News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 23 Guests are viewing this topic.

hefaistos

Privind filmarea Lotului 4 putem spune ca PORR are acelasi stil de planificare a lucrarilor, respectiv prte lucrarile multe si marunte converg ca oment de timp cu lucrarea cea mai complexa.
La lotul 1 aceasta a fost viaductul Talmacel, la lotul 4 e vorma de cle doua tunele. Deci este foarte probabil ca la inceput de 2025 ambele tunele sa fie strapunse si camasuiala lor sa se termine cateva (8) luni mai tarziu, spre sfarsit de 2025.
Asta insemna ca Webuild va deschide lotul 5 in aprilie-iulie 2025 si PORR va deschide lotul 4 in octombrie-decembrie 2026.
Ridic din nou sun semnal de alarma si poate se raliaza cineva. Asta insemna ca, daca nu se urgenteaza "ceva" (orice reabilitare/modernizare) pentru DN73C vom avea tot traficul de pe autostrada varsat intr-un drum cu aspect de drum comunal carpit. Iar efectuarea de lucrari de reabilitare dupa deschiderea sectoarelor de autostrada va fi cu atat mai dezastruasa. 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Xenos

Așa cum merge Porr nu exclud să termine chiar mai repede, de exemplu la începutul lui 2026!
Dacă ar fi lucrat așa și pe Câmpina-Predeal, pe feroviar...:D

TibiV

Dacă pe Câmpina-Predeal, pe feroviar, hartile livrate de beneficiar (aka CFR SA) s-ar fi "pupat", nu am mai fi avut "burti" inexplicabile...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Pana macar PISI5 se deschide, recomand (in primul rand sa aveti Waze deschis si dupa) acest traseu
Ideea e ca pe mine m-a scos pe la DC18 (cred ca e DC) la Gura Vaii si pe centura Calimanesti e semafor (poate de aceea si m-a scos mai devreme in DN7).
Deci Waze deschis ca poti castiga minute bune cu el.

Xenos

Quote from: TibiV on August 18, 2024, 02:55:20 PMDacă pe Câmpina-Predeal, pe feroviar, hartile livrate de beneficiar (aka CFR SA) s-ar fi "pupat", nu am mai fi avut "burti" inexplicabile...
Si executantul a facut burtile in loc sa corecteze proiectul - penibil.

IonutPad

#61835
Am trecut acum o săptămână pe lângă baza Webuild de la Racovița, de pe lotul 3 al A1 Sibiu-Pitești. Nu sunt expert, dar mi se pare că deja se lucrează la fundația drumului pe acești primi metri ai lotului. Un pic mai încolo de zona asta va fi nodul rutier de la Racovița-Vâlcea





Powered by API/PUM imgur uploader


Feri

Se referă la finalizarea nodurilor Bascov și Curtea de Argeș:



Powered by API/PUM imgur uploader

ijwtsh

Bai, dar incet se misca cu nodul Bascov. Nu stiu de ce nu-l prioritizeaza, ca sa se circule mai fluid macar in zona aia.

Ionut

Răspunsul e foarte simplu:
- nu li se cere
- nu îi obligă contractul
- sunt la cuțite cu CNAIR

Mai simplu zis, nu au niciun interes și nicio presiune să prioritizeze Bascov sau deschiderea până la Mănicești sau orice altceva. Mai vorbim pe la primăvară.

26ld

A1 17.08.2024 - POD MERIȘANI



Multumiri autorului prin like si subscribe pe youtube!

WebSrc

@26ld ati uitat,sa mentionati numele, si  adresa URL catre pagina canalului.

OL10x

TibiV

Lasciate ogni speranza....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bogdan4ice

^Probabil vor primi la pre-receptie toate neconformitatile posibile si imposibile ca sa continue sirul de confruntari.
Vor incerca deschiderea sau vor cere receptia la termenul contractual similar drumurilor de legatura de la Braila.
Sa speram ca aici lucrarile vor fi de calitate.

TibiV

Depinde ce pixometru va folosi CNAIR...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)