News:

Dronă 06.09 DEx12 Colonești-A1 și Balș-Craiova.
04.09 A0 DN3-DN2 și Bâcu-Bragadiru.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Ionut

Aici se vede perfect:


Sunt doar două (2) grinzi metalice sudate și (aparent) pregătite de ridicat. Se văd încă vreo 11 grinzi aduse, dar nesudate. Nu știu câte grinzi sunt în total în proiect dar se vede clar cât de lungi/late sunt cele două culee de-o parte și de alta a canalului.

Ochiometric, mai trebuie aduse (și evident asamblate) încă pe-atâtea grinzi câte sunt acum aduse și asamblate în diverse stadii.

Iar viteza... vezi meciul de la Brăila.

Așa că pentru mine este 99% clar: nimic în 2024 pe PiSi5.

Ionut

#61846
^ Din studiul de fezabilitate:




WebSrc

O noua filmare cu intreg lotul, daca se poate?

User127

Conform acestei scheme din studiul de fezabilitate urmează să pună terasament cu sfert de con imediat lângă canal, între grinzile metalice de pe canal și grinzile din beton de pe ambele părți ale canalului.

oc7avian

Aș zice că soluția din SF s-a modificat și e fără terasament. Nu avem culee pe nicio parte, ci câte 2 puncte de montat aparatele de reazem per pilon. Deci deduc că vor continua cu metalic, iar ceva segmente scurte metalice vor fi pentru rigidizare. Așadar 4 grinzi lungi și 4 mai scurte trebuie strict pe zona care nu e peste canal.




Powered by API/PUM imgur uploader

CAS

Lot 5 WeBuild
Grinzile pentru structura peste canal sunt in numar de 36 de buc. Aprovizionate par a fi vro 13 buc.
Legaturile cu structurile adiacente se vor face tot cu tablier metalic nesimetric.

mircea

@WebSrc de parcă ai comanda un suc la terasă :lol: . Fii sigur că atunci când cineva își va face timp pentru una, la scurt timp va apărea și aici.

Ionut

@CAS

Mulțumesc! Deci am fost optimist, nu sunt 50% din grinzi în teren, ci doar 36% (13 din 36).

99.5% sigur că nu circulăm în 2024. :((

mdragos

A fost planul Webuild de la inceput. Si daca era totul gata fac pariu ca nu deschideau nici macar cu 1 zi mai devreme de termenul contractual.

bim14

Nu cred ca pariase cineva ca se va circula in 2024 pe lotul 5 Webuild.
Quote from: bim14 on January 09, 2024, 10:42:40 AMEu tocmai am virat 100 de lei si mai pun 500 in contul API daca la final de 2024 avem minim 50 de km de A7.

pikciu005

Nu trebuie făcut întâi un planșeu, peste care vor fi asezate grinzile?

danutzu_1069

De ce ai face un plaseu pe care sa pui grinzile? Unde ai mai vazut sa se faca asa?

tom_sawyer

Planșa din SF cam asta indică.

Voicu


danutzu_1069

@voicul , ia arata-mi unde s-a mai discutat!.(sa faci un planseu (unde?) pe care se pun grinzile)

Daca vrea sa spună un planseu (poate o placa) la nivelul solului pe care sa se ansambleze grinzile... Asta nu e nevoie pentru ca sunt puncte de asezare, din beton, puse la cota cu statia totala.
Altceva nu stiu sa ghicesc din întrebarea colegului..
Ca doar nu a vrut sa zica, planseu peste canal..