News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Macar sa se apuce de primul. Mai mult de 6 luni nu au ce face pe cei 3 km. Care de fapt trebuiau sa fie 6.
3Km sunt compelt neasfaltati, dar mai sunt inca 3 care ar fi trebuit "modernizati".

704G are doar impact local. 703H va fi gata dupa ce e gata PiSi3.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

satanistu

Conform pagina de FB CNAIR, comentarii - la ora 21 traficul inca era inchis pe Valea Oltului, portiunea cu defrisare.

JohannDB

   Ooooooo, deci """....  la ora 21 traficul inca era inchis pe Valea Oltului, portiunea cu defrisare. """...; se jocă în prelungiri, la nocturnă ??  Semne bune !!

horatiu.cosma

Au fost lovite ceva mașini asnoapte. Le tremură nădragii să deschidă. Tot în același punct o să ajungem, cu un drum provizoriu pe cealaltă parte a Oltului. Întrebarea nu e dacă, ci când și câte astfel de pagube (sperăm doar materiale) vor mai fi până atunci.

Cetatean

Cred ca e timpul sa se puna la masa sa gaseasca o solutie.
E clar ca la ploi o sa vina jos noroi si bolovani. Cand o sa circule pe acolo pe drumurile alea,o sa vina jos material.

Sunt variante,costa,dar cred ca siguranta e cea mai importanta.
Prefabricate tip lego,care se folosesc la depozitatrea agregatelor.

Mai zic una,da asta e SF. Podete metalice :)) sa faca un tunel peste Dn. Daca intra pe site la maccaferri,sigur gasesc ceva pt protectie.
Sa bage 100 de euro turcii, pentru sugestie in cont la API ! Ms!

voicul

^E bine ca s-au trezit intr-un final, dar nu mi se pare ca e prea tarziu, ba chiar destul de in timp.
Si daca erau gata ieri ... cine o lua pe acolo?
Cu PISI5 gata (care e la anul), cine o ia pe acolo? (cativa)
Cam dupa ce e gata PISI4 - deci 2026 pe final, atunci trebuie sa fie gata.
Timp e berechet sa le faca.

dr4qul4

cu PiSi5 gata o cam iei pe DJ703G. PiSi 5 te lasa in vestul CdA.
De la nodul Bascov pana pe centura Calimanesti ai 75 km pe DN7 si 71 pe PiSi5 (30)-DN73C-DJ703G (41). SI ocolesti si Ramnicu Valcea.
Ai economisi minim 30 minute, daca DJ703G ar fi asfaltat complet si latit cat un DJ normal.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

danutzu_1069

#61612
Cu toată tevatura asta, pentru niste drumuri de acces, si foraje, este lesne de inteles de ce SF are doar 2-3 foraje...
Pai daca era sa se faca SF pe bune, costa cat juma de autostrada...

naivu

#61613
^Tocmai de asta e bine să se facă SF pe bune, pt ca să detecteze problemele și să caute se soluții cât încă nu sunt sub presiunea derulării unui contract de 1mld EUR. Ce salvezi de la SF vei plăti de zece ori la execuție!
În cazul de față, la un SF pe bune poate s-ar fi apucat de atunci să liciteze pt o deviere temporară peste Olt.

carutasul

da, în teorie un sf pe bune, chiar dacă e mai scump, ar economisi la execuția propriu-zisă (unde antreprenorii își iau o marja de risc tocmai din cauza lipsei datelor). Însă, am mai zis, SF-ul ăsta... am avut timp din 1970 până acum trei ani să îl facem, nu l-am făcut, nu mă aștept să îl fi făcut dacă se mai amâna încă 2-3 ani. Așa că, asta e, "înainte!" ca soldatul sovietic. Nu mai e timp...

horatiu.cosma

Vorba englezului, there is no free lunch. Treaba asta trebuie făcută punct. Dacă nu e făcută la SF, va fi făcută mai târziu, la execuție. Și tot plătim pentru ea. Doar că la execuție plătim și alte externalități cauzate de SF-ul inițial, întârzieri, modificări de traseu, de soluții tehnice prost gândite la SF etc.

dumbravaandrei

Numa sa ne asiguram ca acest studiu chiar ajunge la cnair si ei se pot folosi de aceste date. Ca am mai platit proiectare de tunele pe LD2 si uite ca acum trebuie alta..

GIV

baietii nu au terminat la timisoara de e asa pustiu pe aici? :troll:
Autostrada A1 Lugoj - Deva | Lot 2E Margina - Holdea | Stadiu lucrări 29.07.2024

Ionut

Te doare sufletul.
Cum dracu vom face noi în 2026 când e gata PNRR, nu știu.

dorum

vine puhoiu' de portocalii de la centura TM si da gata intr-un an tronsonul asta :) :) :)