Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Sorinus

Aia cu navete RO-LA pentru TIR-uri era grozava, puteau sa o ia si pe Valea Prahovei, si pe Valea Jiului si pe Orsova, puteau sa se inscrie online in functie de destinatie. Un tren duce zeci de TIR-uri. Si nu e ca si cand nu s-a mai vazut asa ceva in Romania, in anii 90 imi aduc aminte ca existau, ba chiar puteai sa mergi la mare cu masina pe tren, exista infra la Eforie Sud.

captiva

La lucrările de la Cosava traficul ușor e deviat pe DJ684 - Strada Zambilelor - DC108 (Cosava-Curtea-Margina). Dar nu sunt indicatoare de ocolire sau ceva, doar doi muncitori cu palete la ieșirea din și la intrarea în drumul principal

voicul

Quote from: Claudiu T. on July 10, 2024, 12:13:39 PMReamintim că circulația riveranilor este permisă în intervalele orare 7:30 – 8:00 și 16:30 – 17:00!


Intrebarea ar fi aici: dar daca trec 3 masini ale localnicilor, nu pot trece si 100 care stau in coloana? (daca sunt si pare ca tiruri sunt).
E fix acelasi lucuru: acelasi interval orar si asfaltul cred ca tine si mai multe masini dintr-o data.


alecu26

E vorba de a micșora riscul la minim. Dar și de a satisface niște nevoi de naveta, aprovizionare, etc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

GIV

mai are cineva dubii ca aceasta inchidere este doar pentru efectuarea studiilor geotehnice? nu se defriseaza tot culoarul

https://www.economica.net/valea-oltului-inchisa-2_759776.html

marius.firtonea

Nu cred ca e chiar asa, in zonele de unde am pus poze (iesirea din localitatea Boita), unde au facut deja forajele, au mai excavat foarte mult, daca era asa acolo nu mai excavau deloc. O sa urc duminica sa vad cum se prezinta situatia.


Vlad94

#61372

Radu_A

Quote from: GIV on July 11, 2024, 07:39:28 AMmai are cineva dubii ca aceasta inchidere este doar pentru efectuarea studiilor geotehnice? nu se defriseaza tot culoarul

https://www.economica.net/valea-oltului-inchisa-2_759776.html

"Valea Oltului, închisă. Ziua 3. Au fost eliberați 2.725 m din cei 6.245 m necesari studiilor de teren"

pai atunci se termina in 3 zile nu in 31

GAC

articolul mai spune ca s-au taiat 2,000 din 20,000 de arbori, deci 10%...
cei 2725 m se refera la lungimea drumui tehnologic, care poate fi folosit sa fie aduse forezele de prospectiuni.

Cuneo


CNAIR: update defrișări Valea Oltului ziua 4

The Romanian

WebSrc

Autostrada Lugoj - Deva. Dealul Liliecilor imagini aeriene


mirceaeliade

QuoteComisarul European pe Transporturi, Adina Vălean:

"N-o văd bine. Ştiam că se va lucra pe Valea Oltului de foarte multă vreme, de când am primit finanţare europeană pentru aceasta autostradă. Înţeleg că s-a dorit accelerarea procesului, din câte am înţeles din declaraţiile autorităţilor. Eu nu pot să spun altceva decât că  pentru economie, pentru companii şi pentru cetăţeni nu e bine ca lucrurile să se facă precipitat, ci ar trebui anunţate din timp şi pus la punct un sistem care să faciliteze fluidizarea traficului pe rute alternative pe timpul acestor lucrări", a spus Adina Vălean.

Totuşi, Adina Vălean susţine că termenul de o lună necesar lucrărilor este unul scurt raportat la amploarea proiectului rutier. "Durează puţin pentru o autostradă. Orice infrastructură nouă presupune blocaje, trasee alternative. Ceea ce ar fi de dorit este utilizarea sistemelor de transport inteligent care să permită informaţii în timp real, rute alternative, hărţi interactive pentru cei care au de ajuns din punctul A în punctul B fără să treacă pe Valea Oltului. E mult loc pentru România să se dezvolte pe ceea ce înseamnă  digitalizare informaţiei pentru transportul rutier", a declarat Adina Vălean. www

Xed

Avem filmare noua de la @Adisan cu lotul Margina-Holdea complet. Iti multumim frumos!
Nu uitati sa ii dati like pe youtube.

Titlu: [A1] Holdea - Margina, filmare completa 11.07.2024
Constructor: UMB
Autor: Adisan


Ionut

Au redus mobilizarea, incredibil, iar mi se umflă vena.
În ritmul ăsta nici drumul nu va fi gata în 2026, darămite tunelurile!!!