Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 23 Guests are viewing this topic.

dorum

o sa ne trezim prin 2026 ca se va impune rezilierea cu astia :(

satanistu

Si pe cine pui in loc? Astia au fost singurii care au ofertat...

GAC

sa nu tragem concluzii pripite, daca nu aveau chef de treaba nu se apucau sa rada baza muntelui.

voicul

^Suna cam asa:
Aveau AC pe 980 de m si n-au facut nimic.
Sa nu ne trezim ca reziliaza.

Si sunt niste concluzii practice din teren.

Ce nu se zice ca sa compenseze treaba asta:
Niste lenesi turcii astia, putori cum draqu ne-am pricopsit cu ei!!! Huuaa!
Deci ce nu se zice:
Cand CNAIR frate le-a dat totul la cheie! Ce sa mai faca CNAIR frate, ca daca mai puneau un punct frate pe hartii aparea instant PISI2. Asa de bine au facut proiectul asta!

Ce zic - turcii au semnat un contract pa niste "chestii" care nu au nici o treaba cu realitatea.
Voi ca firma v-ati baga la contract-ul asta, care inca nu se stie cate milioane mai cere ... sau ati analiza totul (adica SF de calitate - ceea si fac - ok poate mai incet, poate mai repede) si dupa ati trage niste concluzii:
Am semnat pentru asta, dar in teren avem total altceva - cine platese diferenta?

dorum

#61714
Hai sa fim seriosi.. au adus o foreza ruginita la Boita care inca nu reusesc s-o monteze?
Au platit niste S/T sa scarmene dealu sa ajunga foreze pt studiu geo la 2 ani de la semnarea contractului?
Oi fi io prapastios, dar din lotul asta nu iasa nimic bun - vezi vecinii de pe lotu3 :(
In loc de organizare de santier si-au facut birt? Ati mai vazut vreo companie "straina" sa faca asta?
Ati mai vazut atata lene in a misca ceva ca la turcii astia?
Noi, API, comentam de UMB ca rateaza PNRR pe LD2, dar oameni buni, au 5 foreze acolo... astia or adus o rabla la Boita de ochii lumii..
Imi plesnesc venele de nervi cand vad ca o sa trecem bine de 2030 cu marele Mapa pe lotul asta... sau, cum estimez, fara Mapa :(




AndreiTM

Quote from: marius.firtonea on August 06, 2024, 02:08:01 PM980 m pe care nu au facut aproape nimic, iar in continurea acelor 980 m mai au vreo 3 km(cu vreo 3 poduri serios + un tunel) pana la al doilea  tunel de la Boita pe care nu au avut pic de padure unde se putea face proiectarea, dar turcii sunt penibli.

E intradevar dubios.. probabil asteapta sa faca studiile geo peste tot, sa vada ce iese din ele si daca merita sa se apuce de executie sau nu.. Ceea ce duce la alta licitatie(partea buna e ca atunci vom avea studii geo pe bune/poate chiar si PT[daca turcii reusesc sa il faca macar pe ala])

voicul

CNAIR: update lucrări pe Valea optului 6 august 2024



mirceaeliade

Sunt curios daca cu barierele alea de ciment pe axul central (New Jersey sau cum se numesc) s-ar fi putut bloca *doar* o banda din cele 3 pe sectiunile unde sunt 3 benzi, si astfel sa avem mai putin de 30 de zile inchisa Valea Oltului. Oricum, la cat de chele par unii versanti acum, nu cred ca vom mai vedea toate cele 3 benzi deschise circulatiei prea curand. 

Mojito

Mai da carcotasi mai sunteti. Vroiati studi de fezabilitate ca lumea, dar vedeti ce fel de lucrai trebuie facute  ca sa ai ceva  de buna calitate. De la inceput au stiu turcii la ce se baga. Vor fi modificari, da , variatii de contract dar  este de asteptat, este cel mai  complicat lot de pana acum construit in ro.
@voicul: ce faceai tu daca erai la CNAIR?  inchideai valea Oltului pentru 6 luni sa faci SF-ul mai complet?

age008

#61719
@mirceaeliade

Ai raspunsul in filmuletul de mai sus: bariere de ciment sparte. Am vazut in filmuletele mai vechi bolovani sarind cu viteza peste ele. Nu m-as baga pe acolo cu masina in timp ce se lucreaza.
Fabulos si cadrul in care doi muncitori acioneaza profestionist cu talpa cativa bolovani la vale, tinandu-se de craci.


pasa_andrei

Focuri, artificii, nebunie, a inceput sa lucreze prima foreza pe Lotul 2 - A1 .

Link: https://www.facebook.com/watch?v=511202814741584

TibiV

Quote from: age008 on August 07, 2024, 12:56:22 PM@mirceaeliade
...doi muncitori acioneaza profestionist cu talpa cativa bolovani la vale, tinandu-se de craci.

NU sunt muncitori. Sunt salvamontisti, angajati tocmai pentru a degaja ramasitele ramase in urma defrisarilor....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

mie nu îmi e clar dacă se țineau de craci (ai cui?) sau de crăci :)

dumbravaandrei

#61724
@mirceaeliade

Daca ai sa mergi vreodata pe malul lacului Siriu, o sa vezi de ce NJ nu erau solutia. Situatia e comparabila.