Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 24 Guests are viewing this topic.

adrian sibiu

Autostrada A1 Sibiu Pitesti lot2 Boita Cornetu in 08.07.2024
Filmare realizată începând cu ora 17.45.




ijwtsh

Multumim de filmare!

Tre' sa dau si eu o tura pana la Cluj. Intrebare: la 6 intra ultima masina pe VO? Sau la 6 deja trebuie sa nu mai fie nimeni? Logica imi spune ca prima varianta, dar nu vreau sa ma ard si sa ma enervez cu semnul de interzis in fata.

tom_sawyer

Dacă încep defrișarea la 6:00 cum îți imaginezi că mai poate fi cineva pe drum?

ijwtsh

#61308
Cine zice ca incep defrisarea la 6?

Quote[...] se va institui măsura de închidere a circulației rutiere zilnic în intervalul orar 06:00 – 20:00

E un tembelism major daca la 5:59 nu ma lasa sa intru pe VO. Pentru ca atunci cand il inchid? La 5? Cauta pe Waze cat ia sa faci portiunea inchisa si inchid la 6 fara x minute? Cand zici ca inchizi un drum de la ora x, atunci la x fara un minut logic ar fi sa am voie sa intru pe drumul ala.

GAC

ca sa nu mai cada bolovani pe dn7, pot lua trunchiurile copacilor defrisati si le pot pune de-a lungul tulpinilor primului rand de copaci 'scapati de topor' si astfel se poate face un fel de gard de nuiele XXL, care sa opreasca caderile, mai mult, acest gard poate fi ramforsat si cu crengile rupte ale copacilor taiati, in asa fel incat sa nu mai treaca nimic orin gard... simplu si ieftin, trebuie doar putina imaginatie...

marius.firtonea

Dar de ce sa-ti bati capul cu altfel de solutii cand poti rupe drumul fara a fi tras la răspundere?

panda_no 5

M-am uitat la filmarea lui Adrian Sibiu si 2 intrebari mi-au vanit brusc ( multumim pt filmare )
Cat au defrisat efectiv astazi? ( eu am senzatia ca foarte putin ca distanta )
De ce la 17.45 nu mai era nimeni la munca? ( poate nu am vazut eu bine? )
Intre ora 17.45 si 20.00 ce se intampla?

Oricum afirmatia mi se pare total gresita : au inceput defrisarile pentru autostrada -20.000 arbori
Mai corect ar fi au inceput defrisarile pentru un drum tehnologic ingust ( pe care nu pot trece 2 camioane simultan din sensuri opuse ).
Cum o sa lucreze efectiv , cu un camion si un excavator?
La paleta?

pasadia

Nu va bazati pe ocolul prin Valea Prahovei. Sau daca tot il faceti, ocoliti si pe DN73A, pe la Poiana Marului ca sa nu intrati in alt santier.

adrian sibiu

#61313
Astăzi am fost pe fugă în acest șantier,doar miercuri pot ajunge mai cu timp.Se lucrează cu 8 excavatoare un greder și 4 încărcătoare frontale mari în 5 din cele 8 zone .E cam putin pentru puterea pe care o are acest antreprenor,probabil că în zilele următoare vom vedea o creștere a activității pe acest lot precum și a numărului de utilaje.

WebSrc

Autostrada cu tuneluri, la Holdea, în șantier


voicul

Un lucru suspect:
1. Cred ca daca lucrau de la 7 la 7 - 12 ore tot se incadrau in termen. Posibil sa ma insel, dar nu cred ca 2 ore pe zi - 60h total, fac mare diferenta.
2. Soarele azi in B a apus la ora 9. M-as mira ca pe 8 August in munte la ora 19.59 sa mai fie multa lumina - iarasi discutabil, poate este.

3. Ce ar fi interesant si poate ne ajuta @adrian sibiu - chiar dau drumul la ora 20. Adica 20.00, nici macar 19.59.
Nu va fi nici o zi in care ating obiectivul mai repede/deschid mai repede?

DragosC

@naivu stiu si eu topicul respectiv, la el ma refeream cand am zis "discutiile din anii trecuti".

Pai s-o fi facut BINE. Daca nu atunci, intre timp. Nu stiu, nu gandim in perspectiva, ca natie, conducatorii, habar n-am, dar ceva nu e in regula.
Nu spera si nu ai teama

DragosC

Segmentul ala este (era) reabilitat, se circula foarte bine. Peste o luna va fi praf. Vor mai sta 6 luni dupa aia cu circulatie alternativa si semafoare ca sa il refaca.

In alte tari se astern niste covoare din cauciuc groase care se pot muta foarte rapid pe masura ce se avanseaza cu defrisarile.

In alte tari exista controlul directiei caderii copacilor la taiere, apoi ii tracteaza de acolo.

In alte tari exista echipe de alpinisti utilitari care monteaza puncte de ancorare si plase de armatura pentru ancorarea versantului si pentru preintampinarea caderilor de bolovani, crengi, etc. pe carosabil.
Nu spera si nu ai teama

Cristian 74

Oamenii ăștia trebuie să termine într-o lună. Se știa de mult timp de perioada asta în care vor trebui să facă defrișările și totuși... foarte puține utilaje am văzut. Pe filmările CNAIR câte 1 excavator izolat. Pe filmarea lui Adrian la fel. Adrian zice că sunt 8. Probabil. Dar cum aștepți să termini cu așa puține utilaje? Au omorât transportul în țară cu închiderea drumului, dar ei lucrează așa de lejer. Păi nu îți bați joc de oameni? Eu așteptam să fie totul clar, să năvălească utilajele, să lucreze organizat și să termine cât mai repede. Dar ăștia nu se grăbesc. Parcă îl văd pe Grindeanu peste o lună că nu ajunge o lună și dacă ne trebuie autostrăzi, să răbdăm. Cu scârba și suficiența obișnuite.

NordKapp

E abia prima zi dintr-o lună, hai să-i lăsăm să-și intre în mână. :)