News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 18 Guests are viewing this topic.

florin74


Mojito

@danutzu_1069 Daca peste noapte inseamna doi ani atunci noaptea ta este tare lunga.

adrian sibiu

#62117
Salutare tuturor!
Din lipsa de timp în aceasta această perioadă fiind prins cu diverse lucruri n-am mai fost pe teren dar se pare că prea multe nu am pierdut. Văd că Mapa lucrează momentan doar la viaductul din capătul lotului dinspre Boita.Am citit forumul tot și observ că nemultumirea vizavi de Mapa e mare.Estimarea mea pentru finalizarea acestui lot este 2030 în situația în care studiile geo suplimentare dau bine,daca ele arată altceva decât se așteptă constructorul atunci mai punem încă doi ani,pentru că se va întâmpla ca si in cazul UMB pe A3 în zona alunecarilor.

voicul

^Pentru ca daca nu e curat - murdar.
Daca nu e alb, doar negru poate sa fie!
Simplu.

Hai sa reziliem ca sa nu avem nici un constructor.
Nu zic ca nu poata sa vina o reziliere, dar minim ar fi ca turcii sa faca un SF, ca pare ca il fac bine, ca dupa, la relicitare, CNAIR sa dea in licitatie un lot cu mai putine surprize, bugetat la ... mai spre valoarea reala.
Asta daca CNAIR ia SF-ul ... ca sunt in stare de orice.

danutzu_1069

colegu' @Mojito , daca ești așa zmeu, mă întreb daca ai citit tot topic-ul de la început...

Poate așa o sa te familiarizezi cu mersul treburilor.

Si poate reușești sa-mi răspunzi:
- a fost SF-ul făcut pe bune?
- au fost făcute studiile geo in număr suficient ca sa înceapă proiectarea imediat?
- au fost scoase din fondul  forestier, pădurile de pe traseu?

Daca nu știi răspunsurile, citește de la pagina 1.

Cum vedeți voi de afara, nu se vede  la fel ca aici, in tara.

adrian sibiu

Nu se pune problema rezilierii,Mapa face ceea ce trebuia să facă Cnair cu mult timp înainte.Sa nu uitam că această asociere e una dintre cele mai puternice din Turcia dar mai ales că asta e prima lucrare în România. 

Mojito

A fost cum a fost făcut și Mapa a semnat  un contract  pe care bănuiesc că îl știe pe dinafară. Sau contractul este așa, orientativ pentru unii și bun de respectat pt alții.  Și nu mă familiarizez cu mersul treburilor ca la voi acolo, la mine sunt alte standarde.

TibiV

Quote from: Mojito on September 11, 2024, 09:03:46 PM... Și nu mă familiarizez cu mersul treburilor ca la voi acolo, la mine sunt alte standarde.

Aha... In Franta sunt alte standarde...
Pe bune? Am un cumnat care lucreaza de 20 de ani in Paris, pe firma lui proprie... Daca dadea "o duda", il inhatau de mult...

Deci mai usor, dl. @Mojito ....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marius.firtonea

Cred ca e a 3 oara in ultimele 3 luno cand forezele sunt in zona asta(Iesirea înspre Vâlcea dib localitatea Boita.)
Nu cred ca e un semn prea bun.
Pozele nu sunt cele mai bun pt ca sunt cu zoom 15x si batea puternic soarele.






Powered by API/PUM imgur uploader

andreita

vreun motiv ? nu au iesit masuratorile initiale bine ?

Mojito

Pai in zone instabile trebuie trei foraje geotehnice pe direcția de alunecare, unul in amonte, unul in aval și unul pe centrul zonei. Pana la cca 20-25 metri adancime , depinde de ce ai acolo ca morfologie.

marius.firtonea

Pai si nu se puteau face toate in acelasi timp? E asa usor sa urci forezele acolo?

Mojito

Cine știe ce-au găsit prima data și i-au trimis proiectanții sa mai tragă o data și inca o dată.