Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 23 Guests are viewing this topic.

carutasul

și eu care credeam că o să urmeze un nou film din seria "Mumia" cu personaje geto-dace :)

marius.firtonea

Cateva drumuri de acces noi, copaci taiati si abandonati peste tot + un excavator care lucra la 18:30.
Cam astea sunt noutatile de langa Boita.
M-as fi așteptat sa vad deja foreze la treaba, dar de unde.
In penultimapoza e intrarea in ce al de al doilea tunel de la Boita.







































Powered by API/PUM imgur uploader

mike_us

Probabil ca forezele o sa apară după ce termina drumurile de acces. Nu prea vad sa aibă sens sa le aduci atita timp cit încă mai cad bolovani.

alecu26

Și probabil încă mai lucrează în celelalte zone. Când am trecut ieri pe acolo erau pe partea cealaltă a Oltului vreo 3 foreze.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Penescu Eduard

Am trecut astăzi în jur de ora 22 pe Valea Oltului în zona lucrărilor și am observat două mașini oprite pe avarii pe sensul dinspre Sibiu spre Vâlcea care păreau avariate totodată am văzut și utilaje ale constructorului care erau pregătite să intervină să adune materialul căzut pe asfalt. Părea că au fost ceva căderi de pietre acolo. Totodată pe sensul spre Sibiu acolo unde sunt două benzi, s-au montat stâlpișori de delimitare a benzilor probabil urmează o deviere a circulației și Probabil se va circula pe o bandă pe sens

Ionut

Da, a fost avariată o mașină, au căzut pietre pe carosabil și buf.
Fără victime sau chestii nasole, din ce știu eu.

marius.firtonea

Acum sunt curios cine o sa plateasca pagubele: CNAIR, MAPA, ambele sau se fac ca ploua si e vina masinilor ca au trecut pe acolo?
Ce o sa se intample daca doamne fereste o sa fie cineva ranit, parca se asigurau ca atunci cand dau drumul la trafic e totul in regula?

dumbravaandrei

Din ce stiu, orice constructor are niste asigurari incheiate pentru astfel de incidente. Clar se va executa polita mapa-ei, nu a cnair-ului.
Bine ca n-a fost cu victime. 

Ionut

Monitorizez cu atenție și îngrijorare...

AdrianRO

Nu o sa plateasca nimeni fara a se merge in instanta. Ca asa e in UE, nu suntem in america unde sa ii arzi cand fac astfel de scheme.

Normal CNAIR trebuie sa plateasca, iar CNAIR sa cheme in garantie constructorul.

Telvanni

Daca are CASCO, reparatia se face pe asigurare iar asiguratorul poate recupera banii de la...constructor cel mai probabil.

Claudiu T.

Am fost si eu pe Valea Oltului in weekend. Doar pana la ramificatia cu Brezoi unde am facut stanga. Pustiu si la trafic si la tot. Atipic si sinistru. E drept ca am trecut cam pe la pranz sambata si duminica,poate seara se mai aglomereaza cu TIR uri care tot Valea Oltului folosesc ptr Sibiu si mai departe Arad Nadlac.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

Feri

Quote𝗦𝗲𝗰𝘁𝗶𝘂𝗻𝗲𝗮 𝟱: 𝗖𝘂𝗿𝘁𝗲𝗮 𝗱𝗲 𝗔𝗿𝗴𝗲𝘀 – 𝗣𝗶𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶 a 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗦𝗶𝗯𝗶𝘂 – 𝗣𝗶𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶 #𝗔𝟭, antreprenorul execută lucrări pe întregul amplasament al lotului, atât la corpul autostrăzii, cât și la toate structurile aferente.
Vă prezint în acest live stadiul lucrărilor.
Țintim să finalizăm acest lot de autostradă mai devreme față de termenul contractual, fiind posibilă chiar anul acesta.
I.Scrioșteanu FB / TheRomanian YT

Cetatean

Se va inchide un sens intre Lazaret si Turnul spart. Din ce inteleg,exact pe zona cu trei benzi.

Zic ca totul a fost pregatit,pentru ca nu gasesti de azi pe maine stalpisori din aia de plastic...pentru 3-4 km.

https://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/cnair-inchide-o-banda-pe-valea-oltului-177459.html

Feri

Las aici despre DJ-urile argeșene de legătură cu Valea Oltului dinspre Tigveni - Curtea de Argeș:

QuoteÎn cadrul ședinței ordinare s-au aprobat mai multe proiecte de hotărâre care vizează proceduri tehnice în derularea investițiilor în infrastructura rutieră, respectiv:

"Modernizare DJ 703G Şuici (DJ 703H) - Ianculeşti - lim.jud,Vâlcea, Km 14+000 - Km 16+921, L=2,921 Km, comuna Șuici", aprobat pentru finanțare prin Programul național de investiții ,,Anghel Saligny";

,,Modernizare DJ 703H Sălătrucu-Vâlcea, Km 25+200 - Km 27+202,65 si km 28+520 - km 29+863, L = 3345,65 m", aprobat pentru finanțare prin Programul național de investiții ,,Anghel Saligny";

"Modernizare DJ 704G Cicănești - Șuici (DJ703H), km9+532- km 13+435, L= 3,903 km".
CJ Argeș 25.07.24

S-au trezit târziu autoritățile locale, trebuiau să fie deja în lucru aceste drumuri...