Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 20 Guests are viewing this topic.

voicul

Waaaa - 29 de luni pentru 3km!
Donez ligurinta pentru scurtarea timpului cu 1 luna si o lingura pentru 3 luni. Daca le dau polonicul deja e aproape gata.
Oricum vor intra incalziti in teren: la finalul anului 2025! Daca nu incep cu o pauza ca e Decembrie ... degeaba mai fuk proiectul.


Pana si Aktor merge mai repede! Aktor aia de pe A0 si A10 (sa nu fie vreo confuzie).

shift2rail

Se cunoaste data aprox de finalizare a lotului 3 din autostrada (Webuild)? Ptr a vedea care e valoare reala de intrebuintare a celor 2 DJ-uri, altfel extrem de pitoresti.

hefaistos

2030 optimist-realist. E lot greu.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Gio

Au termen 44 de luni parca, probabil o sa le ia ceva mai mult, dar nu mult maj mult, vorbim totusi de WeBuild. Hai sa zicem 5 ani maxim, deci 2029 (realist).
Daca ar incepe lucru toamna asta ar putea chiar la finalul 2028 (optimist).

hefaistos

E dublu sau triplu ca munca fata de lotul 5 acum în lucru. La care sea dauga si in tunel. Iar termenele pe hartie date de CNAIR nu au nici o evaluare tehnica în spate. Nu cred ca vor termina în 4 ani. Rămân la 2030, varianta moderat optimista. Altfel 7 ani adica prin 2032.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Gio

^Hefaistos Daca pentru lot 3 prevezi 6-8 ani, pentru lotul 2 la ce sa ne asteptam?

TibiV

La minimum 10 ani... >:(

Voi ati vazut hartile/planurile/randarile?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GIV

@TibiV cu sau fara intarzieri birocratice/tehnice?  :troll:

GAC

data de finalizare lot 3 nu poate fi mai devreme de vara lui 28, no matter what. discutam de un lot cat 4 + 5 la un loc si mult mai dificil, cel putin dublu km de structuri + consolidari de versanti + necunoscute, ca inca suntem in subcarpati, putin mai la nord de momaia si din nou cu taiat pe la poalele dealului (asking for trouble).

StefanA

O macara imensa a ajuns dezasamblata prin zona Merisani...

Claudiu T.

Nu cred ca a fost pus articolul asta aici mai vechi cu declaratiile lui Grindeanu. Am cautat in urma dar nu am gasit nimic.

Grindeanu: Până la 1 decembrie vom putea da în circulaţie 16-17 kilometri din autostrada A1 Sibiu - Piteşti

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a declarat vineri, la Sibiu, că până în jurul datei de 1 decembrie va fi dat în folosinţă tronsonul Bascov - Băiculeşti din autostrada A1 Sibiu - Piteşti. "Am început ziua pe tronsonul Piteşti - Curtea de Argeş, pe lotul 5 din tronsonul Sibiu-Piteşti, la celălalt capăt faţă de Sibiu - Boiţa. Termenul de finalizare, conform contractului, ar trebui să fie septembrie 2025, sunt aproximativ 30 de kilometri de autostradă. La ce am văzut azi, împreună cu colegii mei de la Ministerul Transporturilor, pot să vă spun că sunt undeva în jur de 80% gata (lucrările - n.r.) şi sunt extrem de optimist că până undeva în jurul datei de 1 decembrie, vom putea da în circulaţie cel puţin jumătate din aceast tronson, adică primii 16-17 kilometri de la Bascov, de unde se intră pe Valea Oltului până la descărcarea de la Băiculeşti", a afirmat Sorin Grineanu, citat de Agerpres. Ministrul Transporturilor a precizat că pe celălat tronson, de la Curtea de Argeş la Tigveni, lucrările înaintează bine, cele două tunele fiind efectuate în proporţie de peste 50%. El a menţionat că dacă se va merge în acest ritm, lucrările ar putea fi finalizate la sfârşitul anului viitor, deşi termenul de finalizare a lucrărilor este luna mai a anului 2026.


Sursa
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

GIV

#62096
@Claudiu T. si care e partea utlila din mesajul de mai sus? :lol:

Feri

Mai sosesc grinzi:

În perioada 10.09.2024 – 22.09.2024 se vor desfășura 100 transporturi cu depășiri pe traseul:
Intersecție DN73C-DJ678A (Tigveni) – DN73C – Intersecție DN73C-DJ704H (Curtea de Argeș).
Vehiculele transportă grinzi.
Lățimea maximă a vehiculelor este 2,55 m, masa totală 100,48 tone, lungimea 48 m, înălțimea 4 m, viteza de deplasare urmând a fi adaptată condițiilor de trafic. Menționăm că în conformitate OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice viteza maximă de deplasare a vehiculelor cu depășiri este de 70 km/oră.

CNAIR

Earthchild

Quote from: rocklee on September 09, 2024, 12:42:41 AMam fost pana la margina ...sa vad cum sa prezinta lotul cu tunele ....cei de la UMB au facut o mica organizare de santier in captul lotului la margina ...au montat o statie de betoane si au adus materiale ..in speta nisip sort si piatra sparta marunta ....au si ceva agregate ....au mai multe foreze cei de la ZUBLIN ...
AM MERS PE TERASAMENT ...unde au cteva podete pregatite pentru montat ...am vizitat polata tunelului ...si zona unde tunelul va fi turnat  ....am facut si catrva poze ...

lucrare este la inceput ...iar santierul pare ca acum prinde contur .... :D  :D  8)

Părerea mea este că șantierul ăsta ar trebui să fie în fruntea priorităților pentru UMB.

GIV

 în fruntea priorităților pentru UMB. este MT care le plateste facturile