaterilor pe un forum care se dorește serios și LIDER în domeniul monitorizării infrastructurii de transport. Ce mama dracului, chiar atât poate să scoată pe gură, mă rog, tastatură, un coleg de forum de 12 ani?!?! 12 ani! @Tavi are cont pe forum din 2012.

Nu-mi revin. Sunt șocat.
Păi la dracu, de ce mă mai chinui cu forumul? Gata, închid!

danutzu_1069

#62450
@ijwtsh , ca principiu tunelul "trece" printr-o forma de relief, fie ca este deal, sau munte, dar poate sa fie si la campie (cu mentiunea ca aici este sub nivelul solului,, ca sa zic asa, se coboara ca sa intrii).
Ecoductul este o constructie supraterana, facuta integral de om si care faciliteaza trecerea animalelor.
ecoductul poate fi construit si la campie (are forma de cocose) sau poate fi si in zone montane, in general daca un drum strabate o vale, poate sa uneasca "malurile" vaii. Un exemplu de astfel de ecoduct va fi pe Valea Oltului, construit de Webild (desi nu este peste autostrada, va trece peste Olt di DN7.

LE: Acu', ca sa-i crească un pic tensiunea lui @Ionut, daca ne uitam bine la semnul care precede ecoductul... zici ca totuși e tunel... cu lungimea de 40M... :lol:  :lol:
https://maps.app.goo.gl/CUVPToSWnurrXNCAA

Ionut

#62451
Mai simplu. Tunel înseamnă că SAPI prin ceva. Printr-un deal, munte sau orice deasupra solului. Sau sub-sol, tunel de metrou, de exemplu. Sau orice gaură sub picioarele tale. Dar oricum, ÎNSEAMNĂ CĂ SAPI.

UMB nu a săpat la ecoductul Brănișca, dimpotrivă. A făcut trei rânduri de pile foarte subțiri LA SOL, peste care a pus niște prefabricate din beton și a format o boltă. Nici măcar nu au folosit un cofraj culisant (cum va folosi Porr la Curtea de Argeș pentru a face pereții-casetă, cămășuirea cum i se mai spune). Pur și simplu a făcut 3 rânduri de suporți și peste a așezat una lângă alta niște piese de beton prefabricate, niște bolțari.

Al dracu' tunel! Seamănă dar nu răsare!

Uite, filmări API din avion:

7 septembrie 2015 - filmare avion. La baza debleului nu era nimic, se vede doar fundația ecoductului:


7 septembrie 2015 - aceeași filmare avion. La doi pași de fundație se văd bolțarii care au format bolta ecoductului:


6 aprilie 2016 - filmare avion. Structura e gata, doar va fi acoperită cu pământ să treacă animalele peste.


Al dracului tunel! Gata în câteva luni, nu s-a săpat nimic la el. E o boltă!

Dacă ăsta e tunel, vreau și eu trei!

Ionut

Breaking news! UMB a făcut un tunel într-o iarnă! Vreau și eu pentru un prieten vreo cinci! Am înnebunit cu toții.

Bașca. Mai sunt încă două ecoducte fix după aceeași metodă, pile acoperite cu ceva. Nu s-a săpat nimic. Făcute de Comsa în apropiere de Holdea, Lugoj-Deva lot 3. Fix la fel sunt făcute, doar că sunt rectangulare, nu cu boltă, nu cu arce de cerc.

Ionut


dr4qul4

#62454
@Tavi , aia e o groapa cu capac. Nu e tunel. Chiar si ala a lui Stabag (parca) tot groapa cu capac e ca au pus 3 m de pamant deasupra.
Tunel inseamna sa ai presiune deasupra. Cateva milioane de tone care apasa pe structura ta.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Radu_A

^^^ @Ionut nu ar trebui sa aiba ceva parapeti de protectie ecoductul ala?

 daca sare ursul/vaca/whatever pe autostrada?  O:-)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#62457
Da, garduri. Serioase. Ar trebui. Și panouri fonoabsorbante pe margini. Ca să nu se sperie animalele de zgomot și să folosească ecoductul pentru traversare.

Și copaci pe margini, ideal. Dar nu prea mulți că atunci se face un loc de ambuscadă util prădătorilor și animalele mai mici evită locul.

Vrei să treacă multe animale, mai mici mai mari. Ca să nu le faci praf cu mașina. Nu se fac ecoductele astea doar pentru urși.

Uite cam așa, nu e la noi evident:


rocklee

Pun si eu o intrebare ...ce construeste UMBUL la Margina  Holdea....sunt ecoducte sau tunelurii ...sper sa numi fie sters ...masajul  :)

Ionut

#62459
Sunt tuneluri. Le sapă. Tuneluri forate, ai văzut și tu utilajele de forare, similare cu ce are Porr la Curtea de Argeș. Va fi tot NATM procedura de executare a tunelurilor.

Confuzia e că aceste tuneluri vor fi folosite de animale pentru traversare, evident. Pădurea rămâne pădure.

Dar e impropriu să le zici ecoducte. Că nu deranjezi terenul natural. Așa toate tunelurile sunt ecoducte... aia e ideea, să nu deranjezi terenul natural.

Ecoduct = VIAduct pentru faună/animale = ECOduct