Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 25 Guests are viewing this topic.

yetiman

Cand se face camasuirea, tunelul nu mai poate fi folosit ca acces. De aceea poate incepe doar dupa finalizarea tunelului de legatura dintre cele 2 tuburi. Pe acolo se va scoate materialul excavat si se va aduce betonul pentru continuarea sapaturii.
(cel putin eu asa am inteles)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

satanistu

Ionut Ciurea pe Digi 24 acum. povesteste de Valea Oltului.

wifi

Citat "Calvarul șoferilor de pe șoseaua Deva - Lugoj, încheiat odată cu lucrările pe cel mai aglomerat sector VIDEO"

Sursa:
https://adevarul.ro/stiri-locale/timisoara/calvarul-soferilor-de-pe-soseaua-deva-lugoj-2377978.html

a.l.x

Autostrada A1 Sibiu Pitesti Lot 2 Boita Cornet - se lucreaza la drumuri tehnologice- 27 07 2024   


Mulțumim Radu Ignat!

mike_us

Ca ruta alternativa ar ajuta sa fie gata Pitești - Craiova. Si mai bine daca era gata pina la Filiași.

ijwtsh

Si mai bine daca era gata A3 :)

Ionut

Care A3? Comarnic-Brașov? Ce glumă bună! :lol:

ijwtsh

Vorbesc si eu de scenarii imposibile, ca asta parea sa fie subiectul. Daca tot e sa visam, de ce sa nu visam cat mai sus? :D

mike_us

@ijwtsh Craiova - Pitești chiar este posibila in 2025. Si ar ajuta.

RobertH

@marius.firtonea  Mi-a scapat un viaduct, am corectat. :)

danutzu_1069

#61585
@RobertH , apropo de traseul A1 lot 2, cred ca la tuneluri este util a continua cu denumiri asa cum sunt denumite Boit1a 1 si 2, mergem in continuare cu Tunel Lazaret 1 si 2 , Tunel Câinenii Mari, Tunel Robești, si la final, Tunel Racovița.
Asta cel putin pentru Lot2.
Cu ocazia asta am descoperit lipsa unui pod pe A1, peste CF, DN7, Olt, la sud de Tunel Lazaret 2. L-am executat eu.

LE: Am dubii la denumirea: dealul Momaia sau Momâia ? Careva din zona poate sa ma lămurească?

JohannDB

    ....dubii......: dealul Momaia sau Momâia ? Hmmm, din ce văd prin articole, forma corectă ar fi "Momaia"

dr4qul4

La Tigveni i se zice Momaia.

Desi o data am auzit pe cineva spunand Mămoaia.

Momâia - nu am auzit sa-i spuna nimeni niciodata.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

danutzu_1069

Nu ma bazez pe jurnalisti, ca astia le scriu din birou cu ce ciugulesc din stanga si din dreapta, fara vreo documentare in teren...

Poate are cineva vreo harta topo,mai detaliata, etc.

Feri

#61589
QuoteAstfel pe plaiul dealului Momaia a fost un han vestit, unde hangiţa Ana Momaianca îşi facea vânzările ,,ciobanilor ce coborau spre balta la iernat şi tuturor călătorilor ce traversau acest deal spre Curtea de Argeş".
Strategia de dezvoltare locală Primăria Tigveni

L.E. Plus:
QuoteCârciuma din Argeş care l-a inspirat pe Caragiale să scrie ,,Năpasta". Scriitorul, vrăjit de ,,frumuseţea desăvârşită" a unei hangiţe de etnie romă

Şerban Cioculescu menţionează în lucrarea ,,Viaţa lui Caragiale", geneza piesei ,,Năpasta", aşa cum a rămas ea relatată de către Ion Suchianu, prietenul lui Caragiale din acea perioadă.

Conform spuselor lui Suchianu, acţiunea dramei ,,Năpasta" a fost inspirată dintr-o călătorie a celor doi în localitatea Tigveni de pe Topolog, unde, la cârciuma din sat, servea o fată de o frumuseţe desăvârşită. ,,Venind de la Râmnicu-Vâlcea spre Curtea de Argeş, cei doi s-au oprit la o cârciumă-han de pe malul Topologului, la intrarea în satul Tigveni. ,,Aici am fost serviţi de o fată de o frumuseţe aşa de desăvârşită, că nu ne puteam lua ochii de la dânsa; era cât p-aci să ne încurcăm acolo, dacă nu venea vizitiul să ne spuie că trebuie să ne grăbim ca să ajungem pe lumină la Curtea de Argeş, căci noaptea nu-s tocmai sigure drumurile pe aici", spune Caragiale. La ieşirea din cârciumă, Caragiale se adresează unor flăcăi din sat, care aşteptau să intre şi ei în cârciumă: ,,Măi, da' frumoasă fată aveţi voi la cârciuma voastră!", iar unul dintre flăcăi i-au răspuns că pentru fata aceea o să se facă moarte de om". Continuându-şi drumul peste dealul Momaia, în imaginaţia lui Caragiale se ţese intriga unei drame psihologice: ,,Năpasta", mai relatează în cartea dedicată lui Caragiale, criticul Şerban Cioculescu.
Sursa
:)