News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 18 Guests are viewing this topic.

mike_us

Mai exista vreo șansa de deschidere parțială anul asta?

Ionut

Șanse există.
Dar mie nu mi se pare că se mai dorește.

Vedeți în filmarea lui Răducu segmentelele de tablier (în stânga, depozitate). Mai sunt de adus. Ridicat etc etc. Se poate, dar mie mi se pare că au luat piciorul de pe accelerație.




bogdan4ice

Quote from: bogdan4ice on April 30, 2024, 05:02:26 PMWeBuild nu va deschide decat la termenul contractual avand in vedere divergentele cu statul chiar daca ar finaliza mai rapid lucrarile.
Cand vor fi aproape de finalizare vor mai lasa 10 muncitori sa mature din urma pana la termenul contractual.
Cel mai tare ar fi sa ceara ceva extensie de timp si sa lalaie si mai mult daca o vor obtine.

Ca ne place sau nu e dreptul lor.

Acest lucru e clar de mai mult timp...

raulbogdan23

La Bascov s-ar putea apuca sa finalizeze breteaua spre Bucuresti, ca apoi macar acest sens sa fie mutat de pe breteaua temporara si sa le ofere mai mult spatiu de manevra pentru a lucra la breteaua dinspre Bucuresti.

WebSrc

#61504
^ @raulbogdan23 Si apoi, nu le mai ramane decat, dupa ce termina nodul Bascov, sa se apuce de restul lotului, incepand cu cel de la Merisani.

Feri

A1 | Curtea de Arges - Tigveni | Sibiu - Pitesti Sectiunea 4 || Lucrari 19.07.2024

@Raducu Popa  :cheers:

dorum

Ce tare-i ala cu radiocomanda...meserias!  :gj:

Ionut

Într-adevăr e meseriaș.

Totuși, dacă vrei să vezi tăticii tăticilor, uită-te cum transportă băieții de la SpaceX boosterul de 70m și treapta 2 de 50m pe SPMT în Boca Chica.

Și la noi în țară la Brăila au transportat tot pe SPMT segmentele de tablier metalic la suspendat din șantierul naval Vard până pe barjă.

Big boys' toys.

mike_us

@Ionut Totuși nu ar fi chiar in interesul WeBuild sa își mute la anul echipele pe lotul 3? Ca acolo au de munca o groaza. O fac doar sa șantajeze CNAIR?

Ionut

Nu e vorba (doar) de șantaj.

În primul rând că abia spre final de toamnă sau decembrie ar fi gata proiectarea și emiterea AC. Deci ce să facă pe PiSi 3 anul ăsta?!

În al doilea rând, banul dictează mai mult ca șantajul. Dacă vrei să accelerezi îți trebuie bani. WeBuild are angajați intern dar lucrează și cu subcontractori. Nu e ca UMB care pierde bani dacă nu pune oamenii la treabă. Au și ei intern angajați destui dar nu vor forța dacă le dă cu minus la bani.

În al treilea rând, sunt mulți km de A și DX spre final în aceste 5 luni rămase și bani de la bugetul de stat... cam subțire. V-a zis Horațiu că ar fi vreo 8-900 milioane facturate și neplătite plus încă vreun miliard pus în teren dar necertificat, deci nefacturat.

Deci WeBuild (valabil și pt restul constructorilor) vor lucra pe caiet până la un punct. WeBuild nu are niciun interes să îngroape prea mulți bani când termenul e peste un an și 2 luni.....

Ash94

Quote from: Ash94 on July 05, 2024, 02:19:18 PMTunel Momaia

Data Fir 1 - SB-AG Fir 2 - AG-SB
03.10.20230m0m
25.10.2023necunoscut0m
10.01.2024142m80m
15.02.2024314m195m
08.03.2024414m283m
15.03.2024450m307m
29.03.2024491m364m
30.04.2024580m430m
11.05.2024625m470m
18.05.2024650m500m
07.06.2024714m580m
05.07.2024760m651m
19.07.2024793m692m
Ramas557m658m

mike_us

Mulțumesc de explicații Ionuț. Crezi ca o sa fie in prima sau a doua partea a anului cind o sa vedem mișcare mai serioasa pe lotul 3? Acolo o sa fie spectacol adevărat.

Gio

We Build trebuia sa finalizeze proiectarea pe lot3 pe 1 februarie, nu inteleg de ce sunt lasati s-o lalaie inca 1 an suplimentar. Ca nu sunt bani? Asa si la anu n-o sa fie. N-au avut autorizatii pt taiat copaci? Ok, dar au 37 de km, sigur sunt zone unde puteau sa intre, sa-si faca proiectarea.
De cei de la Mapa care au inceput proiectarea acu 2 ani si n-au ajuns nici la jumate cu studiile geo, e greu sa mai spunem ceva.. :((

alecu26

Pt webuild pare pierdut anul asta. Un Target ar fi sa depună odată DTAC ul cat mai curând, urmat de restul proiectării pe tot lotul și undeva în iarna sa între la piloți forati și în februarie martie la decoperta și alte lucrări.
Nu cred ca au avut facturi în ultima vreme...deci nu cred ca e predat DTAC si/sau aprobat.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

@mike_us

Din ce știu acum, din ce văd în teren și din experiența în monitorizare, în opinia mea lucrările mai serioase vor începe în primăvara 2025 pe PiSi 3 DACĂ iau AC în noiembrie, poate o AC parțială.