News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 39 Guests are viewing this topic.

carutasul

argumentul cu turismul e un pic exagerat: turiștii din vest nu au musai nevoie să vină în Muntenia, ei sunt deja pe partea cealaltă și dacă vor, pot vedea Transfăgărășanul ca bonus. Adevărata problemă e transportul de marfă...

voicul

#61201
Exact @marius.firtonea cat castiga?
Miliarde sau zeci de milarde?
Adica de cand cu UE daca am atras atatia bani ... iti dai seama cati vin pe A1? (nu zic ca unii s-ar putea sa se numeasca NATO si in caz de ... ar fi bine sa aiba pe unde sa vina repede).

In rest, pare ca nu ai citit informatia complet: e inchidere temporara 20 - 30 de minute nu inchidere cu sugestia totala.
Unii au facut 6h B-Sibiu fara nici o inchidere. Depinde de situatii dar e posibil sa fie chiar mai putin cu inchiderile astea temporare.
Deci sa pui raul inainte, fara sa vezi pentru ce se face ... pe cine ajuta sa vezi doar 1 luna si sa nu raportezi la benefii pe urmatorii 50 de ani?
+++
Sunt convins ca toti de aici nu o sa treaca pe DN7, pentru ca gasesc rute alternative, doar stiu cum va fi situatie. Ar fi cam ... sa se arunce fix pe acolo ca sa stea bara'n'bara.


costica1234

Să mai domolim spiritele cu o mică filmare de la Bascov. :)


marius.firtonea

@voicul iti recomand sa citesti ce scrie CNAIR. Inchiderea va fi totala de la 06:00 la 20:00. Sunt 2 exceptii cei care lucrează sau locuiesc in Lazaret au 2 treceri + echipajele de urgență. Pff cata dreptate au astia cand zic ca 50% din populația tarii sunt analfabeti functionali.

Xenos

O discuție serioasă este dusă în derizoriu prin insulte gratuite, pentru care moderatorul ar trebui să aplice niște sancțiuni, zic eu.
Să ne dezbărăm de această mentalitate ceaușistă că doar marfa contează și că trebuie să facem spume la gură când auzim de turism.
De exemplu, eu mă refeream la turismul de masă dinspre București spre Ardeal (adică de la Sibiu, Apuseni, zona Alba, Hunedoara, Cluj și nu puțini amici evită DN1 ocolind pe DN7....), mă refeream la faptul că deși ne proclamăm cu mândrie stat național și unitar de peste 100 de ani, idealurile și lozincile patriotarde cedează realității crunte:
Este sinistru - și chiar o problemă de siguranță națională, pentru cine a uitat de 1940 de exemplu - că între capitala țării și întreaga zonă de sud, pe de-o parte, și centrul, vestul și nord-vestul țării, pe de altă parte, avem drumuri de 1 plus 1, la distanțe uriașe unele de celelalte, cu o redundanță aproape de zero.
Cum se poate circula între București - Brașov/Sibiu/Alba/Cluj/Tg Mureș?
Păi în esență avem DN1 care vara e blocat între Comarnic și Predeal preț de 12 ore pe zi în care faci peste 2 ore pentru o distanță sub 50 km; avem DN7 cu blocaje majore la nord de Rm Vâlcea și cu veșnice alunecări de teren, pietroi de pe versanți, o adevărată Posada modernă pe care nu suntem în stare să facem defrișare pe deal noaptea/eventual și vreo 3-4 ore ziua/sau să găsim orice altă soluție tehnologică adecvată.
Închidem cea mai importantă arteră de legătură dintre Transilvania și Muntenia timp de o lună, în toiul verii? Timp în care pe DN1 se deschide strategic un mini-șantier la un pod de pe serpentine după Comarnic, tot în iulie?
Dacă nu aș fi convins că e prostie și nepăsare cruntă, sfidare până la cer, mai mai că aș zice trădare și sabotaj.
Cât despre redundanță: Transfăgărășan, really? Unde toți tembelii se opresc la selfie lângă urs?
Vă imaginați ce o să fie și pe Valea Jiului?
Iar dacă pentru etapa atât de necesarei construcții a autostrăzii oricum trebuie deviat drumul, nu trebuia făcut asta deja, să existe această alternativă pentru banali 5 km?

voicul

#61205
@marius.firtonea Ajuta un link de la CNAIR, ca e clar ca eu am pierdut ceva.

