Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 18 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Doar că la mijlocul celor 16km se va lua bacul.

csebi24

E incredibil cum pot sa minta, mai pun si poza de la podul peste canalul raului Arges unde inca nu sunt in santier toate grinzile metalice, care mai trebuie si sudate si ridicate. Trebuie sa fii pur si simplu cu obraz gros sa promiti astfel de lucruri.

rt25

pare ca pe jumatate de canal au pus grinzile. Poate construiesc un sens si ii dau drumul, adica pe cel Pitesti->CdA unde sunt deja toate grinzile metalice sus.
Dar ca sa faca asta ar insemna ca se blocheaza cu spatiul pentru macara pe celalalt sens (decat daca la deschidere HP e un sens cu asfalt si celalat la nivel de grinzi puse sus si atat...) Dar aici incerc eu sa dau sens unei declaratii bizare. Uneori explicatiile sunt mai simple si au fost mentionate in cele 2 mesaje anterioare.

marius.firtonea

Dar trebuie sa fii cu obraz si mai gros ca jurnalist care mergi acolo si primesti astfel de gogosi a n oara si nu pui macar o intrebare pertinenta care sa-l trezeasca un pic la realitate pe acest personaj.

GAC

#62374
podul peste canal nu merge HP. ala nu e un pod obisnuit. se acopera cu grinzi o sectiune a canalului si peste grinzi se toarna placa si abia apoi autostrada.
totusi pot incerca sa dea in folosinta CdA - Macinesti. aici nu au vreun obstacol major, dar nu cred, atata vreme cat e raca intre we build si cnair.
pe de alta parte mai mult imi dores o deschidere ca la carte cu grad finalizare 100%.

danutzu_1069

#62375
Pai astia sunt acolo doar sa inghita gogosi si sa pună întrebări prostesti, sau care nu au legatura cu subiectul. Ei intreaba de metroul de la Cluj-Napoca si alte bazaconii...

^ mai au o gramada de poduri de suprabetonat!!

P3trut

#62376
Din ultimele filmari doar podul de la Merisani era critic pana la Manicesti. Mi-e greu sa cred ca WeBuild si-a asumat sa-l termine pana la 1 dec.  Pana de Craciun as mai fi zis ca sunt sanse. Pe de alta parte parca si Grindeanu prea cu incredere vehiculeaza termenul asta asa specific.


RebelOtter

^
Il vehiculează pentru ca e în campanie electorală, nimic mai mult. Este mai mult decât conștient ca minte cu nerușinare.

ovicor

Clar gogosi electorale, calea de rulare la pod e pe diagonala, deci e nevoie de toate grinzile. Nu poti spune ca le pui jumatate si faci HP! Dar, asa cum s-a mai spus, reporterii fie sunt habarnisti, fie sunt pupincuristi, altfel cum sa nu pui intrebari? Sau macar sa fie insotita de un comentariu de genul: "asta este declaratia ministrului, va lasam pe d-voastra sa apreciati daca e credibila".

voicul

Pai eu stiu ca ziaristii d'aia se duc acolo, dupa gogosi. Asta e scopul nu sa informeze:

Depinde cei de a Digi (desi seriosi in general), au mancat mai mult deci iesi titlu mai bine

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunţat, joi, că primii 15 km din Autostrada Sibiu-Piteşti vor fi daţi în folosinţă până la sfârşitul

Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/sorin-grindeanu-in-aceasta-toamna-vom-da-in-circulatie-primii-15-km-din-autostrada-pitesti-sibiu-2972625

Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.

Adisa se deschid primii km, care si sunt si urmatorii dupa cei deschisi! :o
Perfect! 

VladHDR

Nu doar miniștrii spun lucruri trăznite, dar și "jurnaliștii".

Ne zice dna Podaru de la Economedia:
QuoteCompania de Drumuri a anunțat joi că constructorul băcăuan UMB și constructorul turc Ozaltin vor inaugura 49,52 km din Drumul Expres Craiova – Pitești în acest an, dar va exista o descărcare provizorie la intrarea în Capitală, pentru că pasajul peste A1 se va da în circulație anul viitor.
:lol:

și continuă în păcat:
QuotePistol transmite că pasajul peste A1 construit de UMB la intrarea în Capitală se va da în circulație în primăvara anului viitor.

Of-of, măi-măi...

Restul aici, dar nu e nici o informație nouă, doar bazaconiile D-lui Grindă.

Voicu

Voi știți că avem topic dedicat pentru perle și inepții, da?

dacibesti

Sa-i spuna cineva ministrului transporturilor ca pe primii km din Pitesti Sibiu se circula de mult!
Dar pe undeva are si el dreptatea lui, cum stai asa si te uiti de la Pitesti catre Sibiu, astia pana la Curtea de Arges sunt primii km, iar aia de la Boita la Sibiu sunt ultimii, ca doar asa sunt asezati pe harta.  :lol:

a.l.x

Astazi, 17.10.2024, s-a atins borna de 1.000 m excavati in tunelul Daniela.
Sibiu-Pitesti, Sectiunea 4, Porr.




Powered by API/PUM imgur uploader

Raducu P Drum

Ionut

Iată și viteza, fix 1 kilometru pe an.
Au început forarea propriu-zisă în octombrie 2023.