Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Skynick

Eu ma intreb altceva, sistemul asta de terasare pentru reparatie nu ofera niste linii foarte clare pentru urmatoarele deplasari? Trebuie sa gaseasca exact densitatile care sunt deja acolo si sa izoleze contra infiltratiilor. mi se pare mai complicat.

Dragos_R

Tare slabut ritmul la instalarea predalelor  :hm: ...

Mojito

Cine termina mai repede, italienii podul de mai sus sau românii podul peste Buzău sau italo-retteristii podul peste A3?

GAC

m-am mai uitat putin la filmarea recenta cu terasamentul demolat de langa bascov si nu vad sa fie urme de geotextil. nu este oare la mintea cocosului sa folosesti geotextil cand faci terasamente inalte. pamantul trebuie armat ca sa tina la un terasament asa de inalt. mai mult decat atat, marginile acestui terasament sunt si destul de abrupte, inca un motiv de a folosi geotextil. din pacate we build s-au scumpit la tarate.

danutzu_1069

Important ca i-a dus capul sa inceapa cu predalelele la Merisani..
Si ca au "furat" ideea umb-ului cu predale dintr-o bucata.

Oricum, la Merisani vad ca au mai lansat inca o grinda...

rocklee

Au sosit bosniacii la margina ....si-au adus si ceva utilaje... poze mai târziu...
Nu am ajuns la polata dar din informații..se lucreaza...intens... 8)  :D

Feri

[A1] COMPARAȚIE STADIU LUCRĂRI Holdea - Margina | Autostrada A1 Lugoj - Deva | Adisan

Mulțumim @Adisan !

montaniardul

Poate ca UMB invata sa foreze ca sa nu se mai asocieze cu alta firma pentru constructia tunelurilor pe viitor.

paullie

Buna. Holdea merge cam târâs, PiSi5 mai târâs mai grapis, Pisi4 chiar grapis, cine are noutati despre Pisi2 si Pisi3?

WebSrc

#62334
TUNEL Curtea de Arges Ep. 15 - Cum se executa radierul? | The new austrian tunneling method NATM A1


Raducu P Drum

Pana la momentul filmarii 11.10.2024 s-au excavat astfel: Tunel Daniela: 985 mTunel Alina: 860 m

dorum

#62335
Intrebarea este daca se apuca de lucru cu cofragul mobil sa toarne betonul final pana nu stapung primul tunel.
Nu pot sa zic ca "strapung Daniela", ca nu da bine :)

In momentul de fata nu se poate datorita tubului de aductiune aer.
Muta aductiunea de aer pe celalalt fir si se apuca de turnat tinand cont ca au trecerea de la jumatate intre tuneluri sau incep turnarea doar la finalizarea strapungerii?

LE: Scuze, my mistake... prima data trebuie facuta hidroizolatia...

danutzu_1069

Cu acelasi...acaret se face hidroizolatia, armarea, fixarea cofrajului, si turnarea betonului.
D-aia este asa de lung.

Cred ca mai intai trebuie strapus, apoi intra la lucru.
Probabil trebuie sa treaca de jumatat ce radierul ca sa poata folosi legatura.

marius.firtonea

Încet si foarte încet asa progresează Mapa la viaductul de la Boița.
















Powered by API/PUM imgur uploader

dorum


gicu

^^^Aducțiunea de aer trebuie să rămână într-o formă sau alta și după ce se face străpungerea. Nu se ventilează natural la lungimea asta.