Pana acum am gasit asa

Quote from: ijwtsh on July 02, 2024, 10:58:33 PMHopa. Informatia era, totusi, pe forum de ceva timp, dar acum pare ca se materializeaza. Totusi, 8 iulie? Ce voiau sa faca, sa anunte duminica, cu o seara inainte?

Surse: Compania de Drumuri discută închiderea circulației pe Valea Oltului în următoarea lună, începând din data de 8 iulie. O decizie urmează să fie luată în următoarele zile

QuoteO variantă luată în calcul este o închidere secvențială a DN 7 timp de 20-30 minute pentru defrișare, deci nu o închidere completă de dimineață până noaptea.


Si - Circulația pe Valea Oltului ar putea fi închisă între orele 06.00-20.00, conform informațiilor Economedia.
https://economedia.ro/orele-in-care-ar-putea-fi-inchisa-valea-oltului-situatia-speciala-pentru-riverani.html

Adica ar putea sa faca si PISI2 pe care chiar il fac de 30 ani ... pentru ca au tot putut.  :dunno:

carutasul

trebuiau făcute multe, dar nu s-au făcut. Acum avem varianta să ne văicărim sau să facem drumul. Chiar dacă am împușca toți miniștrii transporturilor din ultimii 30 de ani tot nu ar apărea un drum nou din senin... așa că tot trebuie să îl facem acum. Bun, nu e nici acum clar, se închide toată ziua, câte 20 de minute... trebuie o soluție cât mai umană, dar varianta să nu facem nimic și să amânăm lucrările nu mi se pare că are sens. Tocmai pentru "unitatea țării" trebuie făcută lucrarea asta (pe care la drept vorbind primul care trebuia să o facă fiind în poziția de decizie și având mijloacele era Ceaușescu. Măcar pe el l-am împușcat deja :) ). Asta e, nu s-a făcut atunci, trebuie făcută acum, nu amânată...  Cam așa văd eu lucrurile. Evident că îmi doresc ca turismul să prospere, dar când e de strâns din dinți (și e musai...) ce poți să faci? Măcar acum activitatea industrială e mai redusă că e vară, o parte din turiști mai pot alege alte trasee ( Valea Jiului e frumoasă, pentru cine nu a fost, recomand...) Nu pot zice că îmi convine dar dintre alternativele oferite n-am ce altceva alege...

Light

#61207
^^
Aici e postarea CNAIR de pe FB.


voicul

Ok - acum ca e oficial putem sa ne plangem de ce ne-au facut astia si cum au distrus o tara intreaga.
Presupun ca acum rata la vot din Decembrie va fi pe la 102%, chiar nu se mai poate asa!

Ce era ca o posibilitate inainte - sa gasim alternative ca sa nu stam prea mult pe DN7 acum va fi obligatoriu.
Ca si cum ai zice ca daca vrei sa faci turism vei vizita.
Acum chiar o sa vizitam Romania prin zone, prin care probabil multi nu au mai fost.

Ca presupun ca nimeni nu o sa foloseasca DN7 dupa ora 20. S-ar taia vreo 10 pagini de discutii daca se propune alternativa asta.

TibiV

Ba fix in intervalul 20-06 DN7 va fi coloana nesfarsita de TIR-uri...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mike_us

Ce a fost a fost. Nu mai putem da timpul înapoi ce nu s-a făcut 20 de ani trebuie făcut acum si in ani care vin. Cu toate astea nu pot sa nu remarc ca nu am auzit atâtea critici cind nu se făcea nimic. Acuma de bine de rău se facem. O sa avem câțiva ani cu medii de 100 km de autostrada / an.
Si ca sa faci omleta trebuie sa spargi oua, câteodată e mai rău înainte de a fi mai bine.

wifi

Înainte a fost mai bine, nu era aşa circulaţie pe Valea Oltului. Dacii nu mergeau in concediu prin Grecia, nu consumau avocado din Spania, usturoiul pentru mici se cultiva tradiţional local si nu se aducea pe drumuri lungi si anevoioase din China. Creştea şi pe partea asta de planetă. Toate vin cărate primprejurul globului.

shift2rail

^ nu combati rau, dar se gasesc suficienti economisti gata sa argumenteze ptr mielul adus in azot lichid din Noua Zeelanda, vita cu hormoni din Argentina, puiul chlorinat din USA sau fasolea/lintea modificate genetic din Canada.

Ionut

Aoleu... pe bune?!?
Hai să revenim la subiect.

TibiV

E caldura mare si la 7 dimineata...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)