Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Ionut

Cum adică se apucă de forat pe 5 direcții? :o

dorum

#62401
2 prima bucata din tunelul mare pana la cut&cover, 2 de la cut&cover spre finalul tunelui mare, 1 tunelul mic + 1 tunel mic utilajele bosniacilor
Presupunere, Ionut, ne dam cu parerea :)

Asta daca chiar si-au impus sa termine inspre 2027, ca 2026 e imposibil :(

danutzu_1069

Daca tin bine minte, este o pereche scurta de tuneluri si o pereche lunga de tuneluri. Ăstea lungi au o zona de cut&cover.
La cut&cover, chiar daca începi devreme, nu te ajuta cu nimic daca il termini, ca sa mai începi fronturi la tuneluri...

marius.firtonea

Cateva poze de la viaductul de la Boita de pe lotul celor de la Mapa.
Nu prea inteleg cum va arata trecerea peste coborârea de la Boita.
Cred ca zidul proaspăt turnat are rol doar de protejare a rambleului facut de Porr.


























Powered by API/PUM imgur uploader

dorum

n-au nici o treaba turcii astia :(

DanStanciu

Nu sunt asa de optimist pentru zona cu tunele de la UMB. Lotul sigur nu se va incadra in termenul PNRR, daca visam ca ar exista o extensie de 1 an la PNRR are sanse mari sa nu se incadreze nici macar asa.
Ma astept si in anii urmatori la o concentrare majora de forte pe A7 pentru ca acolo sunt multe loturi, lucrari care se pot executa in paralel (terasamente, structuri, asafalt, parapeti) si pare mai rentabil sa sacrifici un lot fara sanse reale de finalizare la termen.
La Holdea pot doar sa sper sa se lucreze sustinut (asa cum face Porr) si sa nu apara surprize geologice prin acele dealuri. Vom vedea cand o sa fie gata.

tom_sawyer

#62406
Teoretic încă se pot încadra, la limită, în termenul PNRR, dacă luăm ca referința viteza Porr de 1 km/an.

Tunelul mare îl încep de la ambele capete și lucrează în paralel și la cel mic. Asta ar dura 1 an. Plus 1 an cămășuiala.

Condițiile sunt să înceapă până în ianuarie forajul efectiv, geologia fără mari surprize și finanțarea de la stat să meargă fără probleme.

hefaistos

Sa înceapă odată!
Ca după ce încep vom putea estima ce și cât.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

RazesIesean

Daca luam Porr ca referinta pot sa inceapa lucrul la tunele in 4 luni de acum.
Acum depinde cat de repede isi pregatesc portalurile si baza
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

Dop

Atata patima si jale legata de subiectul PNRR...daca nu ne incadram?? daca nu prindem?....mai conteaza ca prindem sau nu prindem PNRR? o sa scoatem noi bani din buzunar? sa le faca oricand si oricum, cu cele mai mari gauri financiare, doar sa le faca. Ne-am apucat de vreo 3-4 ani mai in forta de aceste drumuri...lucruri incepute acum 30-40 ani in vest. Estimati un termen daca tot nu aveti ce face, dupa ce incep sapaturile...dar aproape ca sunt irelevante. Vrem sa vedem un ritm bun si cam atat. Toata stima pentru persoanele ce filmeaza/pozeaza santierele.

dumbravaandrei

Quote from: Dop on October 21, 2024, 09:17:51 AMo sa scoatem noi bani din buzunar?
Da, scoatem noi bani din buzunar. Nu putini, sunt sume care provoca un soc in toata economia. Deja, o buna parte din ei i-am inceput a-i scoate. Bineinteles, tot din vina noastra, ca nu ne-am facut treaba pentru care ne-am dat cuvantul.

RataRR

Riscul si mai mare daca se pierd banii din PNRR e sa nu scoatem bani din buzunar, adica statul sa scada finantarea incat santierele sa se blocheze. Deci e foarte important sa se incadreze constructorii in termenul PNRR, ca va fi greu sa gaseasca statul sute de milioane de euro in 2026 in plus.

Dop

#62412
Nu s-a inteles mesajul meu. Nu spun faptul ca nu e importanta incadrarea in PNRR sau alte subiecte legate de beneficii financiare...dar 35% din discutiile de pe forum sa fie legate de aceste incadrari, sunt irelevante. Noi suntem doar martori, oricum nu se va schimba ceva si nu se va accelera absolut nimic, iar partidele si inaptii vor dansa la fel ca pana acum cu sau fara incadrarile in PNRR si comentariile noastre. Toti vrem sa vedem imagini si explicatii tehnice de pe santiere aici, asta ne bucura... inaptii tot acolo vor ramane si tot nervi vor provoca prin comportamentul lor, bolnav de 30 ani.

Au furat si nici nu au facut...cam asta e concluzia. Nu merita nici macar amintite actiunile lor din punctul meu de vedere.

Pentru bucata de la Margina, imi vine greu sa cred ca sunt persoane ce inca spera ca se termina pe final de 2026. Sunt doar abureli ce vor tine pana la mijlocul lui 2026 cand stadiul va arata clar cat de departe suntem (60-70%). Nu ii vad sensul sa repetam obsesiv aceeasi discutie de incadrare pana atunci...doar daca facem parte din partide si vrem mintim poporul

Ionut

"Au furat, dar au și făcut."
Marcă înregistrată a poporului român.

Ce mai contează că pierdem încă niște jdemii de euro. Absolut incredibil și dezarmant.

dumbravaandrei

ar fi fost frumos sa fie jdemii de euro. din pacate sunt jdemii de milioane de euro. Ca vorbim de niste miliarde, la final...