News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

11 Members and 19 Guests are viewing this topic.

WebSrc

Sa inaugureze in 2025, sa zicem martie sau mai anul viitor, inainte de termen contractual sau la termen (termen de finalizare in septembrie 2025).

Mojito

WeBuild sa pună mâna sa facă podul ăla de la Brăila cum trebuie. La câți bani a băgat România în el merita sa fie un asfalt impecabil, nu șanțuri ca la drumul comunal din Cucuieții din deal. Că meciuri, ca CNAIR  ca standarde pt asfalt  de kkt ( cine o fi de vina că avem standarde de kkt?), eu nu prea pricep de ce CNAIR, de ce sa plătească statul român( adică voi) pt o lucrare substandard făcută de un contractor.

Ionut

Păi WeBuild s-ar putea să aibă dreptate. S-a mai explicat.

Dar indiferent cine are dreptate la Brăila, CNAIR, Pistol și Grindeanu (că Scrioșteanu e oricum doar pentru poze) ar trebui să aibă abilitatea de a nu escalada conflictul și a nu contamina și alte proiecte.

Dar ei ce fac? Se atacă reciproc în public.

WebSrc


Mojito

Eu in principiu nu sunt de acord sa atac o instituție ( in speță CNAIR) când fac și greșeli, din cauza unor șefi puși politic și total incompetenți.  Inginerii aia care fac verificarea proiectelor nu sunt incompetenți, mai fac și greșeli dar este normal. Lucrez de 30  de ani in engineering și proiect management și am văzut greșeli de la toată lumea, am făcut și eu greșeli care au costat milioane firma mea, dar nu a  venit nimeni sa taie capul la nimeni (excepție proiectele în Rusia unde daca faci greșeală trebuie să îl zbori pe ăla).
PS : de unde dracu' l-au scos pe Pistol ăla, are moaca ca schimbătorii de valută de pe vremuri.Si se exprimă
 cam la fel.

WebSrc

AUTOSTRADA A1 Pitesti-Curtea de Arges | Poduri Merisani, Manicesti, Zigoneni | 14.08.2024


Raducu P Drum

WebSrc

#61806
Iata, grinzile sunt acolo la Merisani.



Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Erau și când a fost @costica1234. Erau o parte, nu toate. Au mai adus între timp. Au mai asamblat la ele. Din câte pot să îmi dau seama mai au de adus și e absolut evident că mai au de asamblat la ele.

E clar pentru mine că au frânat puternic. Pentru mine e adio 2024.

Incredibil.

WebSrc

#61808
@Ionut durează până termină structurile. Ultima oară am semnalat pe filmări ca sunt în continuare probleme la terasamente spre Merișani zici că s-a lăsat asfaltul încât porțiunea a luat-o la vale. Au apărut tasări, acolo e zonă mlăștinoasă. Greu.

Ionut

Au timp berechet cu terasamentele. Problema e podul ăsta. Frâna e clară.

Incredibil. Mă apucă toți dracii.

Nu mai pot cu atâta incompetență.

Cred că gata. Anul ăsta e ultimul pentru mine. Simt că nu mai pot.

Feri

#61810
La mulți ani sărbătoriților! Cred că pe toate șantierele este liniște de azi până duminică @costica1234 , nu trebuie să te surprindă că nu ai găsit pe nimeni.  :)

Totuși se vede progres la Bascov în ultimele două zile. Din satelit comparat 12-15.08:
 

@Ionut , Să nu uităm că la podul Merișani s-a schimbat proiectul față de soluția inițială. Nu ar fi exclus să fie niște claimuri "în analiză".

Culmea ar fi ca mai întâi să termine Merișani - Curtea de Argeș  :lol:

Feri

În rest văd că au mai lucrat la Sălătrucu pe PiSi3 la organizarea de șantier pentru tunelul Poiana.
Comparație la o lună 16.07-15.08:



Powered by API/PUM imgur uploader

(Cred că nu merg 2 gifuri in același mesaj)

tom_sawyer

#61812
Ce bine ar fi dacă s-ar reuși o deschidere parțială până înainte de tunel. Umrează și CJ Argeș să scoată la licitație în câteva săptămâni/luni modernizarea fostului DN7D până la limita cu jud. Vâlcea.

Deși parcarea va fi ocupată în întregime cu organizarea de șantier pentru tunel, cred că se poate găsi o soluție pentru conexiunea cu DJ703H.

GIV

Quote from: marius.firtonea on August 15, 2024, 04:16:28 PMForeza era astazi in pauza, dar 10% din flota Mapa excava pamant la legatura cu lotul Porr.


fiintele din poza fac parte din flota aceea de 10%?  :troll:

Xenos

#61814
@Ionut

Știu că e ușor de dat din gură de pe margine, dar parcă ar merge un comunicat care să sublinieze și șantajul și reaua-credință evidentă a italienilor, dar și incompetența și mesajele conflictuale ale schimbătorilor de valută care decid la noi, ca să citez un alt user.